Nemanjići pred Novu godinu: Kako je rođena srpska država
Rađanje srpske kraljevine, prva dramsko-igrana televizijska obrada perioda stvaranja dinastije Nemanjić, počeće da se emituje na RTS-u poslednjeg dana ove godine u kojoj se obeležava 800 godina od krunisanja Stefana Prvovenčanog.
Više od 70 lokacija u Srbiji i Republici Srpskoj, 222 glumca i oko 2.700 kaskadera i statista bilo je potrebno za stvaranje priče o počecima dinastije Nemanjić. Autori najavljuju seriju koja ne liči na strane produkcije jer je priča naša i autentična.
“Očekujemo izuzetno veliko interesovanje publike koja do sada nije imala priliku da se putem dramske literature, televizijske dramske literature upozna sa našom istorijom, s početkom stvaranja srpske države sa velikim uzletima, zanosima, posrnućima, strastima, grehovima, gresima”, kaže scenarista, Gordan Mihić.
Prema rečima reditelja Marka Marinkovića, rezultat je jedan veliki kolaž melodramskih trenutaka. „Imamo najbitnije istorijske trenutke našeg naroda, a, opet, ispričane savremenim jezikom“, naglasio je Marinković.
Glumačka, produkciona i ekipa saradnika nemaju dilemu da li će se publici dopasti ono što su stvarali prethodnih pet meseci.
“Snimanje je proteklo odlično, imamo fenomenalne uslove, scenario je odličan, dobro su postavljeni likovi, radio sam sa sjajnim glumcima i mislim da će to biti dobra serija. Ja se baš dobro osećam na ovom snimanju. Ovo je uloga koja se dešava jednom u životu”, rekao je Vojin Ćetković koji igra Stefana Nemanju u mlađim danima.
Ulogu Stefana Nemanje u poznim godinama igrao je glumac Mladen Nelević koji je poslednju klapu snimanja dugog pet meseci završio pokličom „Za krst časni i slobodu zlatnu!“.
“Sjajan osećaj zahvatio nas je ovih teških dana, vrelih. Inače imali smo sreću sve vreme snimanja, svaki dan je bio dosta pogodan za nas. Sad ovih poslednjih desetak dana bila je ogromna vrućina, ali osećaj je onako kao da nešto teško spadne sa vas, tako otprilike. Kao kada skinete kostim”, rekao je tada glumac Mladen Nelević.
Svoje oduševljenje serijom nije krila ni njegova koleginica Dubravka Mijatović.
“Prvi put sam radila u stvari tako jednu stvar, neki istorijski lik i mislim da ima i svoje prednosti i svoje mane, ali sa nestrpljenjem čekam kako će to izgledati jer čini mi se da ima sve uslove da bude zaista dobro”, smatra Dubravka Mijatović.
Da je glumačka ekipa zaista bila jaka svedoči i Nada Šargin koja je u seriji igrala Stefanovu usvojenu sestru Rašku.
“Ona je lepo napisana kao svetao lik, kao neko ko je podrška koja ima u sebi dobrote, koja se preispituje i koja pomaže drugima”, rekla je o svom liku Nada Šargin.
Lik Ane Dandolo, supruge Stefana Prvovenčanog i majke kralja Uroša Prvog, oživela je Sloboda Mićalović. Spremajući ulogu Venecijanke za koju predanje kaže da ju je narod voleo, uvidela je da je nedovoljno njeno znanje o Nemanjićima, a samim tim i koliko je važno snimanje ovakve serije.
“Kod nje mi se dopalo upravo to što iako je princeza, ona je opet poželela da ode negde... Čak ima u tekstu gde kaže njena rođaka: 'Pa gde ćeš tamo, ti Srbi su divljaci, zašto ideš tamo.' Ta neka, možda, želja za avanturom, da promeni nešto, uostalom i da sebi obezbedi krunu”, otkrila je Sloboda Mićalović.
Ova serija, dodaju istoričari, neće biti istorijska čitanka, ali su kostimi, liturgijski obredi, dekor, oružje, insignije onakvi kakvi su zaista bili na dvoru Nemanjića.
“Mislim da je stvorena jedna dobra situacija, jedna dobra atmosfera u kojoj postoji mogućnost da se počne sa pravljenjem nečega što gledamo recimo na kanalu Histori, dakle neka kombinacija dokumentarnog i igranog”, objašnjava istoričarka Smilja Marjanović Dušanić.
Glumci i statisti su tokom snimanja serije nosili i autentične replike oružja, oklopa, šlemova. Sve to na temperaturama koje su u početku bile ispod nule pa do 40 stepeni, koliko je bilo tokom snimanja završnih kadrova.
Radio-televizija Srbije se na ovaj način vraća produkciji velikih dokumentarno-igranih programa. Do sada nije rađena serija o Nemanjićima, a namera javnog servisa je i da se nastavi s traganjem kroz srpski srednji vek.
“Malo znamo o Nemanjićima, a možemo mnogo da naučimo od njih, možemo da naučimo šta sve neko ko je mudar i hrabar može da uradi u 200 godina. Sasvim sam siguran da je Nemanjićima bilo teže nego nama poslednjih 30-ak godina, ali su oni uspeli da naprave novu državu, kulturu i civilizaciju”, ističe Dragan Bujošević, generalni direktor RTS-a.
Glavni i odgovorni urednik Kulturno-umetničkog programa RTS-a Nebojša Bradić otkriva šta sve donosi priča o srpskoj srednjovekovnoj državi.
“Političku dimenziju, ličnu dramu, bratoubilački rat, romansu, legendu – sve ono zbog čega će različite generacije televizijske publike pratiti ovu seriju. Naša namera je da nastavimo da tragamo kroz srpski Srednji vek i verujemo da će uz dobar prijem publike i uz način na koji ćemo mi to pripremiti u narednim godinama biti isto ovako velikih i važnih prilika”,- rekao je Bradić i najavio krajem godine 12 epizoda nove domaće istorijske serije o Nemanjićima.
S. Milanović