JANA MARIČIĆ, REDITELJKA Govoriti o seksu slobodno, ali stručno
Nova predstava Pozorišta mladih “Seks za početnike”, nastala po istoimenoj knjizi Jasminke Petrović, u režiji Jane Maričić, koja će imati premijeru 27. aprila, namenjena je tinejdžerima, i čini se da je preko potrebna ovom uzrastu, jer se o ovoj temi njima malo govori, a očigledno je da se to mora.
Zato što upoznavanjem sa seksom na ovaj način, mogu steći bar neku sliku o tome, što im može pomoći da otklone izvesne dileme, i izbegnu određene probleme i situacije, koje bi im mogle zakomplikovati život. Kako prići tinejdžerima, o čemu pritom treba voditi računa, na šta im i na koji način ukazivati o ovoj temi, koja vrata otvarati, o tome za naš list govori rediteljka ove predstave Jana Maričić.
Kakav je vaš utisak o tome kako naši tinejdžeri doživljavaju seks? Kakvo znanje i kakvu predstavu imaju o tome?
- Imam utisak da u sve konzervativnijem društvu tinejdžeri imaju sve manje prilika da od odraslih, stručnih, pažljivih i iskusnih ljudi saznaju važne informacije o seksu. Uglavnom su prepušteni sami sebi, vršnjačkom okruženju i nefiltriranim sadržajima sa interneta. Bez obzira na to što je u njihovom uzrastu vršnjačko okruženje najvažnije, potrebno je da se o seksu govori slobodno, ali i stručno, kako bi se oni na najzdraviji mogući način uveli u taj deo odrastanja. Retrogradnost prevladavajuće ideologije još uvek odlaže uvođenje seksualnog vaspitanja u škole, jer se teško prihvataju već odavno stečena prava i slobode. O tom aspektu naša deca već mnogo znaju i sa lakoćom sve prihvataju, ali, paradoksalno, ostaju uskraćeni za osnovne informacije koje se tiču bioloških, fizioloških, emocionalnih komponenti, kao i bezbednosti…
Može li predstava u nekom smislu da utiče na promenu njihovih stavova o tome?
- Upravo sa tom idejom i radimo ovu predstavu. Veoma smo svesni specifičnosti teme i zato smo izuzetno ozbiljno pristupili svakoj rečenici koja se izgovori na sceni, kao i svakom postupku. Jedva čekamo da vidimo koliko naše čitanje rezonira sa tinejdžerima, koji su nam sve vreme bili na pameti. Namera cele naše ekipe je da slobodno, toplo i podržavajuće utešimo i ohrabrimo sve tinejdžere koji su zbunjeni pred rađanjem sopstvene seksualnosti, ma kakva ona bila.
Koliko sama knjiga nudi načina da se ta tematika scenski obradi?
- Knjiga je napisana pre više od 20 godina. Za to vreme se svet u velikoj meri promenio kada su ove teme u pitanju. U tom smislu, morali smo određene stvari da prilagodimo novim generacijama, ali najvažnije od svega je da su duh i lakoća s kojima Jasminka Petrović piše za decu, u potpunosti sačuvani. Zapravo su neizbežni – takav je Jasminkin talenat.
Humor, i smeh su, čini se, neizbežni kada bilo koje generacije govore o seksu, te je verovatno veći problem bio kako ih u predstavi svesti na određenu meru?
- Humor je jedan od najkorisnijih mehanizama odbrane koje je čovek razvio. Bez njega nema zdravog odnosa prema svetu uopšte. Mi smo svakako u predstavi potencirali humor kao antipod stidu, ali naša predstava nije samo zabavna. Postoje aspekti seksualnosti sa kojima nema šale, a postoje i oni koji se tiču ljubavi, emocija, uživanja, a njih ne smemo i ne želimo da ismevamo.
Reakcija publike na ovu temu svakako neće izostati, a kakvu bi trebalo da izazove sama predstava?
- Mi bismo želeli da naša predstava podstakne slobodniju zainteresovanost za seks kod tinejdžera, kao i da njihove roditelje i nastavnike ohrabri za otvoreniju komunikaciju. Što više deca pitaju i istražuju, to će više znati. Znanje će im pružiti slobodu, sloboda ljubav, a onda nek uživaju u bezbednom seksu.
N. Pejčić