Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Svakodnevno se zapleni više od 200 boksova cigareta

03.03.2016. 21:15 13:33
Piše:

Šverc oko 50.000 komada cigareta sprečen je na izlaznoj strani graničnog prelaza Vatin, saopštila je Uprava carina. Cigarete „marbl” i „ashima” pokušao je da prokrijumčari vozač kamiona vršačkih

registarskih oznaka, koji je u Rumuniju prevozio giter-blokove, saopštila je Uprava carina. Prilikom detaljne kontrole aparatom za merenje gustine materijala, ustanovljeno je da je u rezervnim točkovima sakrivena roba. Daljim postupkom demontaže guma, ispostavilo se da su one, umesto vazduhom, ispunjene cigaretama. 

Takvi slučajevi su gotovo svakodnevni jer je šverc cigareta i dalje jedan od najisplativijih „biznisa” pa nije ni čudo što, uprkos pojačanoj kontroli, taj posao i dalje cveta.

Po podacima Uprave Ministarstva finansija za duvan, tokom 2014. godine zaplenjena je 31,92 tona cigareta. MUP je te godine zaplenio ukupno 80.644 boksa različitih cigareta, ili 221 dnevno. Kako je navedeno u dokumentu MUP-a Srbije „Procena pretnje od teškog i organizovanog kriminala u Srbiji”,  švercuju se uglavnom cigarete bez akciznih markica, i to robnih marki „Marbl”, „Monte”, „Trokadero”, „Ashima”, dok je vrednost oduzetih cigareta u toku 2014. godine veća od 111 miliona dinara.

Cigarete se u Srbiju krijumčare najčešće iz pravca Crne Gore, Makedonije, BiH. Osim toga, transportuju se s Kosova i Metohije u centralnu Srbiju. Krijumčari se korišćenjem specijalno izgrađenih bunkera u teretnim, kombi i putničkim vozilima, redovnim autobuskim i železničkim linijama, prema Rumuniji, Mađarskoj, Bugarskoj i Hrvatskoj, s krajnjim odredištem u Zapadnoj i Centralnoj Evropi, gde je cena cigareta višestruko veća.

Cigarete koje se proizvode u Srbiji i izvoze u Makedoniju transportuju se na Kosovo i Metohiju, a zatim se ilegalnim krijumčarskim kanalima vraćaju u centralnu Srbiju s makedonskim akciznim markicama, a potom krijumčare kroz našu zemlju u Mađarsku, Rumuniju i Hrvatsku i dalje  u Zapadnu Evropu. Cigarete namenjene za ilegalna tržišta u Zapadnoj i Centralnoj Evropi, navodi se u dokumentu, kupuju se u manjim količinama u maloprodajnim ili veleprodajnim objektima na srpskom tržištu, a potom se krijumčare prema severu zemlje. Odatle se ilegalnim krijumčarskim kanalima prebacuju u Mađarsku, gde se skladište ili prepakuju. Tek potom se transportuju u zemlje krajnjeg odredišta, uglavnom Francusku, Nemačku, Švajcarsku, Veliku Britaniju i nordijske zemlje.

Drugu najveću kategoriju nelegalnih proizvoda na srpskom tržištu predstavljaju „nedozvoljene bele cigarete” ili „jeftine bele cigarete”. Reč je uglavnom o cigaretama proizvedenim na Bliskom istoku i u azijskim zemljama, a dopremaju se do luka na Jadranskom moru, odakle se iz pravca Crne Gore i Kosova i Metohije, preko Srbije krimjučare u Mađarsku i Rumuniju. Procenjuje se da te cigarete čine 27,9 odsto ukupnog ilegalnog tržišta u EU. Procenjuje se i da će, s porastom kupovne moći stanovništva, one u budućnosti zadržati značajno mesto na tržištu zbog atraktivnog pakovanja, kvaliteta i maloprodajnih cena na tržištu.

Rute koje se koriste za ilegalno prebacivanje duvanskih proizvoda dobro su razrađene i koriste se i za krijumčarenje opojnih droga, vatrenog oružja i ilegalnih migranata. Po raspoloživim saznanjima, u krijumčarenje cigareta umešane su balkanske kriminalne grupe koje deluju u Evropi i koje imaju razrađenu mrežu potrošača. Mesečni profit od krijumčarenja cigareta u jednom većem evropskom gradu procenjuju se na oko 300.000 evra, a rezultat je, pre svega, razlike u ceni duvanskih proizvoda u našoj državi i u Zapadnoj i Centralnoj Evropi, ali i izbegavanja plaćanja akciza, poreskih i carinskih obaveza.

Falsifikovanje cigareta poznatnih brendova na domaćem tržištu je retko jer nedozvoljena trgovina cigaretama i njihovo krijumčarenje imaju manji rizik od otkrivanja. U Srbiji su pronađeni falsifikati pojedinih domaćih i stranih bredova za koje se sumnja da su na tržište dospeli krijumčarskim kanalima iz zemalja u okruženju, dok pojava ilegalne fabrike za preradu duvana i duvanskih proizvoda u protekle dve godine nisu zabeležene. Bez obzira na to, ne sme se zanemariti rizik od pojave ilegalnih proizvodnih pogona u legalnim fabrikama ili ilegalnih fabrika, kako u zemlji, tako i u regionu.

LJ. Malešević

 

Na paklicama akcizne markice Republike Kosovo ili Hrvatske

Na pijacama u srpskim gradovima ilegalno se prodaju cigarete bez akcizne markice ili s markicama Republike Kosovo ili Hrvatske, kao i one proizvedene u Bugarskoj. Te cigarete su jeftinije i 50 dinara po paklici od regularnih na kioscima i u prodavnicama. Tako se ilegalno, za nižu cenu, može kupiti „prestiž”, „trokadero”, „merlin”, „marbilo”, ali i „ronhil”. U ponudi su i paklice poznatih stranih cigareta, a ušteda na boksu je i do 500 dinara.      

Piše:
Pošaljite komentar