scattered clouds
17°C
20.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Свакодневно се заплени више од 200 боксова цигарета

03.03.2016. 21:15 13:33
Пише:

Шверц око 50.000 комада цигарета спречен је на излазној страни граничног прелаза Ватин, саопштила је Управа царина. Цигарете „марбл” и „асхима” покушао је да прокријумчари возач камиона вршачких

регистарских ознака, који је у Румунију превозио гитер-блокове, саопштила је Управа царина. Приликом детаљне контроле апаратом за мерење густине материјала, установљено је да је у резервним точковима сакривена роба. Даљим поступком демонтаже гума, испоставило се да су оне, уместо ваздухом, испуњене цигаретама. 

Такви случајеви су готово свакодневни јер је шверц цигарета и даље један од најисплативијих „бизниса” па није ни чудо што, упркос појачаној контроли, тај посао и даље цвета.

По подацима Управе Министарства финансија за дуван, током 2014. године заплењена је 31,92 тона цигарета. МУП је те године запленио укупно 80.644 бокса различитих цигарета, или 221 дневно. Како је наведено у документу МУП-а Србије „Процена претње од тешког и организованог криминала у Србији”,  шверцују се углавном цигарете без акцизних маркица, и то робних марки „Марбл”, „Монте”, „Трокадеро”, „Асхима”, док је вредност одузетих цигарета у току 2014. године већа од 111 милиона динара.

Цигарете се у Србију кријумчаре најчешће из правца Црне Горе, Македоније, БиХ. Осим тога, транспортују се с Косова и Метохије у централну Србију. Кријумчари се коришћењем специјално изграђених бункера у теретним, комби и путничким возилима, редовним аутобуским и железничким линијама, према Румунији, Мађарској, Бугарској и Хрватској, с крајњим одредиштем у Западној и Централној Европи, где је цена цигарета вишеструко већа.

Цигарете које се производе у Србији и извозе у Македонију транспортују се на Косово и Метохију, а затим се илегалним кријумчарским каналима враћају у централну Србију с македонским акцизним маркицама, а потом кријумчаре кроз нашу земљу у Мађарску, Румунију и Хрватску и даље  у Западну Европу. Цигарете намењене за илегална тржишта у Западној и Централној Европи, наводи се у документу, купују се у мањим количинама у малопродајним или велепродајним објектима на српском тржишту, а потом се кријумчаре према северу земље. Одатле се илегалним кријумчарским каналима пребацују у Мађарску, где се складиште или препакују. Тек потом се транспортују у земље крајњег одредишта, углавном Француску, Немачку, Швајцарску, Велику Британију и нордијске земље.

Другу највећу категорију нелегалних производа на српском тржишту представљају „недозвољене беле цигарете” или „јефтине беле цигарете”. Реч је углавном о цигаретама произведеним на Блиском истоку и у азијским земљама, а допремају се до лука на Јадранском мору, одакле се из правца Црне Горе и Косова и Метохије, преко Србије кримјучаре у Мађарску и Румунију. Процењује се да те цигарете чине 27,9 одсто укупног илегалног тржишта у ЕУ. Процењује се и да ће, с порастом куповне моћи становништва, оне у будућности задржати значајно место на тржишту због атрактивног паковања, квалитета и малопродајних цена на тржишту.

Руте које се користе за илегално пребацивање дуванских производа добро су разрађене и користе се и за кријумчарење опојних дрога, ватреног оружја и илегалних миграната. По расположивим сазнањима, у кријумчарење цигарета умешане су балканске криминалне групе које делују у Европи и које имају разрађену мрежу потрошача. Месечни профит од кријумчарења цигарета у једном већем европском граду процењују се на око 300.000 евра, а резултат је, пре свега, разлике у цени дуванских производа у нашој држави и у Западној и Централној Европи, али и избегавања плаћања акциза, пореских и царинских обавеза.

Фалсификовање цигарета познатних брендова на домаћем тржишту је ретко јер недозвољена трговина цигаретама и њихово кријумчарење имају мањи ризик од откривања. У Србији су пронађени фалсификати појединих домаћих и страних бредова за које се сумња да су на тржиште доспели кријумчарским каналима из земаља у окружењу, док појава илегалне фабрике за прераду дувана и дуванских производа у протекле две године нису забележене. Без обзира на то, не сме се занемарити ризик од појаве илегалних производних погона у легалним фабрикама или илегалних фабрика, како у земљи, тако и у региону.

Љ. Малешевић

 

На паклицама акцизне маркице Републике Косово или Хрватске

На пијацама у српским градовима илегално се продају цигарете без акцизне маркице или с маркицама Републике Косово или Хрватске, као и оне произведене у Бугарској. Те цигарете су јефтиније и 50 динара по паклици од регуларних на киосцима и у продавницама. Тако се илегално, за нижу цену, може купити „престиж”, „трокадеро”, „мерлин”, „марбило”, али и „ронхил”. У понуди су и паклице познатих страних цигарета, а уштеда на боксу је и до 500 динара.      

Пише:
Пошаљите коментар