Sud u Strazburu: Radnicima naknada za nematerijalnu štetu 2.000 evra
NOVI SAD: Dugovi državnih i bivših društvenih preduzeća radnicama koji o svojim neizmirenim potraživanjima imaju pravosnažne presude neizvršene duže od pet godina, moraju biti izmireni uz naknadu nematerijalne štete od najmanje 2.000 evra, odlučio je Evropski sud za ljudska prava (ESQP) u Strazburu.
Takav nalog država Srbija dobila je od suda u Strazburu po dvema najnovijim presudama, jednoj koja je doneta u predmetu na osnovu 16 združenih predstavki nekadašnjih radnika preduzeća „Vučje”, „Inkol”, „Elektrouniverzal” i „Graditelj”, a drugoj u predmetu na osnovu 12 predstavki radnika Fabrike reznog alata sa sedištem u Čačku.
Kako se navodi u tim presudama, koje su objavljene 27. avgusta 2019. godine, a s tim datumom postale i pravosnažne, pre podnošenja predstavki Sudu u Strazburu zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku, svi radnici su se prethodno obratili domaćim sudovima, koji su im priznali povredu tog prava i po tom osnovu dodelili između 100 i 400 evra na ime naknade nematerijalne štete.
Smatrajući da dosuđeni iznosi nematerijalne štete nisu bili dovoljni, radnici su, takođe pre podnošenja predstavki, podneli žalbe Vrhovnom kasacionom sudu, koji ih je odbio, dok je Ustavni sud Srbije odlučio da su dodeljeni iznosi na ime odštete – razumni.
Radnička potraživanja, kao i pomenuti iznosi odštete, potom su i isplaćeni od nadležnih državnih organa Srbije, pa je država u postupcima pred sudom u Strazbzru osporavala osnovanost predstavki.
Međutim, Evropski sud za ljudska prava je svojim presudama konstatovao da su iznosi od 100 do 400 evra, koje su domaći sudovi dosudili podnosicima predstavki na ime naknade nematerijalne štete, neodgovarajući.
U slučajevima protiv Srbije, kada pravosnažna presuda doneta u radnom sporu ostane neizvršena duže od pet godina, kao što je u ovom slučaju, Sud obično dodeljuje 4.700 evra na ime nematerijalne štete. S obzirom na veoma veliki broj neizvršenih domaćih odluka koje se odnose na društvena-državna preduzeća, Sud je taj iznos smanjio na 2.000 evra. Pri tome takođe je uzeta u obzir ekonomska situacija u Srbiji, na koju je ukazala Vlada. Pošto je taj iznos već znatno niži od onog koji bi Sud obično dodelio u takvim slučajevima, smatra se da je svaki niži iznos dodeljen na domaćem nivou nerazuman, navedeno je u presudama donetim u oba predmeta.
Sud u Strazburu napominje u presudama da bi mogao prihvatiti nižu domaću naknadu, ukoliko se tužena država Srbija „odluči za sveobuhvatno rešenje i prenese obaveze za sve neizvršene domaće odluke protiv društvenih/državnih preduzeća na državu, na osnovu zakona”.
J. Jakovljević