Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Otkrivamo sadržaj pisanog svedočenja Marovića na suđenju Daviniću

10.01.2018. 11:56 12:02
Piše:
Foto: Tanjug

„Bio sam jedini predsednik državne zajednice Srbije i Crne Gore, od njenog formiranja 2003. do razdvajanja 2006. godine.

Moja istovremena funkcija bila je i predsednik Vrhovnog saveta odbrane (VSO), sve do 3. juna 2006. godine, kada je prestala DZ SCG“.  Tako Svetozar Marović, nekadašnji predsednik sada nepostojeće SCG, počinje svoje svedočenje, pisani iskaz, u kojem navodi da je u toku 2005. godine, na osnovu saglasnosti članova VSO SCG, „dao nalog tadašnjem ministru odbrane SCG da pripremi predlog o prodaji viška pušaka Vojske SCG“.

Taj dokument, u koji je „Dnevnik“ imao uvid, dostavljen je Višem sudu u Beogradu pred kojim je nedavno počelo ponovljeno suđenje bivšem ministru odbrane SCG Prvoslavu Daviniću po optužnici koja ga sumnjiči za „kršenje procedure 2005. godine prilikom prodaje viška pušaka Vojske SCG preduzeću ’Jugoimport-Mont’ iz Podgorice“, kako je navedeno, „po ceni nižoj 28 odsto u odnosu na najpovoljniju ponudu firme Mat-Etrol iz Beograda, koja se povukla iz postupka“.

Odbrana Prvoslava Davinića odbacuje sve optužbe i tvrdi, kao što je poznato, da je „nakon nespornog odustanka ponuđača firme ‘Mat-Etrol‘ od  posla, Vrhovni savet odbrane SCG odlučio da se ide na postizanje ugovora s firmom ’Jugomport-Mont’, navodeći da se takva odluka donosi iz političkih razloga koji su se ticali pomoći privredi Crne Gore, a sprovođenje odluke VSO-a u daljoj proceduri je podrazumevalo nalog ministru odbrane SCG da potpiše formalan predlog da se zaključi ugovor s ‘Jugoimoport-Montom’“.

„Dnevnik“ ekskluzivno prenosi delove Marovićeve pisane izjave, date Davinićevoj odbrani, kako se u dokumentu i navodi, u Podgorici, 17. februara 2017. godine.


Sve se zna...

U odbrani koju je izneo pred sudskim većem pre nepun mesec, Prvoslav Davinić  se oštro osvrnuo i na drugostepeno rešenje Apelacionog suda u Beogradu kojim je ukinuta prvostepena oslobađajuća presuda. U pisanom sažetku te odbrane, čiju fotokopiju naš list poseduje, Davinić ocenjuje da je „rešenje pravno manjkavo, pristrasno, omalovažavajuće, nadmeno i da se tendenciozno sugeriše osuđujuća presuda“.  

„Kao pravnik, u potpunosti prihvatam načelo da svako, bez izuzetka, treba da odgovara za učinjeno krivično delo. U ovom slučaju, međutim, ne samo da krivično delo nije učinjeno već ono kao takvo i ne postoji.

„Ovde se očigledno radi o zlonamerno motivisanom procesu. Tačno se zna, po imenu, prezimenu, ali i funkcijama, ko sve stoji iza toga“, navodi  Davinić, i napominje da je s tim u vezi dostavio dokaze sudu. 

S tim slučajem je, tvrdi takođe Davinić, upoznato Odeljenje za vladavinu prava pri Kancelariji Evropske unije u Beogradu.


„Članovi VSO-a su bili Filip Vujanović, tadašnji predsednik Republike Crne Gore, i Boris Tadić, tadašnji predsednik Republike Srbije. U radu VSO-a učestvovali su još i ministar odbrane, kao i sekretar VSO-a i načelnik Vojnog kabineta predsednika DZ SCG.

„Vrhovni savet odbrane SCG ostvarivao je kontrolu razmatranjem izveštaja ministra odbrane o stanju u Ministarstvu, razmatranjem izveštaja načelnika Generalštaba o stanju u Vojsci SCG, razmatranjem izveštaja Inspektorata odbrane, kao i obilascima jedinica, ustanova i komandi Ministarstva odbrane koje vrše njegovi članovi. Vrhovni savet odbrane je imao pravo i da formira posebnu komisiju za istraživanje nekog važnog pitanja.

„Na sednici VSO-a krajem marta 2005. godine, razmatrala se borbena gotovost Vojske Srbije i Crne Gore (VSCG), a VSO je podržao aktivnosti Ministarstva odbrane na prodaji vojnog streljačkog naoružanja u cilju podizanja ukupnog finansijskog i materijlanog položaja vojske. Meni se u neposrednom razgovoru obratio Filip Vujanović s predlogom da se nekoliko hiljada automatskih pušaka različitih modela (tačan broj se nalazi u arhivi VSO-a), a koje naoružanje predstavlja višak VSCG, proda preko ’Jugoimport-Monta’, zajedničkog preduzeća Vlade Republike Crne Gore i JP ’Jugoimport-SDPR’, da bi se novac dobijen od prodaje uplatio na račun Fonda za reforme u Republici Crnoj Gori za realizaciju započetih aktivnosti na reformi Vojske. O tome je bio upoznat i član VSO-a Boris Tadić. Posle naše saglasnosti (Borisove i moje), dao sam nalog ministru odbrane Prvoslavu Daviniću da pripremi predlog o prodaji tog naoružanja, te da u tom cilju sa stručnim službama pripremi i sačini potrebna dokumenta u skladu s važećim propisima. Na sednici VSO-a krajem marta 2005. godine, usvojen je predlog ministra odbrane Prvoslava Davinića i doneta je odluka u formi zaključka o prodaji navedenog naoružanja. U toj deskriptivnoj ingerenciji VSO-a sve se odvijalo po ustaljenoj proceduri, kao i u drugim situacijama u kojima su se na sednicama VSO-a razmatrala neka važna pitanja iz oblasti odbrane i bezbednosti DZ SCG“, navedeno je, između ostalog, u pisanoj izjavi Svetozara Marovića.

Kao što je „Dnevik“ ranije pisao, crnogorski predsednik Filip Vujanović, koji je takođe predviđen za svedoka u ponovljenom postupku Daviniću, usled sprečenosti da svedoči neposredno pred sudom u Beogradu, dao je pisanu svedočku izjavu u Višem sudu u Podgorici, u okviru međunarodne pravne pomoći. Očekuje se da svedoči i bivši predsednik Srbije Boris Tadić.

Na ponovljenom suđenju, koje je u Višem sudu počelo  22.decembra 2017, bivši ministar Davinić je ponovo odbacio optužbe za kršenje procedura i krivično delo zloupotrebe službenog položaja. Novo ročište, kako nam je rekao Davinićev branilac advokat Dragan Pašić, zakazano je za 12. mart.

J. Jakovljević

Piše:
Pošaljite komentar