broken clouds
11°C
26.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9975
usd
111.6175
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Откривамо садржај писаног сведочења Маровића на суђењу Давинићу

10.01.2018. 11:56 12:02
Пише:
Фото: Tanjug

„Био сам једини председник државне заједнице Србије и Црне Горе, од њеног формирања 2003. до раздвајања 2006. године.

Моја истовремена функција била је и председник Врховног савета одбране (ВСО), све до 3. јуна 2006. године, када је престала ДЗ СЦГ“.  Тако Светозар Маровић, некадашњи председник сада непостојеће СЦГ, почиње своје сведочење, писани исказ, у којем наводи да је у току 2005. године, на основу сагласности чланова ВСО СЦГ, „дао налог тадашњем министру одбране СЦГ да припреми предлог о продаји вишка пушака Војске СЦГ“.

Тај документ, у који је „Дневник“ имао увид, достављен је Вишем суду у Београду пред којим је недавно почело поновљено суђење бившем министру одбране СЦГ Првославу Давинићу по оптужници која га сумњичи за „кршење процедуре 2005. године приликом продаје вишка пушака Војске СЦГ предузећу ’Југоимпорт-Монт’ из Подгорице“, како је наведено, „по цени нижој 28 одсто у односу на најповољнију понуду фирме Мат-Етрол из Београда, која се повукла из поступка“.

Одбрана Првослава Давинића одбацује све оптужбе и тврди, као што је познато, да је „након неспорног одустанка понуђача фирме ‘Мат-Етрол‘ од  посла, Врховни савет одбране СЦГ одлучио да се иде на постизање уговора с фирмом ’Југомпорт-Монт’, наводећи да се таква одлука доноси из политичких разлога који су се тицали помоћи привреди Црне Горе, а спровођење одлуке ВСО-а у даљој процедури је подразумевало налог министру одбране СЦГ да потпише формалан предлог да се закључи уговор с ‘Југоимопорт-Монтом’“.

„Дневник“ ексклузивно преноси делове Маровићеве писане изјаве, дате Давинићевој одбрани, како се у документу и наводи, у Подгорици, 17. фебруара 2017. године.


Све се зна...

У одбрани коју је изнео пред судским већем пре непун месец, Првослав Давинић  се оштро осврнуо и на другостепено решење Апелационог суда у Београду којим је укинута првостепена ослобађајућа пресуда. У писаном сажетку те одбране, чију фотокопију наш лист поседује, Давинић оцењује да је „решење правно мањкаво, пристрасно, омаловажавајуће, надмено и да се тенденциозно сугерише осуђујућа пресуда“.  

„Као правник, у потпуности прихватам начело да свако, без изузетка, треба да одговара за учињено кривично дело. У овом случају, међутим, не само да кривично дело није учињено већ оно као такво и не постоји.

„Овде се очигледно ради о злонамерно мотивисаном процесу. Тачно се зна, по имену, презимену, али и функцијама, ко све стоји иза тога“, наводи  Давинић, и напомиње да је с тим у вези доставио доказе суду. 

С тим случајем је, тврди такође Давинић, упознато Одељење за владавину права при Канцеларији Европске уније у Београду.


„Чланови ВСО-а су били Филип Вујановић, тадашњи председник Републике Црне Горе, и Борис Тадић, тадашњи председник Републике Србије. У раду ВСО-а учествовали су још и министар одбране, као и секретар ВСО-а и начелник Војног кабинета председника ДЗ СЦГ.

„Врховни савет одбране СЦГ остваривао је контролу разматрањем извештаја министра одбране о стању у Министарству, разматрањем извештаја начелника Генералштаба о стању у Војсци СЦГ, разматрањем извештаја Инспектората одбране, као и обиласцима јединица, установа и команди Министарства одбране које врше његови чланови. Врховни савет одбране је имао право и да формира посебну комисију за истраживање неког важног питања.

„На седници ВСО-а крајем марта 2005. године, разматрала се борбена готовост Војске Србије и Црне Горе (ВСЦГ), а ВСО је подржао активности Министарства одбране на продаји војног стрељачког наоружања у циљу подизања укупног финансијског и материјланог положаја војске. Мени се у непосредном разговору обратио Филип Вујановић с предлогом да се неколико хиљада аутоматских пушака различитих модела (тачан број се налази у архиви ВСО-а), а које наоружање представља вишак ВСЦГ, прода преко ’Југоимпорт-Монта’, заједничког предузећа Владе Републике Црне Горе и ЈП ’Југоимпорт-СДПР’, да би се новац добијен од продаје уплатио на рачун Фонда за реформе у Републици Црној Гори за реализацију започетих активности на реформи Војске. О томе је био упознат и члан ВСО-а Борис Тадић. После наше сагласности (Борисове и моје), дао сам налог министру одбране Првославу Давинићу да припреми предлог о продаји тог наоружања, те да у том циљу са стручним службама припреми и сачини потребна документа у складу с важећим прописима. На седници ВСО-а крајем марта 2005. године, усвојен је предлог министра одбране Првослава Давинића и донета је одлука у форми закључка о продаји наведеног наоружања. У тој дескриптивној ингеренцији ВСО-а све се одвијало по устаљеној процедури, као и у другим ситуацијама у којима су се на седницама ВСО-а разматрала нека важна питања из области одбране и безбедности ДЗ СЦГ“, наведено је, између осталог, у писаној изјави Светозара Маровића.

Као што је „Дневик“ раније писао, црногорски председник Филип Вујановић, који је такође предвиђен за сведока у поновљеном поступку Давинићу, услед спречености да сведочи непосредно пред судом у Београду, дао је писану сведочку изјаву у Вишем суду у Подгорици, у оквиру међународне правне помоћи. Очекује се да сведочи и бивши председник Србије Борис Тадић.

На поновљеном суђењу, које је у Вишем суду почело  22.децембра 2017, бивши министар Давинић је поново одбацио оптужбе за кршење процедура и кривично дело злоупотребе службеног положаја. Ново рочиште, како нам је рекао Давинићев бранилац адвокат Драган Пашић, заказано је за 12. март.

Ј. Јаковљевић

Пише:
Пошаљите коментар