Optužnica u slučaju „Centroprojekt“ još bez potvrde: Predmet opet prosleđen Specijalnom sudu
Predmet „Centropojekt AIK“ u kom je Više tužilaštvo u Beogradu, nakon devet godina istrage, podnelo, krajem decembra 2019, beogradskom Višem sudu optužnicu protiv šestoro bivših funkcionera te državne projektantske kompanije zbog sumnji da su oštetili državu, ponovo je na vaganju sudske nadležnosti.
Kako nezvanično saznaje „Dnevnik“, ceo predmet s optužnicom, koja još nije prošla fazu potvrđivanja, prosleđen je u nadležnost Specijalnom sudu, na šta se odbrana žalila, pa je u toku svojevrsni dežavi pingponga o sudskoj nadležnosti iz 2017 godine, kad je u toku trajanja istrage predmet takođe bio prosleđen u „specijalu“, a potom po žalbama vraćen Višem sudu.
Inače, optužnica je sredinom maja, posle kontrole tehničke ispravnosti, odlukom Višeg suda, bila vraćena tužilaštvu na doradu.
Procesom koji je pokrenut pre deset godina obuhvaćeni su tadašnji rukovodioci „Centroprojekta AIK”: direktor Milomir Živanović , zamenik predsednika Upravnog odbora ‘Centroprojekta AIK‘ Bogoljub Rašković, koji je i direktor privatne firme „Centroprojekt„, Nada Rajin, savetnik u oblasti finansija i računovodstva u „Centroprojektu AIK„, Stane Škrabar, predsednik Upravnog odbora te firme, radnik Aleksandar Tanasković i Dragutin Pihler, direktor predstavništva ‘Centroprojekta AIK‘ u Moskvi, svi iz Beograda.
Po informacijama dostupnim u javnosti, bivši rukovodioci „Centroprojekta AIK“ Živanović i Rašković sumnjiče se i u vezi s okolnostima konstituisanja istoimenog privatnog preduzeća ‘Centroprojekt DOO“, 2004. godine, dok su Rajinova, Škrabar i Tanasković obuhvaćeni jedino tom tačkom od ukupno 12 u predmetu.
Sredinom septembra 2010. godine, tadašnji direktor policije Milorad Veljović izneo je sumnje istražnih organa da je u vezi s dešavanjima oko „Centroprojekta AIK“ u periodu 2005. godine do 2008. godine, oštećen budžet Republike Srbije.
- Dva preduzeća, jedno privatno i jedno državno, bavila su se projektovanjem u oblasti građevinarstva, a za Živanovića i Raškovića se sumnja da su u od 2005. godine do 2008. godine, falsifikovanjem dokumentacije, sredstva državne firme koja je poslovala u Rusiji usmeravali na račun privatne firme istog naziva. Sumnja se da je budžet Republike Srbije oštećen za 6,5 miliona evra - izjavio je tada Milorad Veljović.
Inače, tokom nepune decenije trajanja istrage u ovom predmetu, postupalo je više istražnih sudija, a od 6. novembra 2013, pa naredne dve i po godine, istraga je bila u prekidu, pošto je konstatovano da je u Višem sudu u Beogradu izgubljen veliki deo spisa predmeta, više hiljada stranica, pa je postupak obnavljanja dokumentacije trajao do decembra 2016, nakon čega je istraga nastavljena a okončana 2019. godine.
J. Jakovljević