NAPREDAK U DIJAGNOSTICI ZA BOLJE LEČENJE Modernizovana patološka laboratorija Instituta za onkologiju Vojvodine
Patolozi Instituta za onkologiju Vojvodine u Sremskoj Kamenici pokrenuli su sa kolegama iz Kliničko bolničkog centra u Osijeku projekat prekogranične saradnje Digi Pat.
Upravnica Službe za patološko anatomsku dijagnostiku Instituta za onkologiju Vojvodine profesorka dr Tatjana Ivković Kapicl kaže kako je reč o IPA projektu Evropske unije, a cilj je da se unapredi zdravstvena zaštita za ljude koji žive u ovom regionu.
- Projekat će omogućiti bolju, precizniju, bržu i tačniju dijagnostiku korišćenjem digitalnih skenera. Svaki onkološki pacijent mora pre početka lečenja da ima patohistološku dijagnozu, jer se savremena onkološka terapija u velikoj meri zasniva upravo na tom nalazu, uz dodatne rezultate molekularnih testova koje određuju patolozi. Uzorci koji se patohistološki pregledaju dobijeni su biopsijom promena koje su utvrđene kliničkim pregledom ili od strane radiologa. Skenirane slike patoloških preparata ćemo razmenjivati sa kolegama iz Osijeka i imaćemo redovne konsultativne sastanke preko digitalne platforme – objašnjava dr Tatjana Ivković Kapicl i napominje kako projekat traje 30 meseci.
Očekivanja su i da se zajedno sa Institutom za veštačku inteligenciju u Novom Sadu, čiji su stručnjaci saradnici u ovom projektu, realizuje pilot-projekat analize digitalne patološke slike tumora
Kako navodi, standardno se patohistološki preparati pregledaju na mikroskopu, a novi trend u patologiji je da se skenirane slike sada gledaju na monitorima, slično kao što to rade radiolozi. To predstavlja veliki pomak u dijagnostici, što se direktno odražava na uspešnost lečenja. Svaka digitalizovana slika pruža mogućnost analize modulima veštačke inteligencije i omogućava precizniju analizu različitih parametara. Skenirane slike takođe olakšavaju edukaciju mladim lekarima na specijalizaciji.
- Otvaranje projekta je bilo pre mesec dana, a 1. aprila ćemo imati edukativni sastanak kod nas na Institutu, gde će gosti, pored kolega iz Osijeka, biti uvaženi patolozi i pioniri digitalizacije iz Italije i Portugalije. Biće reči o tehničkim detaljima, o izvođenju skeniranja i svim drugim preduslovima koji su važni za ovu metodu, kao i primeni veštačke inteligencije u patologiji i skladištenju slika. Najviše ćemo se posvetiti raku dojke, ali i drugim malignitetima - ističe dr Tatjana Ivković Kapicl.
Da bi učestvovali u ovom projektu, preduslov je bio da patološka laboratorija bude savremeno opremljena i automatizovana. Patologija Instituta za onkologiju u Sremskoj Kamenici je u poslednje dve godine modernizovana i nalazi se u novom namenski građenom objektu „Kamenica tri“. Zahvaljujući IPA projektu biće nabavljena dodatna oprema koja predstavlja nadogradnju postojeće.
Projekat će omogućiti bolju, precizniju, bržu i tačniju dijagnostiku korišćenjem digitalnih skenera
- Mi smo sada jedna od najboljih laboratorija u Srbiji, sa različitim aparatima za automatizaciju procesa, što je preduslov digitalizacije. Zahvljajujući tome patohistološki preparati za dijagnostiku su visokog kvaliteta, a mogu da se analiziraju ili na mikroskopu ili na monitoru. Uz sve navedeno, ključan je i tim ljudi koji u Institutu za onkologiju čine izvanredni patolozi – naglašava dr Tatjana Ivković Kapicl.
Prema njenim rečima, u projektu telepatologije, tim iz Instituta za onkologiju Vojvodine zajednički sa kolegama iz Osijeka radiće analize skenirane slike kompleksnih, kao i retkih slučajeva. Nekada se patohistološka dijagnoza može postaviti za dva ili tri minuta, a nekada je, za pojedine pacijente, dijagnostika kompleksnija, zahtevna i duže traje ili su pak potrebne dodatne molekularne analize. Očekuje da će svakoga meseca imati oko 10 slučajeva koje će zajedno pregledati. Očekivanja su i da se zajedno sa Institutom za veštačku inteligenciju u Novom Sadu, čiji su stručnjaci saradnici u ovom projektu, realizuje pilot-projekat analize digitalne patološke slike tumora.
Tekst i foto: LJ. Petrović