Forenzika otkriva ključne informacije
„Kada se desi nasilje u porodici ili seksualno zlostavljanje, posebna pažnja se mora posvetiti žrtvi koja je izvor ključnih informacija, ali je kontakt s tom osobom kritičan“, kaže načelnik Nacionalnog kriminalističkotehničkog centra MUP-a Lazar Nešić.
“Kada se desi zločin, nakon adekvatnog obezbeđenja lica mesta, upravo je sledeći i najvažniji korak tretman svih tragova, lica mesta i aktera događaja.“
O tome su pripadnici policije, sudova, Tužilaštva, socijalnih i zdravstvenih službi, ali i nevladinog sektora, koji su takođe važni u procesuiranja takvih krivičnih dela, razmenili iskustva na seminaru „Forenzički tretman lica kod nasilja u porodici i krivičnih dela iz oblasti polnih sloboda”, organizovanom u okviru programa švedsko-srpske policijske saradnje.
Obraćajući se učesnicima, Lazić je rekao da je cilj projekta da se podigne nivo senzibiliteta policije kad je reč o toj vrsti krivičnih dela. On je istakao specifičnost tih krivičnih dela jer u partnerskim odnosima nije lako ni jednostavno obezbediti materijalne dokaze standardnom metodologijom. Važno je, podvukao je, posebnu pažnju posvetiti žrtvi, koja je, kaže, po pravilu, izvor ključnih informacija, ali je kontakt s tom osobom kritičan.
„Tužilaštvu je u pretkrivičnoj fazi važno da na osnovu dokaza koje ćemo mi pružiti oceni da li ima mesta daljem radu, sprovođenju istrage i da obezbedi materijalne dokaze za optužnicu koju namerava da podigne. Sudu je važno da raspolaže materijalnim dokazima i činjenicama da bi obavio svoj posao“, rekao je Lazić.
On je dodao da je namera da se projekat produži do 2020. godine.
Seminar, koji je počeo u Beogradu, osmi je u nizu, a u prethodnih sedam bile su uključene službe 18 policijskih uprava.