Форензика открива кључне информације
„Када се деси насиље у породици или сексуално злостављање, посебна пажња се мора посветити жртви која је извор кључних информација, али је контакт с том особом критичан“, каже начелник Националног криминалистичкотехничког центра МУП-а Лазар Нешић.
“Када се деси злочин, након адекватног обезбеђења лица места, управо је следећи и најважнији корак третман свих трагова, лица места и актера догађаја.“
О томе су припадници полиције, судова, Тужилаштва, социјалних и здравствених служби, али и невладиног сектора, који су такође важни у процесуирања таквих кривичних дела, разменили искуства на семинару „Форензички третман лица код насиља у породици и кривичних дела из области полних слобода”, организованом у оквиру програма шведско-српске полицијске сарадње.
Обраћајући се учесницима, Лазић је рекао да је циљ пројекта да се подигне ниво сензибилитета полиције кад је реч о тој врсти кривичних дела. Он је истакао специфичност тих кривичних дела јер у партнерским односима није лако ни једноставно обезбедити материјалне доказе стандардном методологијом. Важно је, подвукао је, посебну пажњу посветити жртви, која је, каже, по правилу, извор кључних информација, али је контакт с том особом критичан.
„Тужилаштву је у преткривичној фази важно да на основу доказа које ћемо ми пружити оцени да ли има места даљем раду, спровођењу истраге и да обезбеди материјалне доказе за оптужницу коју намерава да подигне. Суду је важно да располаже материјалним доказима и чињеницама да би обавио свој посао“, рекао је Лазић.
Он је додао да је намера да се пројекат продужи до 2020. године.
Семинар, који је почео у Београду, осми је у низу, а у prеthodnih седам биле су укључене службе 18 полицијских управа.