Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

„DNEVNIK“ u Okružnom zatvoru: Iza rešetaka se uče za pošten posao

22.04.2019. 09:13 09:18
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

- Upravnik zatvora je odgovoran za mnogo više stvari od onoga na šta prvo ljudi pomisle kad se radi o ovakvoj ustanovi. Nisu to samo zidine i ćelije- kaže za „Dnevnik“ upravnik Okružnog zatvora u Novom Sadu, policijski pukovnik, Mile Jandrić.

Jandrić objašnjava da se u poslednjih pola godine od kako je došao na ovu poziciju, radilo na poboljšanju uslova u kojima borave lica lišena slobode. Renovirane su prostorije, osvežene, okrečene i poboljšane instalacije, a radi se na osavremenjavanju video – nadzora. Skoro svaka soba ima televizor koji su kupljeni sredstvima zatvora.

Upravnik napominje da se oživljava radna jedinica koja je i bila nekad impozantan proizvođač betonske galanterije, stubova, ploča i kugli.

- Operativa se širi, što donosi uočljiv profit uz zagarantovano tržište. Važno je napomenuti da osuđenim osobama dajemo priliku da u cilju resocijalizacije ostvare sopstvene zarade- navodi Jandić i dodaje da je rad osuđenih lica dobrovoljan.

- Osuđenim licima se daje mogućnost da rade, isključivo i uvek na dobrovoljnoj bazi, a na taj način oni ostvaruju napredak u tretmanu. Mnogi od njih do sada nisu imali izgrađene radne navike. Kod nas se edukuju i stručno osposobljavaju, odnosno školuju,  kako bi mogli da počnu da funkcionišu na slobodi, uz pošten posao - objašnjava upravnik Okružnog zatvora u Novom Sadu. U ovom zatvoru će uskoro biti organizovane obuke za razne kategorije zanatskih poslova, kao što su zidarski, tesarski, bravarski, varilački i još neke struke.

- Dobijaće sertifikate uz podršku nevladine organizacije „Help“ koju finansira nemačka vlada. S prvom edukacijom ovde počinjemo verovatno za nekoliko dana, odnosno početkom maja. Ranije, nažalost, nije postojala ovakva ambicija. Ponovo se sada pokreće betonska galanterija po kojoj je nekad ova ustanova bila prepoznatljiva na tržištu. Zatečena je zastarela tehnologija koja nije bila konkurentna, a to je obnovljeno novim savremenim kalupima koji mogu biti prepoznatljivi na trižitu - pojašnjava Jandrić. 


Lečenje, verski obredi, sport...

Postoji značajan broj osuđenika koji se nije lečio na slobodi, a u zatvoru rešavaju zdravstvene probleme. - Imamo vrhunsku saradnju s Kliničkim centrom Vojvodine kod intervencija koje ne mogu da se izvedu ovde. Osuđena lica ovde ostvaruju sva prava predviđena Zakonom o izvršenju krivičnih sankcija, pa tako  imaju tri obroka, nutricionisticiotiki preporučena od strunjaka,  omogućava im se i ishrana prema veroispovesti, potom imaju mogućnost verskih obreda, sportsku rekreaciju, zdravstvenu zaštitu 24 sata -objašnjava upravnik zatvora Mile Jandrić.


U pripremi je i projekat za azil pasa, što će dopineti da grad isplaćuje mnogo manje sredstava za ujede pasa lutalica.

Upravnik Okružnog zatvora u Novom Sadu napominje da je, na primer, do nedavno Sremska Mitrovica godišnje imala isplatu oko 30.000.000   dinara na konto odštete za ujede lutalica, a od momenta otvaranja tamošenjeg azila u Kazneno - popravnom zavodu u tom gradu, taj iznos se prepolovio. Ovako nešto se očekuje i u Novom Sadu, gde je iznos za ove svrhe znatno veći jer postojeći azil za pse bez vlasnika nema kapcitet da ih sve smesti.

Osuđenim licima se daje mogućnost da rade i školuju se, uskoro će biti organizovane obuke za razne kategorije zanatskih poslova (upravnik zatvora Mile Jandrić)

- Imamo radnu snagu, a postoji i prostor na koji mogu da se sklone psi sa ulica. Na ovaj način počeće se s projektom resocijazacije osuđenika uz pomoć životinja koji je u zapadnoevropskoj praksi dao veoma dobre rezultate. Radi se o revolucionarnoj stvari,  kad je reč o smanjenju povratka osuđenika u zatvor uz razvijanje empatije. To je primetno u Americi, Škotskoj, Španiji odnosno Kataloniji..., a Srbija je sledeća u nizu - kaže Jandrić.


Osuđenici: Nije nam teško da radimo

Osuđenik koji radi na poslovima bravarije, odnosno popravkama brava, kreveta, varilačkim poslovima kaže da mu posao ovde ne pada teško jer tako vreme brže prođe.

- Imamo radno vreme od 7. 30 do 13.30 časova, a sami smo se prijavili da budemo radno angažovani. Ja sam i po zanimanju bravar, ostalo mi je još tri meseca do slobode, a počeo sam da radim posle dve nedelje boravka ovde - kaže za „Dnevnik“ jedan od osuđenika.

I njegov kolega kaže da mu posao ne pada teško, a “zna da radi sve živo“.

-  Konkretno danas smo lili betonske kugle i stubove za ograde. Imam 47 godina, svašta sam u životu radio. Ostalo mi je još četiri meseca i 20 dana. Inače, počeo sam da radim posle mesec dana boravka.  Pre kazne sam imao porodicu, decu...


On naglašava da je zdravstvena zaštita osuđenih lica na zavidnom nivou. Ove godine su odobrena znatna sredstva za stomatološu opremu radi sterilizacije instrumenata, koje je veoma bitna kod pacijenata iz rizičnih grupa sa zaraznim bolestima, poput hepatitisa. M. Vujačić

Foto: S. Šušnjević

Piše:
Pošaljite komentar
Osuđenici rade punom parom, a zaradu šalju kući

Osuđenici rade punom parom, a zaradu šalju kući

05.08.2016. 21:49 11:39