light snow
-1°C
20.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

„ДНЕВНИК“ у Окружном затвору: Иза решетака се уче за поштен посао

22.04.2019. 09:13 09:18
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

- Управник затвора је одговоран за много више ствари од онога на шта прво људи помисле кад се ради о оваквој установи. Нису то само зидине и ћелије- каже за „Дневник“ управник Окружног затвора у Новом Саду, полицијски пуковник, Миле Јандрић.

Јандрић објашњава да се у последњих пола године од како је дошао на ову позицију, радило на побољшању услова у којима бораве лица лишена слободе. Реновиране су просторије, освежене, окречене и побољшане инсталације, а ради се на осавремењавању видео – надзора. Скоро свака соба има телевизор који су купљени средствима затвора.

Управник напомиње да се оживљава радна јединица која је и била некад импозантан произвођач бетонске галантерије, стубова, плоча и кугли.

- Оператива се шири, што доноси уочљив профит уз загарантовано тржиште. Важно је напоменути да осуђеним особама дајемо прилику да у циљу ресоцијализације остваре сопствене зараде- наводи Јандић и додаје да је рад осуђених лица добровољан.

- Осуђеним лицима се даје могућност да раде, искључиво и увек на добровољној бази, а на тај начин они остварују напредак у третману. Многи од њих до сада нису имали изграђене радне навике. Код нас се едукују и стручно оспособљавају, односно школују,  како би могли да почну да функционишу на слободи, уз поштен посао - објашњава управник Окружног затвора у Новом Саду. У овом затвору ће ускоро бити организоване обуке за разне категорије занатских послова, као што су зидарски, тесарски, браварски, варилачки и још неке струке.

- Добијаће сертификате уз подршку невладине организације „Хелп“ коју финансира немачка влада. С првом едукацијом овде почињемо вероватно за неколико дана, односно почетком маја. Раније, нажалост, није постојала оваква амбиција. Поново се сада покреће бетонска галантерија по којој је некад ова установа била препознатљива на тржишту. Затечена је застарела технологија која није била конкурентна, а то је обновљено новим савременим калупима који могу бити препознатљиви на трижиту - појашњава Јандрић. 


Лечење, верски обреди, спорт...

Постоји значајан број осуђеника који се није лечио на слободи, а у затвору решавају здравствене проблеме. - Имамо врхунску сарадњу с Клиничким центром Војводине код интервенција које не могу да се изведу овде. Осуђена лица овде остварују сва права предвиђена Законом о извршењу кривичних санкција, па тако  имају три оброка, нутриционистициотики препоручена од струњака,  омогућава им се и исхрана према вероисповести, потом имају могућност верских обреда, спортску рекреацију, здравствену заштиту 24 сата -објашњава управник затвора Миле Јандрић.


У припреми је и пројекат за азил паса, што ће допинети да град исплаћује много мање средстава за уједе паса луталица.

Управник Окружног затвора у Новом Саду напомиње да је, на пример, до недавно Сремска Митровица годишње имала исплату око 30.000.000   динара на конто одштете за уједе луталица, а од момента отварања тамошењег азила у Казнено - поправном заводу у том граду, тај износ се преполовио. Овако нешто се очекује и у Новом Саду, где је износ за ове сврхе знатно већи јер постојећи азил за псе без власника нема капцитет да их све смести.

Осуђеним лицима се даје могућност да раде и школују се, ускоро ће бити организоване обуке за разне категорије занатских послова (управник затвора Миле Јандрић)

- Имамо радну снагу, а постоји и простор на који могу да се склоне пси са улица. На овај начин почеће се с пројектом ресоцијазације осуђеника уз помоћ животиња који је у западноевропској пракси дао веома добре резултате. Ради се о револуционарној ствари,  кад је реч о смањењу повратка осуђеника у затвор уз развијање емпатије. То је приметно у Америци, Шкотској, Шпанији односно Каталонији..., а Србија је следећа у низу - каже Јандрић.


Осуђеници: Није нам тешко да радимо

Осуђеник који ради на пословима браварије, односно поправкама брава, кревета, варилачким пословима каже да му посао овде не пада тешко јер тако време брже прође.

- Имамо радно време од 7. 30 до 13.30 часова, а сами смо се пријавили да будемо радно ангажовани. Ја сам и по занимању бравар, остало ми је још три месеца до слободе, а почео сам да радим после две недеље боравка овде - каже за „Дневник“ један од осуђеника.

И његов колега каже да му посао не пада тешко, а “зна да ради све живо“.

-  Конкретно данас смо лили бетонске кугле и стубове за ограде. Имам 47 година, свашта сам у животу радио. Остало ми је још четири месеца и 20 дана. Иначе, почео сам да радим после месец дана боравка.  Пре казне сам имао породицу, децу...


Он наглашава да је здравствена заштита осуђених лица на завидном нивоу. Ове године су одобрена знатна средства за стоматолошу опрему ради стерилизације инструмената, које је веома битна код пацијената из ризичних група са заразним болестима, попут хепатитиса. М. Вујачић

Фото: С. Шушњевић

Пише:
Пошаљите коментар
Осуђеници раде пуном паром, а зараду шаљу кући

Осуђеници раде пуном паром, а зараду шаљу кући

05.08.2016. 21:49 11:39