Paorima po hektaru samo 4.000 dinara
Subvencije po hektaru za ovu godinu biće tri puta manje nego lane i iznosiće 4.000 dinara po hektaru, odlučila je Vlada Srbije, koja je u subotu usvojila Uredbu o subvencijama ili tzv. krovnu uredbu,
čime je potvrđeno pisanje „Dnevnika”.Za gorivo država više neće davati regres, dok subvencije za stočarstvo ostaju nepromenjene.
Kako stoji u Uredbi, za direktna plaćanja poljoprivrednicima ove godine je obezbeđeno ukupno oko 16,9 milijardi dinara. Za premije za mleko izdvojeno je 3,4 milijarde dinara, za osnovne podsticaje za biljnu proizvodnju 3,53 milijarde, za podsticaje za kvalitetne priplodne mlečne krave, kvalitetne priplodne tovne krave, kvalitetne priplodne krmače, kvalitetne priplodne ovce i koze, roditeljske kokoške teškog tipa, roditeljske kokoške lakog tipa, roditeljske ćurke, kvalitetne priplodne matice šarana i kvalitetne priplodne matice pastrmke, obezbeđeno je 5,2 milijarde dinara. Za podsticaje tova junadi, jagnjadi, jaradi i tov svinja – 900 miliona dinara, za pčelarstvo 320 miliona.
Podsticaji za proizvodnju konzumne ribe su 28 miliona dinara, regres za đubrivo 3,53 milijarde, a regres za troškove skladištenja u javnim skladištima 500.000 dinara.
Direktna plaćanja, u zavisnosti od vrste podsticaja, isplaćuju se u odgovarajućim maksimalnim iznosima, i to za premiju za mleko sedam dinara po litru; osnovne podsticaje za biljnu proizvodnju 2.000 dinara po hektaru; subvencije za kvalitetne priplodne mlečne, kao i tovne krave 25.000 dinara po grlu, a za priplodne ovce, koze i krmače 7.000 dinara po grlu; subvencije za roditeljske kokoške teškog tipa iznosiće 60 dinara, a lakog tipa 100; za ćurke će iznositi 300 dinara; za kvalitetne priplodne matice šarana 500 dinara, a za pastrmke 300; za tov junadi subvencije će inositi 10.000 po grlu, dok će za tov jagnjadi i jaradi biti 2.000 dinara po grlu; podsticaje za tov svinja iznosiće 1.000 dinara po grlu u tovu; za krave dojilje 20.000 po grlu; za košnice pčela 600 dinara po košnici; za proizvodnju konzumne ribe deset dinara po kilogramu proizvedene ribe; regres za đubrivo biće 2.000 dinara po hektaru; regres za troškove skladištenja u javnim skladištima iznosiće 40 odsto troškova skladištenja.
Subvencije za organsku proizvodnju iznosiće 92 miliona dinara, dok je ukupna suma za subvencije za mere ruralnog razvoja 1,8 milijardu dinara. Za voćare značajne donacije dala je i Vlada Kraljevine Danske – 44 miliona dinara, dok je Vlada Republike Srbije izdvojila još 66 miliona.
Kreditna podrška u poljoprivredi iznosiće 600 miliona dinara. Dok će sredstva za posebne podsticaje iznositi 232 miliona dinara, od čega će 130 miliona biti uloženo za sprovođenje odgajivačkih programa u stočarstvu, takođe u razvijanje naučnoistraživačkih projekata u poljoprivredi biće izdvojeno 80 miliona dinara, dok je 70 miliona namenjeno za unapređenje stručnog znanja i usavršavanja. Za podsticaje za proizvodnju sadnog materijala država će izdvojiti 22.6 miliona dinara.
M. Stakić
Za investicije 1,2 milijarde
Po Uredbi o subvencijama, investicije u poljoprivredi za unapređenje konkurentnosti i dostizanje standarda kvaliteta iznosiće 1,2 milijarde dinara, od toga investicije za poljoprivrednu proizvodnju iznosiće 664 miliona, u šta spada i podsticanje podizanja novih višegodišnjih zasada voća, vinove loze i hmelja, za koje je predviđeno 150 miliona dinara, a za podršku za unapređenje primarne poljoprivredne proizvodnje 514 miliona dinara. U Uredbi takođe piše da će investicije za preradu poljoprivrdnih proizvoda i marketing iznositi 92,5 miliona dinara.