Паорима по хектару само 4.000 динара
Субвенције по хектару за ову годину биће три пута мање него лане и износиће 4.000 динара по хектару, одлучила је Влада Србије, која је у суботу усвојила Уредбу о субвенцијама или тзв. кровну уредбу,
чиме је потврђено писање „Дневника”.За гориво држава више неће давати регрес, док субвенције за сточарство остају непромењене.
Како стоји у Уредби, за директна плаћања пољопривредницима ове године је обезбеђено укупно око 16,9 милијарди динара. За премије за млеко издвојено је 3,4 милијарде динара, за основне подстицаје за биљну производњу 3,53 милијарде, за подстицаје за квалитетне приплодне млечне краве, квалитетне приплодне товне краве, квалитетне приплодне крмаче, квалитетне приплодне овце и козе, родитељске кокошке тешког типа, родитељске кокошке лаког типа, родитељске ћурке, квалитетне приплодне матице шарана и квалитетне приплодне матице пастрмке, обезбеђено је 5,2 милијарде динара. За подстицаје това јунади, јагњади, јаради и тов свиња – 900 милиона динара, за пчеларство 320 милиона.
Подстицаји за производњу конзумне рибе су 28 милиона динара, регрес за ђубриво 3,53 милијарде, а регрес за трошкове складиштења у јавним складиштима 500.000 динара.
Директна плаћања, у зависности од врсте подстицаја, исплаћују се у одговарајућим максималним износима, и то за премију за млеко седам динара по литру; основне подстицаје за биљну производњу 2.000 динара по хектару; субвенције за квалитетне приплодне млечне, као и товне краве 25.000 динара по грлу, а за приплодне овце, козе и крмаче 7.000 динара по грлу; субвенције за родитељске кокошке тешког типа износиће 60 динара, а лаког типа 100; за ћурке ће износити 300 динара; за квалитетне приплодне матице шарана 500 динара, а за пастрмке 300; за тов јунади субвенције ће иносити 10.000 по грлу, док ће за тов јагњади и јаради бити 2.000 динара по грлу; подстицаје за тов свиња износиће 1.000 динара по грлу у тову; за краве дојиље 20.000 по грлу; за кошнице пчела 600 динара по кошници; за производњу конзумне рибе десет динара по килограму произведене рибе; регрес за ђубриво биће 2.000 динара по хектару; регрес за трошкове складиштења у јавним складиштима износиће 40 одсто трошкова складиштења.
Субвенције за органску производњу износиће 92 милиона динара, док је укупна сума за субвенције за мере руралног развоја 1,8 милијарду динара. За воћаре значајне донације дала је и Влада Краљевине Данске – 44 милиона динара, док је Влада Републике Србије издвојила још 66 милиона.
Кредитна подршка у пољопривреди износиће 600 милиона динара. Док ће средства за посебне подстицаје износити 232 милиона динара, од чега ће 130 милиона бити уложено за спровођење одгајивачких програма у сточарству, такође у развијање научноистраживачких пројеката у пољопривреди биће издвојено 80 милиона динара, док је 70 милиона намењено за унапређење стручног знања и усавршавања. За подстицаје за производњу садног материјала држава ће издвојити 22.6 милиона динара.
М. Стакић
За инвестиције 1,2 милијарде
По Уредби о субвенцијама, инвестиције у пољопривреди за унапређење конкурентности и достизање стандарда квалитета износиће 1,2 милијарде динара, од тога инвестиције за пољопривредну производњу износиће 664 милиона, у шта спада и подстицање подизања нових вишегодишњих засада воћа, винове лозе и хмеља, за које је предвиђено 150 милиона динара, а за подршку за унапређење примарне пољопривредне производње 514 милиона динара. У Уредби такође пише да ће инвестиције за прераду пољоприврдних производа и маркетинг износити 92,5 милиона динара.