Saloni venčanica, muzičari, restorandžije, fotografi bez prihoda
Pandemija koronavirusa osujetila je ove godine planove ne malom broju parova da uplove u bračnu luku ili bar da taj, jedan od najlepših trenutaka u životu, obave tako što će organizovati slavlje uz prisustvo mnogobrojnih zvanica.
Samo u Novom Sadu od početka godine do avgusta brak je zaključilo oko 300 parova manje u odnosu na isti period lane. Venčalo se 650 parova, a u aprilu i maju otkazano je 102 venčanja, dok je 36 na zahtev budućih supružnika pomereno za avgust i septembar, kao i za narednu godinu.
Pošast zvana kovid 19 nije samo pomrsila račune mladenicma, šta više, zbog mnogobrojnih ograničenja i zabrana uvedenih radi zaštite od bolesti, ugrozila je i dovela do ivice propasti mnogobrojne delatnosti koje imaju direktne veze sa organizacijom venčanja. Prvi pod udar došli su saloni venčanica, od kojih neki beleže gubitak od 80 odsto.
- Mi i muzičari smo najviše pogođeni u tom lancu – kaže vlasnica salona venčanica „Kaćuša“ u Železničkoj ulici u Novom Sadu Dragana Radosavljević. – Svima je jasno da je ovo sezonski posao, dok ne prođe uskršnji post, gotovo i da nema iznajmljivanja. Prvo zbog vanrednog stanja mesec i po dana nismo radili, a venčanja pomerena za leto. Kada smo se nakon ukidanja ponadali da će sutuacija krenuti nabolje, nastupio je drugi talas i bolesti i otkazivanja ili odgađanja termina. Mladenci su počeli i jesenje termine da odgađaju za leto i jesen sledeće godine. Mi smo u gubitku 80 odsto. Od čitave privrede u najnezavidnijoj smo situaciji i na nas niko ne misli, jer smo mali.
Radosavljevićeva kaže da joj sada dolaze buduće mlade koje iznajme venčanicu da bi za taj čin uz prisustvo propisanog – minimalnog broja gostiju, ipak bile u venčanim haljinama, i dodaje da im zbog svega, daje vanredan popust.
Položaj u kojem su se našli saloni venčanica tokom koronavirusa, nagnao je vlasnike na udruživanje. Kako kaže Dragana Radosavljević osnovano je Udruženje salona venčanica Srbije, čiji članovi ne traže od države da im oprosti poreze i doprinose, nego samo ravnopravniji položaj u odnosu na druge i kredite sa grejs periodom prilikom otplate.
U salonu „Pepeljuga“ u istoj ulici, startovali su, kažu, u ovoj godini odlično, a onda je zbog pandemije nastupio fijasko. Po rečima Kristine Zekonje, radnice u tom salonu čija vlasnica Danijela Sarić Trajković, poseduje još jedan u Beogradu, venčanja se otkazuju po dva-tri puta, oni koji to mogu, čak za sledeću godinu ih odgađaju.
- Oko 70 odsto je otkazanih venčanja – kaže Kristina Zekonja. – Prilikom sklapanja ugovora plaća se kapara, koja se inače ne vraća u slučaju otkazivanja, međutim, mi smo i to radili. Sada je to pozamašna cifra, o zakupu, računima, platama i doprinosima za radnike, da ne govorim. Posla nema, retko ko iznajmi venčanicu da bi se slikao, takvih je bilo nekoliko primera...
Kristina Zekonja kaže da je ova godina što se tiče posla završena. Venčanja u septembru su otkazana, a očekuje se da će se isto desiti i s nekolicinom preostalih. Slično je i sa ugostiteljskim objektima, tačnije onim koji su se specijalizovali za iznajmljivanje prostora i organizaciju svadbi i drugih proslava. Dok ovi prvi ukoliko imaju mogućnost da usluge pružaju na otvorenom uz posebne mere i manji broj zaposlenih i gostiju, mogu da rade, sale za svadbe su pod ključem do daljeg.
Prema rečima vlasnika nekih od njih, sve proslave do kraja godine su im otkazane. Za iduću godinu ima interesovanja, ali ne i rezervacija i ne očekuju ništa do marta.
Koliko je situacija loša, govori podatak da neki od onih koji se tim poslom bave dugi niz godina, razmišljaju i o promeni delatnosti, jer smatraju da od biznisa neće biti ništa dok traje ovakva situacija, pošto se ljudi ne usuđuju da razmišljaju o mogućnosti da organizuju proslave pod tim okolnostima. U restoranu „Dunav“ u Sremskim Karlovcima imali su ove godine jednu svadbu u januaru, a od svih većih proslava se odustalo s proglašenjem pandemije koronavirusa. S poboljšanjem situacije nakon ukidanja vanrednog stanja zakupci su smanjivali broj mesta, a potom sve definitivno otkazali. Oni koji to nisu mogli iz određenih razloga, opredelili su se za ručkove s desetak gostiju.
I muzičari su u ovoj situaciji ostali kratkih rukava. Spasoje Spale Ognjanović uz „Filing benda“ kaže da su im sve svirke za ovu godinu otkazane još u martu. Napominje da njegov bend i on dugo godina sviraju na takvim skupovima zato što to vole, ali im to nije osnovna delatnost, pa u tom smislu nisu ugroženi kao oni koji od toga žive.
– Što se tiče kolega kojima je to osnovni posao, oni su ostali bez hleba – kaže Ognjanović. – U velikom problemu su pogotovo oni koji se porodično time bave.
Da ima i onih koji ne gledaju tako crno na posledice koje je kovid-19 izazvao, je i osnivač popularnog novosadskog benda koji prevashodno svira na proslavama. On kaže da u svakom poslu ima uspona i padova, a da je posao muzičara naročito neizvestan. Toga su svi svesni i od početka zajedničkog rada ulagali su svako u neki drugi biznis, kao garanciju.
– U celom svetu je ista situacija i mi tu ne možemo da promenimo ništa, a ne vredi ni da kukamo. Treba da pokušamo bilo šta drugo da radimo, ako ostanemo bez ičega, da možemo da kažemoda smo dali sve od sebe, ako ne uspemo – poručuje naš sagovornik.
Po rečima fotografa Nemanje Potkonjaka, koronavirus je uticao u mnogome i na njegov posao.
- Najviše posla je trebalo da imam tokom aprila i maja, kad je bila najgora situacija, i tu sam pretrpeo ogromne gubitke – kaže Potkonjak. – Kao i svi, u junu sam mislio da će biti bolje i odradio sam dva vikenda, međutim, onda su opet usledila otkazivanja. I sad definitivno nemam nijedno venčanje do kraja godine. Izuzetno je teška godina, poput drugih, verovatno, ne pamtim težu. U okviru mog studija bavim se i grafičkim dizajnom i pripremom za štampu, tako da nisam potpuno ostao bez prihoda, ali što se tiče venčanja, mogao bih reći da je bilans - nula. Neizvesnost je prisutna, ali svi se nadamo da će sledeća godina doneti kakav -takav boljitak.
Samo mladenci bez maski
Kako saznajemo u Matičarskoj službi u Novom Sadu, venčanja se obavljaju u službenim prostorijama uz poštovanje mera za sprečavanje širenja kovida -19, a to znači zabranu istovremenog okupljanja više od 10 ljudi, rastojanje između njih od metar i po i nošenje zaštitnih maski. Napominju da postoji odgovornost u tom smislu i vlasnika ugostiteljskih objekata kada se venčanja obavljaju u njima. Budući supružnici, dodaju matičari, imaju razumevanja za zaštitne mere od koronavirusa, mada se neretko dešava da matičaru postave pitanje da li i oni moraju da nose maske prilikom svog svečanog čina sklapanja braka u službenim prostorijama.
Fotograf Dragan Burnać kaže da je izgubio dosta poslova pogotovo u prvom talasu restrikcija, ali da je to nadoknadio čim su prestale zabrane.
– U junu, julu i početkom avgusta sam imao dovoljno posla da mogu da živim normalnno – naglašava Burnać. – Ne mogu da se žalim, bez obzira što spadam u manje aktivne fotografe i ne zarađujem velike pare. Kako su u avgustu ponovo nastupile zabrane, otkazano mi je gotovo sve. U poslednje vreme me zovu da zabeležim krštenja, venčanja, rođendane s malim brojem zvanica. Mnogo više gubitaka imaju kolege koje rade na veliko i imaju timove fotografa.
Kao i ostali sagovornici Burnać smatra da je najgore to što je sve neizvesno, niko ništa ne može da garantuje, pa je nemoguće i planirati bilo šta. Za neke koji se bave organizacijom različitih svečanosti, kaže da su potpuno propali i počeli da rasprodaju opremu. Na ivici propasti su i oni koji rade s ozvučenjem.
Zorica Milosavljević