Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

ŠIROM VOJVODINE POČELA SETVA Kukuruz će biti posejan do 1. maja SMENA LEPOG VREMENA I KIŠE ODGOVARA PAORIMA

22.04.2025. 09:51 10:13
Piše:
Izvor:
Dnevnik
сетва
Foto: Dnevnik.rs / F. Bakić

Na vojvođanskim poljima krenula je setva kukuruza. Ratari su u posao krenuli pre Vaskrsa i posle par dana odmora zbog praznika, setva je nastavljena i ukoliko vreme posluži, računaju da će setvu završiti do 1. maja.

Kažu da je vreme idealno da se najvažniji posao u godini obavi valjano, ali će rezultate truda i ulaganja znati tek u letnjim mesecima.

Ovogodišnja setva biće skuplja nego lanjska zbog stalnog poskupenja mineralnih đubriva. I mada nerado pričaju o troškovima, paori smatraju da će ih po hektaru bez arende setva izaći oko 100.000 dinara ali će pravi račun znati tek kada završe posao. 

сетва
Foto: Dnevnik.rs / F. Bakić

Očekuju i subvencije 18.000 dinara po hektaru do stotinu hektara, jer svim zemljoradnicima nisu još isplaćene.

Jozef Fokman iz Kisača kod Novog Sada kazao je za „Dnevnik“ da je vreme odlično, kao u najboljim godinama jer setvu prati smena lepog vremena i kiše, i da zato nije kasno što se kukuruz seje posle druge polovine aprila. On će ovog proleća zasejati malo više kukuruza nego lane i odmah kada završi sa setvom kukuruza počeće da seje soju.

- Ove godine, kao retko koje, prolećna setva se odvija kao u idealnim godinama. Klima je za poljoprivredne radove odlična jer se smenjuju lepo vreme i kiša. Površinski sloj oranica je suv a u dubljim slojevima ima vlage što je dobro da seme brže krene da klija - kazao je Fokman 

Treba nam 3,5 miliona tona 

Očekuje se da ove godine pod kukuruzom imamo od 900.000 do 950.000 hektara. Lane smo ga želi sa oko 950.000 hektara, ali su prinosi bili mali i neujednačeni zbog velike suše. 

Za domaće potrebe kukuruza nam treba oko 3,5 miliona tona - kazao je za „Dnevnik“ agroekonomski analitirač iz Novog sada Branislav Gulan i skrenuo pažnju na to da ne treba da budemo zadovoljni što imamo kukuruza za nas i za izvoz, već da kukuruz treba da prerađujemo i u višim fazama prerade stvaramo veću dobit.

- Od kukuruza se može napraviti čak 5.000 proizvoda i čak pet puta više zaraditi neko od sirovina, i na tome treba raditi da u narednom periodu prerađevine od kukuruza  budu izvozni proizvod Srbije umesto zrna - naveo je Gulan.

Jančo Paljo iz Aradaca u Banatu krenuo je u setvu kukuruza prošle sedmice i završiće je do kraja ove nedelje. Sejaće ga na većim površinama nego prošle godine nauštrb suncokreta sa kojim prošle godine nije dobro prošao zbog golubova.

- Pre setve obavio sam predsetvene priprema - naveo je Paljo, i dodao da još pouzdano ne zna koliko ga košta setva, ali smatra da je potrošio bar 100.000 dinara po hektaru bez troškova arende. - Vreme je za setvu dobro ali kiše uvek treba zbog prošlogodišnje velike suše, pa bi bilo  dobro kada bi narednih dana bilo i kiše i toplog vremena.

сетва
Foto: Dnevnik.rs / F. Bakić

Ove godine, kao retko koje, prolećna setva se odvija kao u idealnim godinama. Klima je za poljoprivredne radove odlična jer se smenjuju lepo vreme i kiša. Površinski sloj oranica je suv, a u dubljim slojevima ima vlage, što je dobro da seme brže krene da klija (Jozef Fokman )

U Sremu, po rečima ratara Vlade Višića iz Stare Pazove, površinski sloj oranica je vlažan što je dobro da se setva kukuruza obavi, ali zemljište je i dalje suvo, posebno dublji slojevi gde se podzemna vlaga spustila niže za čak pola metra.

- Mada vreme sada služi poljoprivrednike oranicama će trebati još dosta kiše, posebno u letnjim mesecima kada se kukuruz bude razvijao. Zato je najava da će krajem sedmice biti kišovito dobra vest za ratare da požure sa setvom - kazao je Višić.

Izvor:
Dnevnik
Piše:
Pošaljite komentar