Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

RADITE 5 GODINA, DOBIJETE PENZIJU Ovo nije bajka, evo šta su USLOVI

10.06.2024. 08:51 09:07
Piše:
Izvor: dnevnik.rs/ R. Hadžić

Naše ljude koji su na radu u inostranstvu očekuju odlične vesti.

Naime, od 1. juna na snagu su stupila nova pravila za zapošljavanje u Nemačkoj, ali to nije sve, ima i dobrih vesti i za one koji za penziju rade u Austriji, Švedskoj, Švajcarskoj.

Dobra vest za sve njih je da Srbija ima sporazume sa svima tim državama, te mogu da primaju inostranu penziju i u našoj zemlji.

Nova pravila, poznata kao „karta šansi“ za traženje posla u Nemačkoj, stupila su na snagu 1. juna i važe za radnike sa najmanje dve godine stručne obuke ili univerzitetskom diplomom, a Nemačka se na ovaj način bori sa manjkom radne snage.

Zahvaljujući “karti šansi”, na hiljade građana Srbije moći će legalno da ode u državu u kojoj već radi ogroman broj ljudi iz naše države.

A oni koji u Nemačkoj budu radili pet godina – imaće uslov za inostranu penziju.

Pet godina rada pa penzija

Naime, svega pet godina radnog staža u Nemačkoj dovoljno je kako bi se ostvarilo pravo na penziju. Naravno, u tom slučaju, penzija će biti vrlo mala.

Primera radi, ukoliko je neko u Nemačkoj radio pet godina za prosečnu platu od 2.600 evra, svakog meseca primaće oko 180 evra.

Naravno, što je plata veća, veći su i doprinosi za penzijsko osiguranje, a to u starosti znači i veću penziju. Što se tiče minimalne penzije, ona u Nemačkoj nije određena zakonom, ali prema pisanju medija, stručnjaci iz “Nemačkog penzionog osiguranja” rekli su krajem prošle godine da je najmanja penzija u ovoj zemlji nešto manja od 600 evra.

Naravno, postoje i drugi uslovi za odlazak u penziju, a to je trenutno najmaje 65 godina i 11 meseci života, i za žene i za muškarce, ali se ova granica pomera, pa će ona do 2031. biti 67 godina.

Austrijski penzioneri rade kao kod nas

Dosta Srba živi i radi u Austriji, gde se starosna granica za odlazak u penziju, takođe, pomera, da bi do 2033. godine i muškarci i žene mogli da se penzionišu sa 65 godina, s obzirom na to da žene sada prestaju da rade ranije, sa 60. Što se tiče godina radnog staža, u Austriji je uslov minimalno 15 godina.

Kada je reč o iznosu penzije, ni u Austriji ne postoji zakonski minimum, ali ona u proseku iznosi oko 1.200 evra za samce, a 1.800 za one osiguranike koji žive sa partnerom.

Za Švajcarsku penziju se najmanje radi

Ko trenutno radi u Švajcarskoj, ali planira da se u budućnosti vrati u Srbiju, ima najmanje razloga za brigu, s obzirom na to da je u ovoj zemlji za penziju dovoljno svega godinu dana radnog staža.

Pored rada, građani Srbije mogu da ostvare pravo na švajcarsku penziju ukoliko je makar godinu dana bio osiguran preko supružnika koji je radio u ovoj državi, i to ako su u tom periodu uplaćeni doprinosi barem duplo veći u odnosu na minimum.

Naravno, za penzionisanje treba ostvariti uslov od 65 godina života.

Inače, Švajcarci su u martu ove godine na referendumu izglasali uvođenje 13. penzije.

Minimalna penzija u Sloveniji 750 evra

Najniža penzija u obližnjoj Sloveniji iznosi, od 1. januara, oko 340 evra, ali oni penzioneri koji su ostvarili pun radni staž, primaju parem 750 evra.

Taj puni radni staž iznosi 15 godina za muškarce i žene koji napune 65 godina života.

Međutim, za one koji žele da se penzionišu ranije, sa 60, moraju da imaju 40 godina radnog staža.

Šveđani imaju trodelni penzioni sistem

Radnici u Švedskoj u penziju idu sa 65 godina života. Ipak, penzijski sistem u Švedskoj, osim toga, nema mnogo sličnosti sa našim.

Švedski penzijski sistem, naime, sastoji od tri dela – javna penzija od države je na dnu, potom sledi profesionalna penzija, koja se isplaćuje ukoliko je poslodavac redovno uplaćivao doprinose (što nije obavezno, ali je ustaljena praksa), dok privatna penziona štednja ide na sam vrh.

Garantovana penzija, dakle, najmanji iznos koji isplaćuje država ukoliko neko ima manja primanja, a ona je prošle godine iznosila oko 700 evra za samce, odnosno 600 za građane koji žive sa supružnikom.

Da bi imali pravo na ovu penziju, radnici moraju da budu rezidenti Švedske najmanje tri godine, a iznos koji primaju najstariji građani nije baziran na radnom stažu, nego na visini plate.

Kurir

Autor:
Pošaljite komentar
STAROST JOŠ SIGURNIJA KAD I SAMI SEBI UPLAĆUJEMO PENZIJU Stvar odluke, ali evo šta je još potrebno

STAROST JOŠ SIGURNIJA KAD I SAMI SEBI UPLAĆUJEMO PENZIJU Stvar odluke, ali evo šta je još potrebno

08.06.2024. 13:07 13:24
DOBRA VEST ZA ONE KOJI PRIMAJU NEMAČKU PENZIJU Stiže povećanje, evo i za koliko

DOBRA VEST ZA ONE KOJI PRIMAJU NEMAČKU PENZIJU Stiže povećanje, evo i za koliko

06.06.2024. 22:01 22:13
RADIŠ DOK SI ŽIV U ovoj zemlji PENZIONERI od svojih primanja jedva POKRIVAJU TROŠKOVE Evo kako se dovijaju "POD STARE DANE" ne bi li preživeli

RADIŠ DOK SI ŽIV U ovoj zemlji PENZIONERI od svojih primanja jedva POKRIVAJU TROŠKOVE Evo kako se dovijaju "POD STARE DANE" ne bi li preživeli

20.05.2024. 16:30 16:37