light snow
1°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

РАДИТЕ 5 ГОДИНА, ДОБИЈЕТЕ ПЕНЗИЈУ Ово није бајка, ево шта су УСЛОВИ

10.06.2024. 08:51 09:07
Пише:
Фото: dnevnik.rs/ R. Hadžić

Наше људе који су на раду у иностранству очекују одличне вести.

Наиме, од 1. јуна на снагу су ступила нова правила за запошљавање у Немачкој, али то није све, има и добрих вести и за оне који за пензију раде у Аустрији, Шведској, Швајцарској.

Добра вест за све њих је да Србија има споразуме са свима тим државама, те могу да примају инострану пензију и у нашој земљи.

Нова правила, позната као „карта шанси“ за тражење посла у Немачкој, ступила су на снагу 1. јуна и важе за раднике са најмање две године стручне обуке или универзитетском дипломом, а Немачка се на овај начин бори са мањком радне снаге.

Захваљујући “карти шанси”, на хиљаде грађана Србије моћи ће легално да оде у државу у којој већ ради огроман број људи из наше државе.

А они који у Немачкој буду радили пет година – имаће услов за инострану пензију.

Пет година рада па пензија

Наиме, свега пет година радног стажа у Немачкој довољно је како би се остварило право на пензију. Наравно, у том случају, пензија ће бити врло мала.

Примера ради, уколико је неко у Немачкој радио пет година за просечну плату од 2.600 евра, сваког месеца примаће око 180 евра.

Наравно, што је плата већа, већи су и доприноси за пензијско осигурање, а то у старости значи и већу пензију. Што се тиче минималне пензије, она у Немачкој није одређена законом, али према писању медија, стручњаци из “Немачког пензионог осигурања” рекли су крајем прошле године да је најмања пензија у овој земљи нешто мања од 600 евра.

Наравно, постоје и други услови за одлазак у пензију, а то је тренутно најмаје 65 година и 11 месеци живота, и за жене и за мушкарце, али се ова граница помера, па ће она до 2031. бити 67 година.

Аустријски пензионери раде као код нас

Доста Срба живи и ради у Аустрији, где се старосна граница за одлазак у пензију, такође, помера, да би до 2033. године и мушкарци и жене могли да се пензионишу са 65 година, с обзиром на то да жене сада престају да раде раније, са 60. Што се тиче година радног стажа, у Аустрији је услов минимално 15 година.

Када је реч о износу пензије, ни у Аустрији не постоји законски минимум, али она у просеку износи око 1.200 евра за самце, а 1.800 за оне осигуранике који живе са партнером.

За Швајцарску пензију се најмање ради

Ко тренутно ради у Швајцарској, али планира да се у будућности врати у Србију, има најмање разлога за бригу, с обзиром на то да је у овој земљи за пензију довољно свега годину дана радног стажа.

Поред рада, грађани Србије могу да остваре право на швајцарску пензију уколико је макар годину дана био осигуран преко супружника који је радио у овој држави, и то ако су у том периоду уплаћени доприноси барем дупло већи у односу на минимум.

Наравно, за пензионисање треба остварити услов од 65 година живота.

Иначе, Швајцарци су у марту ове године на референдуму изгласали увођење 13. пензије.

Минимална пензија у Словенији 750 евра

Најнижа пензија у оближњој Словенији износи, од 1. јануара, око 340 евра, али они пензионери који су остварили пун радни стаж, примају парем 750 евра.

Тај пуни радни стаж износи 15 година за мушкарце и жене који напуне 65 година живота.

Међутим, за оне који желе да се пензионишу раније, са 60, морају да имају 40 година радног стажа.

Швеђани имају троделни пензиони систем

Радници у Шведској у пензију иду са 65 година живота. Ипак, пензијски систем у Шведској, осим тога, нема много сличности са нашим.

Шведски пензијски систем, наиме, састоји од три дела – јавна пензија од државе је на дну, потом следи професионална пензија, која се исплаћује уколико је послодавац редовно уплаћивао доприносе (што није обавезно, али је устаљена пракса), док приватна пензиона штедња иде на сам врх.

Гарантована пензија, дакле, најмањи износ који исплаћује држава уколико неко има мања примања, а она је прошле године износила око 700 евра за самце, односно 600 за грађане који живе са супружником.

Да би имали право на ову пензију, радници морају да буду резиденти Шведске најмање три године, а износ који примају најстарији грађани није базиран на радном стажу, него на висини плате.

Курир

Пише:
Пошаљите коментар
СТАРОСТ ЈОШ СИГУРНИЈА КАД И САМИ СЕБИ УПЛАЋУЈЕМО ПЕНЗИЈУ Ствар одлуке, али ево шта је још потребно

СТАРОСТ ЈОШ СИГУРНИЈА КАД И САМИ СЕБИ УПЛАЋУЈЕМО ПЕНЗИЈУ Ствар одлуке, али ево шта је још потребно

08.06.2024. 13:07 13:24
ДОБРА ВЕСТ ЗА ОНЕ КОЈИ ПРИМАЈУ НЕМАЧКУ ПЕНЗИЈУ Стиже повећање, ево и за колико

ДОБРА ВЕСТ ЗА ОНЕ КОЈИ ПРИМАЈУ НЕМАЧКУ ПЕНЗИЈУ Стиже повећање, ево и за колико

06.06.2024. 22:01 22:13
РАДИШ ДОК СИ ЖИВ У овој земљи ПЕНЗИОНЕРИ од својих примања једва ПОКРИВАЈУ ТРОШКОВЕ Ево како се довијају "ПОД СТАРЕ ДАНЕ" не би ли преживели

РАДИШ ДОК СИ ЖИВ У овој земљи ПЕНЗИОНЕРИ од својих примања једва ПОКРИВАЈУ ТРОШКОВЕ Ево како се довијају "ПОД СТАРЕ ДАНЕ" не би ли преживели

20.05.2024. 16:30 16:37