Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Još posla za banke: Provera prljavih para kod funkcionera i rođaka

24.09.2018. 11:50 11:55
Piše:
Foto: Dnevnik (arhiva)

NOVI SAD: Novi Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma doneo je bankarima, a i njihovim klijentima, novi posao.

Klijenti treba da u banci napismeno potvrde da li su oni ili njihovi rođaci funkcioneri. Rok za to izjašnjavanje je 25. decembar. Međutim, izgleda da su nadležni u bankama malo nervozni, pa klijente pozivaju da dođu u banku ranije. Pojedine finansijske kuće građane čak i opominju da će im, ukoliko se ne odazovu na poziv, blokirati račun. Za većinu klijenata to je teška pretnja jer im se na taj način automatski ukida raspolaganje novcem na računu čak i putem platnih kartica ili čekova.

Za to upozorenje u bankama imaju jasan odgovor: pomenuti zakon ih obavezuje na odgovarajuće radnje i oni samo postupaju u skladu s tim. Osim toga, isti propis je obavezao banke da utvrde status klijenta. Banke su obavezne da ažuriraju podatke o klijentu, i to u njegovom prisustvu, a nakon što se to uradi, klijent je obavezan da to i potpiše. Onima za koje se ne prikupe podaci, banka je u obavezi da odbije finansijske tansakcije. A to znači već pomenutu blokadu računa i zabranu raspolaganja novcem.

Požurivanje klijenata da i pre decembra dođu u banku očigledno znači da se nadležni plaše da će, ako to ne učine, koncem godine nastati prilične gužve.

U Srbiji je, po podacima Udruženja banaka Srbije i Kreditnog biroa Srbije, otvoreno 7.538.938 tekućih računa, a otvorilo ih je 5.030.466 klijenata.

Svi oni treba da u banci potpišu izjave za svaki račun. Banke se žure jer u slučaju da ne ispoštuju ta pravila, kazne očekuju i njih.

Nekada su klijenti dolazili u banku bar jednom sedmično. Međutim, masovna primena m-bankinga i e-bankinga, kao i podizanje novca s bankomata te plaćanje karticama, proredili su posete građana filijalama i ekspoziturama tako da pojedini u banku ne dolaze više meseci. Računi se plaćaju i preko drugih platnih institucija, a ne samo u bankama.

Pomoć i bankarima i klijentima stigla je od drugog propisa, Zakona o međubankarskim naknadama i posebnim pravilima poslovanja kod platnih transakcija po osnovu platnih kartica. Primenjuje se od 17. avgusta ove godine. Po tom propisu, između ostalog, banke su obavezne da uz svaki tekući račun klijentu izdaju besplatno debitnu domaću platnu karticu „dina”. Mnoge klijente banke su već pozvale da dođu da preuzmu „dinu”. Istovremeno, bankari na šalteru su klijentima dali da popune i potpišu papir koji je obavezan po Zakonu o sprečavanju pranja novca.


Na put, pa u banku

Klijenti koji žive u varošima i selima gde nema nijedne poslovne jedinice banke kod koje imaju račun su u malo nezgodnijem položaju.

Oni će morati na put da bi došli do ekspoziture ili filijale koja im vodi račun. Zato bi bilo dobro da iskoriste priliku kada idu u mesto gde je banka i poslovna jednica koja im vodi račun, da odu i potpišu papire koje predviđa Zakon o sprečavanju pranja novca. 


O tome koliko će to biti delotvorno da se spreči ono što nadležni nameravaju da spreče, međunarodni konsultant dr Aleksandar Vasiljević kaže:

Mislim da bi bilo bolje da je taj zakon smanjio limite koje banke kontrolišu vezano za sprečavanje pranja novca, navodi on.

Kako dodaje, kod nas se kontrolišu sume veće od 15.000 evra, a bilo bi dobro da je to manje, bar 10.000 evra.

D. Vujošević

Piše:
Pošaljite komentar
PRANJE NOVCA Najizloženije nekretnine, igre na sreću, privatizacija...

PRANJE NOVCA Najizloženije nekretnine, igre na sreću, privatizacija...

06.08.2018. 11:59 12:01
Novi zakon „tera“ pranje novca iz prodaje kuća i stanova

Novi zakon „tera“ pranje novca iz prodaje kuća i stanova

25.05.2018. 10:25 10:32