Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

IGRE NA SVETSKIM BERZAMA UDARIĆE PO DŽEPU I NAŠE VOZAČE Barel sirove nafte blizu 100 dolara

25.09.2023. 08:39 10:20
Piše:
Izvor: Dnevnik

Već duže vremena cena sirove nafte ide naviše, barel je s oko 75 dolara s početka jula stigao do 95 dolara što je najviše od početka godine, a juče se ta količina prodavala za oko dolar manje. Stručnjaci ukazuju da će cena barela ne samo prići iznosu od 100 dolara već i da će ga preskočiti.

Rast cene nafte izazvan je odlukom zemalja OPEK da se smanji proizvodnja, a iz Međunarodne agencije za energiju upozoravaju da je ponuda nafte najmanja u poslednjih deset godina jer OPEK ne odustaje od smanjenja proizvodnje, a Rusija najavljuje i zabranu izvoza naftnih proizvoda. Ono u čemu se Međunarodna agecija za energiju i OPEK  slažu je da će u narednom periodu potražnja za naftom rasti.

Ono što se dešava na globalnom tržištu preliva se i na sva lokalna. Cena goriva, uglavnom, ide naviše, potražnja ne jenjava. To se posebno odnosi na dizel gorivo jer ga, zbog smanjivanja proizvodnje te vrste goriva u nekim rafinerijama u Evropi, na tržištu nema dovoljno. Na našem tržištu svih vrsta goriva ima dovoljno, a iz Ministarstva rudarstva i energetike je ukazano da na zalihama nafte i derivata ima za oko 90 dana prosečne potrošnje.

Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović nedavno je rekao da je snabdevanje u Srbiji je stabilno, a da je država u međuvremenu značajno u raznim oblicima ozbiljno povećala svoje zalihe. On je ukazao i da od ove godine naftne kompanije imaju obavezu da svakog trenutka imaju na zaliham količine za šest dana prosečne prodaje ida to zajedno naše tržište čini otpornim na poremećaje.


Sledi godina visokih cena

Nafta će se za 12 meseci prodavati za 100 dolara po barelu, saopštila je svoju prognozu međunarodna bankarska grupacija Goldman Saks.

Povisili smo našu prognozu za naftu brent za 12 meseci unapred, sa 93 na 100 dolara po barelu, zbog toga što smatramo da će svetske zalihe ovog energenta biti manje, navodi se u saopštenju Goldman Saksa: Njujorška banka smatra da će politika OPEK plus i porast svetske potražnje za naftom omogućiti ovom kartelu da u 2024. godini drži svetske cene nafte Brent između 80 i 105 dolara po barelu.


Nestabilnosti na tržištu nafte i naftnih derivata doprinose i berzanski spekulanti, koji utiču da cena nafte ide naviše.

- Podsećam da u ponudi pored pravih kupaca, onih koji će biti potrošači, postoje i oni koji se bave trgovinom nafte, razni heč fondovi, jednostavno trgovci koji u poskupljenjima i pojeftinjnjima zarađuju -  kaže urednica Energije Balkana Jelica. Putniković. - Postoji tiha nestašica dizel goriva koja je nastala u Evropi, zapravo ovo gorivo konstantno nedostaje pa se na evropsko tržšte naftni derivati sada uvoze iz Indije, Azije i drugih zemalja, ne iz Rusije i to utiče na tržište - ukazala je.

Ona ukazuje da ne očekuje da će cena nafte ići nebu pod oblake jer to ne odgovara proizvođačima crnog zlata.

- Ne očekujem da nafta ode u astronomske visine jer sadašnja cena savršeno odgovara proizvođačima crnog zlata. Pošto je u svetu aktuelna ekonomska kriza, a u nekimk zemljama čak i recesija, enormno poskupljenje nafte dovelo do smanjenja potražnje i kupovine, a to bi se, kao bumerang, njima vratilo - ukazala je  Jelica. Putniković.

- Na našem tržištu država određuje najvišu cenu dve vrste goriva - bezolovnog benzina i evro-dizela, a cene se menjaju svake nedelje, u skladu s cenama nafte - kaže Jelica Putniković. - S obizrom na sadašnju situaciju s cenama sirove nafte može se očekivati da će i na našem tržištu gorivo ići naviše. Zbog sve skupljeg goriva država bi, ukoliko želi da zaštiti potrošače, mogla da odustane od najavljenog povećanja akciza. 

D. Mlađenović

Autor:
Pošaljite komentar