Povećani ciljevi za uštedu energije u EU i širenje obnovljivih izvora energije
BRISEL: Članovi Odbora za energetiku Evropskog parlamenta podržali su danas ambicioznije ciljeve EU za uštedu energije i proširenje obnovljivih izvora energije (OIE), što se smatra ključnim za okončanje oslanjanja Evrope na ruski gas.
Brisel žuri da se pripremi za dalje smanjenje isporuka ruskog gasa, a sledeće nedelje će predstaviti plan kako zemlje mogu da se izbore naredne zime ako Moskva potpuno obustavi isporuke, prenosi Rojters.
U međuvremenu, u EU se pregovara o ambicioznijim zakonima koji treba da poguraju zemlje da zamene ruski gas čistom energijom ove decenije i smanje emisije CO2 koje zagrevaju planetu.
Parlamentarni odbor za energetiku podržao je danas predlog da se podigne cilj EU za uštedu primarne i finalne energije na 14,5 odsto do 2030. godine i utvrdi obavezujući doprinos za svaku zemlju.
Zakonodavci traže daleko veći cilj za uštedu energije od 9,0 posto koji je Evropska komisija inicijalno predložila prošlog leta, mada je Brisel tu stopu povećao na 13 procenata u maju u nastojanju da se brže oslobodi ruskog goriva nakon što je Moskva napala Ukrajinu.
„Dobro za klimu, loše za (ruskog predsednika Valadimira) Putina“, tvitovao je nakon glasanja o tom predlogu poslanik Nils Fuglsang. Predlog je usvojen velikom većinom od 50 glasova "za", sedam "protiv" i 13 uzdržanih.
Poslanici su takođe velikom većinom podržali cilj da se 45 posto energije u EU dobija iz obnovljivih izvora do 2030. godine, u odnosu na 22 procenta u 2020. Brisel je prvobitno predložio da se 40 odsto eneregije dobija iz OIE, a posle invazije na Ukrajinu je podigao cilj na 45 procenata.
Da bi se postigla ciljana ušteda biće potrebno renoviranje miliona zgrada koje "gutaju" energiju i koje proizvode trećinu emisija gasova sa efektorm staklene bašte u Uniji.
Zemlje članice će takođe morati da prevaziđu višegodišnja kašnjenja u izdavanju dozvola, koja trenutno sputavaju nove projekte solarnih i vetroelektrana. EU je predložila poseban zakon za brzo izdavanje dozvola za OIE.
Evropski parlament će u punom sastavu glasati o ovim predlozima u septembru. Ako budu odobreni, ti predlozi će oblikovati stav parlamenta za pojedinačne pregovore sa zemljama EU o konačnim zakonima.