Najteže je vratiti poverenje stočara Srema i Mačve
do sada uloženo više od 25 miliona evra, ponudila je stočarima nekih sremskih i mačvanskih sela ugovore o saradnji. „Mitros” raspolaže tehnološkim kapacitetima za klanje i preradu 5.000 komada svinja dnevno, a sada ih tokom dana preradi 800 ,ili oko 3.500 nedeljno. Da bi savremena industrijska fabrika obezbedila siguran i trajan izvor sirovine i imala ugovorenu proizvodnju kvalitetne stoke, počela je akciju promocije svoje firme i prezentacije drajf ugovora s proizvođačima svinja, koji će, kako se ocenjuje, doneti saradnju na obostrano zadovoljstvo.
Direkor Agencije za ruralni razvoj Sremske Mitrovice Petar Samardžić objašnjava za „Dnevnik” da je „Mitros” kooperaciju s poljoprivrednicima čekao od juna prošle godine, kada je počeo prvu fazu klanja i prerade.
– Ulazak u novu fazu poslovanja podrazumeva ugovaranje poslovne saradnje s odgajivačima svinja iz Srema i Mačve – kaže Samardžić. – Zbog toga su Agencija za ruralni razvoj i Gradska uprava za poljoprivredu i zaštitu životne sredine sredinom prošlog meseca i organizovale skupove u svakom mitrovačkom selu da bi se predstavnici „Mitrosa” upoznali sa svim mitrovačkim proizvođačima svinja. Ta faza je vrlo značajna jer se obezbeđuje genetski kvalitet i na taj način „Mitros” može da obezbedi dve hiljade prasadi sedmično kooperantima na uslužni tov.
Naš sagovornik ukazuje na to da je poverenje poljoprvrednika u mesnu prerađivačku industriju tokom prethodnih godina izgubljeno pa je, samim tim, zadatak „Mitrosa” teži jer treba da im vrati to poverenje da bi uspešno poslovali.
– Povratak poverenja stočara nije nimalo lak posao i procenjuje se da će trajati i do dve godine. Generalni direktor „Mitrosa” je na skupovima u sremskim selima ukazao na to da je ta mitrovačka mesna industrija orijentisana pre svega na izvoz svojih proizvoda na tržište EU i Rusije te da moraju biti ispunjeni određeni standardi, pre svega procenat mesnatosti, dok naši poljoprivrednici takav način otkupa svinja vide kao novinu koju tek treba da prihvate – objašnjava Samardžić.
On dodaje da se do sada svinje nisu prodavale „na liniji klanja”, odnosno nisu se prodavale prema randmanu (prinosu) i procentu mesnatosti, pa su im neke pojedinosti tog procesa koji nudi „Mitros” zapravo još uvek nepoznate.
– Upravo zbog toga „Mitros” širom otvara vrata svoje klanice i poziva sve zainteresovane odgajivače svinja da dođu na liniju klanja. Svrha tih prezentacija „Mitrosa” je da se omogući dijalog između odgajivača i otkupljivača, da bi i jedna i druga strana ponudila svoje uslove radi pronalaska zajedničkog rešenja na obostrano zadovoljstvo. Zainteresovanost postoji, a stav odgajivača je da je ova faza poslovanja “ Mitrosa” pozitivna stvar koja može da obezbedi unapređenje proizvodnje svinja i kvalitetnog svinjskog mesa. Takođe, obezbediće se zdravija konkurencija u otkupu svinja, a kome će poljoprivrednici prodavati svinje zavisiće od cena i uslova – zaključuje Samardžić.
LJ. Malešević
Mitrovački farmeri u poseti Austriji
Poštoo je prodaja svinja prema randmanu i procentu mesnatosti velika nepoznanica za sremske stočare, Agencije za ruralni razvoj Sremske Mitrovice, u saradnji s Asocijacijom stočara Srem–Mačva, organizovala je posetu austrijskoj pokrajini Štajerskoj, gde su boravili farmeri iz Martinaca, Kuzmina, Zasavice, Laćarka, Šuljma i Čalme. Tu su imali prilike da posete austrijske privatne odgajivače svinja, klanicu „Steirerflaisch”.