Bez robota ni Srbija neće daleko dogurati
Dok se pričaju priče o reindustrijalizaciji i čeka kakva takva slamka spasa od stranih investitora, postoji niz privrednih oblasti u Srbiji koje su zapostavljene, a koje bi mogle biti realni pokretač razvoja i to bez puno basnoslovnih investicija.
Srbiji je potrebna pametna industrijalizacija, industrija bazirana na znanju kao ključnom resursu i sveobuhvatnoj digitalizaciji proizvodnih procesa, rekao je ministar za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović na sastanku s rukovodstvom vodeće evropske asocijacije nacionalnih inženjerskih akademija EUROCASE.
“ Zato je fokus na industrijske informaciono-komunikacione tehnologije, industrijsku robotiku, proizvodnu mehatroniku, fleksibilnu i inteligentnu automatizaciju, odnosno sve ono što se jednim imenom naziva Industrija 4.0, jedan od najvažnijih prioriteta Vlade Republike Srbije”, rekao je Popović.
On je na sastanku istakao da Srbija ulaže napore da aktivno sledi procese koji se odvijaju u drugim zemljama u Evropi, koje razvijaju nacionalne programe za digitalizaciju svoje industrije.
” Industrija Evrope se intenzivno digitalizuje. Svesni smo činjenice da je i digitalizacija industrije Srbije neminovnost, ali i toga da taj proces zahteva veliki napor i da su iskustva naših partnera, posebno onih koji su u tom procesu otišli najdalje, dragocena “, rekao je Popović.
Po njeovim rečima, u akademskom smislu, naša zemlja ima veliki potencijal, ali ako iskoristimo trend digitalizacije, primena naučnog znanja može biti mnogo efektnija.
“ Industrija 4.0 zahteva inženjere 4.0, a mladi inženjeri su jedna od naših ključnih razvojnih šansi da posle bombardovanja, sankcija i ekonomske krize uhvatimo korak s ekonomski razvijenim zemljama Evrope. Zato Srbija mora da modernizuje programe obrazovanja inženjera, da kroz okvir dualnog obrazovanja, koji približava studente fabrikama i omogućava sticanje savremenih praktičnih veština, stvori novu generaciju inženjera”, naglasio je Popović.
Zajedničko obrazovanje
EUROCASE je asocijacija koja okuplja eksperte iz različitih polja tehnologije i inženjerstva, broji 23 člana i postoji duže od 20 godina. Članovi ove asocijacije učestvovali su na dvodnevnom skupu održanom u Rektoratu Univerziteta u Beogradu i na Mašinskom fakultetu, čiji je domaćin bila Akademija inženjerskih nauka Srbije. Predstavnici inženjerskih akademija Engleske, Irske, Francuske, Slovenije, Češke, Nemačke, Poljske, Austrije i Srbije razmatrali su strateške aspekte izgradnje evropske platforme za obrazovanje nove generacije inženjera.
On je objasnio da bi to trebalo da bude nova tehnološka elita Srbije spremna da koncept Industrije 4.0 efektivno primeni u industrijskom prostoru Srbije.
Eksperti ističu da bi upravo takav model Industrije 4.0, mogao da Srbiji donese konkurentnost na svetskom tržištu zbog čega je potrebno modernizovati tradicionalna inženjerska znanja. Industrija 4.0, koja se naziva i četvrtom industrijskom revolucijom, zasniva se na potpunoj digitalizaciji kompletne industrijske proizvodnje tako da najteže poslove u fabrikama preuzimaju roboti i mašine, čime se štedi vreme i omogućava opstanak industrije.
Prelazak na digitalnu platformu funkcionisanja kompletne privrede nije jeftin. Neke procene govore da će EU će do 2030. godine u Industriju 4.0 investirati 350 milijardi evra.
LJ. Malešević