Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Bez ro­bo­ta ni Sr­bi­ja ne­će da­le­ko do­gu­ra­ti

25.09.2017. 11:02 11:10
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Dok se pri­ča­ju pri­če o re­in­du­stri­ja­li­za­ci­ji i če­ka ka­kva ta­kva slam­ka spa­sa od stra­nih in­ve­sti­to­ra, po­sto­ji niz pri­vred­nih obla­sti u Sr­bi­ji ko­je su za­po­sta­vlje­ne, a ko­je bi mo­gle bi­ti re­al­ni po­kre­tač raz­vo­ja i to bez pu­no ba­sno­slov­nih in­ve­sti­ci­ja.

Sr­bi­ji je po­treb­na pa­met­na in­du­stri­ja­li­za­ci­ja, in­du­stri­ja ba­zi­ra­na na zna­nju kao ključ­nom re­sur­su i sve­o­bu­hvat­noj di­gi­ta­li­za­ci­ji pro­iz­vod­nih pro­ce­sa, re­kao je mi­ni­star za ino­va­ci­je i teh­no­lo­ški raz­voj Ne­nad Po­po­vić na sa­stan­ku s ru­ko­vod­stvom vo­de­će evrop­ske aso­ci­ja­ci­je na­ci­o­nal­nih in­že­njer­skih aka­de­mi­ja EUROCASE.

350 mi­li­jar­di evra in­ve­sti­ra­će Evro­pa u 4.0 in­du­stri­ju

“ Za­to je fo­kus na in­du­strij­ske in­for­ma­ci­o­no-ko­mu­ni­ka­ci­o­ne teh­no­lo­gi­je, in­du­strij­sku ro­bo­ti­ku, pro­iz­vod­nu me­ha­tro­ni­ku, flek­si­bil­nu i in­te­li­gent­nu auto­ma­ti­za­ci­ju, od­no­sno sve ono što se jed­nim ime­nom na­zi­va In­du­stri­ja 4.0, je­dan od naj­va­žni­jih pri­o­ri­te­ta Vla­de Re­pu­bli­ke Sr­bi­je”, re­kao je Po­po­vić.

4.0  in­du­stri­ja je bu­duć­nost i oba­ve­za Sr­bi­je

On je na sa­stan­ku is­ta­kao da Sr­bi­ja ula­že na­po­re da ak­tiv­no sle­di pro­ce­se ko­ji se od­vi­ja­ju u dru­gim ze­mlja­ma u Evro­pi, ko­je raz­vi­ja­ju na­ci­o­nal­ne pro­gra­me za di­gi­ta­li­za­ci­ju svo­je in­du­stri­je.

” In­du­stri­ja Evro­pe se in­ten­ziv­no di­gi­ta­li­zu­je. Sve­sni smo či­nje­ni­ce da je i di­gi­ta­li­za­ci­ja in­du­stri­je Sr­bi­je ne­mi­nov­nost, ali i to­ga da taj pro­ces zah­te­va ve­li­ki na­por i da su is­ku­stva na­ših part­ne­ra, po­seb­no onih ko­ji su u tom pro­ce­su oti­šli naj­da­lje, dra­go­ce­na “, re­kao je Po­po­vić.

Po nje­o­vim re­či­ma, u aka­dem­skom smi­slu, na­ša ze­mlja ima ve­li­ki po­ten­ci­jal, ali ako is­ko­ri­sti­mo trend di­gi­ta­li­za­ci­je, pri­me­na na­uč­nog zna­nja mo­že bi­ti mno­go efekt­ni­ja.

“ In­du­stri­ja 4.0 zah­te­va in­že­nje­re 4.0, a mla­di in­že­nje­ri su jed­na od na­ših ključ­nih raz­voj­nih šan­si da po­sle bom­bar­do­va­nja, sank­ci­ja i eko­nom­ske kri­ze uhva­ti­mo ko­rak s eko­nom­ski raz­vi­je­nim ze­mlja­ma Evro­pe. Za­to Sr­bi­ja mo­ra da mo­der­ni­zu­je pro­gra­me obra­zo­va­nja in­že­nje­ra, da kroz okvir du­al­nog obra­zo­va­nja, ko­ji pri­bli­ža­va stu­den­te fa­bri­ka­ma i omo­gu­ća­va sti­ca­nje sa­vre­me­nih prak­tič­nih ve­šti­na, stvo­ri no­vu ge­ne­ra­ci­ju in­že­nje­ra”, na­gla­sio je Po­po­vić.


Za­jed­nič­ko obra­zo­va­nje

EUROCASE je aso­ci­ja­ci­ja ko­ja oku­plja eks­per­te iz raz­li­či­tih po­lja teh­no­lo­gi­je i in­že­njer­stva, bro­ji 23 čla­na i po­sto­ji du­že od 20 go­di­na. Čla­no­vi ove aso­ci­ja­ci­je uče­stvo­va­li su na dvo­dnev­nom sku­pu odr­ža­nom u Rek­to­ra­tu Uni­ver­zi­te­ta u Be­o­gra­du i na Ma­šin­skom fa­kul­te­tu, či­ji je do­ma­ćin bi­la Aka­de­mi­ja in­že­njer­skih na­u­ka Sr­bi­je. Pred­stav­ni­ci in­že­njer­skih aka­de­mi­ja En­gle­ske, Ir­ske, Fran­cu­ske, Slo­ve­ni­je, Če­ške, Ne­mač­ke, Polj­ske, Austri­je i Sr­bi­je raz­ma­tra­li su stra­te­ške aspek­te iz­grad­nje evrop­ske plat­for­me za obra­zo­va­nje no­ve ge­ne­ra­ci­je in­že­nje­ra.


On je ob­ja­snio da bi to tre­ba­lo da bu­de no­va teh­no­lo­ška eli­ta Sr­bi­je sprem­na da kon­cept In­du­stri­je 4.0 efek­tiv­no pri­me­ni u in­du­strij­skom pro­sto­ru Sr­bi­je.

Eks­per­ti is­ti­ču da bi upra­vo ta­kav mo­del In­du­stri­je 4.0, mo­gao da Sr­bi­ji do­ne­se kon­ku­rent­nost na svet­skom tr­ži­štu zbog če­ga je po­treb­no mo­der­ni­zo­va­ti tra­di­ci­o­nal­na in­že­njer­ska zna­nja. In­du­stri­ja 4.0, ko­ja se na­zi­va i če­tvr­tom in­du­strij­skom re­vo­lu­ci­jom, za­sni­va se na pot­pu­noj di­gi­ta­li­za­ci­ji kom­plet­ne in­du­strij­ske pro­iz­vod­nje ta­ko da naj­te­že po­slo­ve u fa­bri­ka­ma pre­u­zi­ma­ju ro­bo­ti i ma­ši­ne, či­me se šte­di vre­me i omo­gu­ća­va op­sta­nak in­du­stri­je.

Pre­la­zak na di­gi­tal­nu plat­for­mu funk­ci­o­ni­sa­nja kom­plet­ne pri­vre­de ni­je jef­tin. Ne­ke pro­ce­ne go­vo­re da će EU će do 2030. go­di­ne u In­du­stri­ju 4.0 in­ve­sti­ra­ti 350 mi­li­jar­di evra.

LJ. Ma­le­še­vić

 

Piše:
Pošaljite komentar
Budućnost poljoprivrede u Srbiji: Satelitima i robotima do boljih useva

Budućnost poljoprivrede u Srbiji: Satelitima i robotima do boljih useva

01.08.2017. 08:09 08:14