Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Akcije „Telekoma” evro komad, ali na crnoj berzi

03.05.2017. 09:50 10:10
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Besplatne akcije „Telekoma Srbija” koje su građani dobili za njih su mahom mrtav kapital. Država još nije dala dozovlu za trgovanje njima. Zato se vlasnici snalaze i prodaju ih na crno. Izum se zove ugovor o poklonu. Tako poklonodavac sklapa ugovor sa zainteresovanim, a taj „dar” plaća. Zvaničnih podataka nema pa ni cena ni statistike o tome ko, kome kada, i po kojoj ceni.

Međutim, dobro obavešteni znaju da se akcije plaćaju od jedno do jedna i po evro. S obzirom na to da su građani u paketu dobili 31 akciju, poklon se plaća od 31 do 46 evra.

Imamo veoma razvijenu sivu ekonomiju, a sada smo dodali još jedan segment, a to je sivo tržište akcija. Jedini lek je privatizacija „Telekoma” ili dozvola da se akcije listiraju na Beogradskoj berzi. Posebno što to ne bi moglo mnogo da promeni. Za ponudu o preuzmanju potrebno je 25 odsto vlasništva nad akcijama, a kod nas su svi građani zajedno dobili 20 odsto.   

4,8 miliona građana ima po 31 akciju

O tome šta se sada događa s akcijama i poklanjanjem Branislav Jorgić iz Brokerske kuće „Jorgić” kaže:

„Čim nema zvaničnog trgovanja na Beogradskoj berzi, teško je reći i koliko je akcija prodato u formi ugovora o poklonu i po kojoj ceni”,navodi on. “Mnogo vlasnika tih akcija su stariji ljudi. Novac im je potreban i oni te akcije prodaju po ceni koju im oni koji se bave tim poslovima ponude. Listiranjem na Berzi vlasnici tih deonica došli bi u priliku da znaju cenu koja bi se, naravno, menjala pa da onda procene i kada im je povoljno da ih prodaju. I država bi mogla da pušta na Berzu pakete akcija „Telekoma” i da tako privatizuje kompaniju“.

20 odsto akcija poseduju građani

O tome da se nešto zanimljivo dešava može se pročitati i u Centralnom registru hartija od vrednosti. Tu se pojavio čovek kome su baš dosta poklanjali pa ima 25.000 akcija „Telekoma”, a nekoliko ih ima po 10.000 akcija. Kod nas po 31 akciju poseduje 4,8 miliona građana.

Šta poklono primci mogu da urade s tim akcijama i koliki bi mogao biti njihov uticaj na predstojeću privatizaciju?


Koliko vredi cela kompanija?

Kada je pre pet godina počela priča o prodaji „Telekoma”, pominjalo se da će država od te kompanije inkasirati bar dva i po milijarde  evra. Najbolje ponuda bile su kasnije 1,4 odnosno milijrdu  evra američkog investicionog fonda. Do prodaje nije došlo pa je sve ostalo na čekanju.


 

“Da bi neko došao u situaciju da da ponudu za preuzimanje, morao bi da ima paket od bar 25 odsto akcija”,objašnjava Jorgić. “To se, znači, neće dogoditi pa taman da neko pokupuje sve akcije koje su građani dobili“.

Kakvoj se ceni mogu nadati oni koji te akcije još poseduju i ne nameravaju da ih prodaju pre nego što to bude zvanično dozvoljeno? Odnosno, kako bi se ubuduće mogla kretati cena „Telekoma”?

“Mislim da će cena nastaviti da pada“ – kaže međunarodni konsultant Milan Kovačević. “Kada se prvi put pominjala prodaja, ta kompanija je posedovala ogroman udeo na tržištu Srbije. Danas ima više kompanja koje nude iste ili slične usluge. To svakako utiče na to da se njen deo smanjuje pa cena pada.

On smatra da bi bilo veoma dobro kada bi se o sudbini „Telekoma” nadalje pitali i sami akcionari, odnosno da preko svojih predstavnika u Skupštini kažu šta misle o daljim koracima u privatizaciji te kuće. Do sada su na skupštinama učestvovali mahom formalno.

Onima koji imaju pomenute akcije, bez obzira na to da li su ih dobili uz plaćeni poklon ili besplatno, ostaje samo da čekaju.

D. Vujošević

Piše:
Pošaljite komentar
Brnabić: Siva ekonomija dnevno odnese osam miliona evra

Brnabić: Siva ekonomija dnevno odnese osam miliona evra

12.04.2017. 19:47 19:49