SPREČITI POVRATAK NASILJU U Vojvodini razvijena mreža usluga PODRŠKE ŽRTVAMA, posebno ŽENAMA
Pokrajinski sekretarijat za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova, na osnovu Zakona o socijalnoj zaštiti svake godine, najmanje jedanput, raspisuje Konkurs za unapređenje socijalne zaštite na teritoriji Autonomne pokrajine Vojvodine.
Ovim konkursom podržavaju se projekti i programi ustanova socijalne zaštite na teritoriji Vojvodine, ali i udruženja građana, kao realizatora programa.
- Prepoznali smo Sigurnu žensku kuću iz Novog Sada kao jednu od institucija koja zaista pruža podršku ženama koje su ugrožene porodičnim i partnerskim nasiljem - kaže za "Dnevnik" pokrajinski sekretar za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova Predrag Vuletić. - Potreba za adekvatnom i efikasnom podrškom ženama koje trpe nasilje, ali i dodatno osnaživanje za izlazak iz prihvatilišta, motivisalo nas je da unazad nekoliko godina podržimo projekat „Podrška nakon Sigurne ženske kuće”. Bitno je da naglasimo različitost ovog projekta. Praksa i iskustvo su pokazali da se žene često vraćaju u dom i zajednicu sa nasilnikom, kao i da mnogi problemi za žene, žrtve nasilja i njihovu decu počinju tek nakon prijave nasilja. Nakon izlaska iz Sigurne ženske kuće žrtve nasilja, žene i deca, najčešće ostaju bez psihološke podrške jer se završila faza intenzivnog rada Centra za socijalni rad. Ovaj projekat upravo pruža podršku kroz različite vrste savetovanja i pružanja informacija. Konkretno, nosilac ovog projekta je Prihvatilište za žene i decu ugrožene porodičnim nasiljem - Sigurna ženska kuća Novi Sad, koja ima svoje prostorije, kao i tim stručnih ljudi centra za socijalni rad Novi Sad koji rade sa ženama i decom nakon napuštanja prihvatilišta – Sigurne kuće. Ako pričamo konkretno o ovom projektu, on je prvenstveno namenjen ženama i deci koji su smešteni u Sigurnoj kući. Ženama koje nisu bile u Sigurnoj kući, a pretrpele su nasilje pruža se podrška kroz druge vrste stručnih podrška i zaštita, kao i preko Centra za socijalni rad grada Novog Sada i drugih centara koje pružaju podršku žrtvama nasilja.
Podesećamo da Pokrajinski sekretarijat za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova realizuje pored ovoga, raspisuje i Konkurs za dodelu sredstava za realizaciju programa novog zapošljavanja žena koje su u situaciji partnerskog i porodičnog nasilja na teritoriji AP Vojvodine. Konkurs predstavlja doprinos osnaživanju žena koje su pretrpele ili su u situaciji partnerskog i porodičnog nasilja, i koji je sastavni deo indvidualnog plana integrisanih usluga za zaustavljanje nasilja nad ženama u partnerskim i porodičnim odnosima Centara za socijalni rad na teritoriji AP Vojvodine, kroz zapošljavanje. Ovim programom ekonomskog osnaživanja žena planirana su sredstva za bruto zaradu korisnice mere - žene (porezi i doprinosi na teret zaposlene i na teret poslodavca) i putnih troškova, ukoliko postoje, u trajanju od 12 meseci.
- Ističemo da je u Vojvodini razvijena mreža različitih usluga podrške žrtvama nasilja, posebno ženama u situaciji nasilja, koje pružaju državne ustanove ili organizacije civilnog društva, sa dugogodišnjom praksom i dobrim rezultatima rada - naglašava Vuletić. - Pokrajinski sekretarijat za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova ili kako mi volimo da kažemo sekretarijat za ljude realizuje programe podrške unapređenja položaja ugroženih kategorija stanovništva u oblasti socijalne zaštite, demografije i brige o porodici, ravnopravnosti polova, unapređenja položaja Roma, boračko invalidsku zaštitu, zaštitu civilnih invalida rata, saradnju sa invalidskim i socijalno humanitarnim udruženjima. Sa brojnijm ustanovama i institucijama sarađujemo najčešće putem realizacije partnerskih programa podrške, dok je saradnja sa civilnim sektorom u najvećoj meri putem podrške aktivnosti koje se odnose na edukacije i savetovanja ugroženih kategorija stanovništva. Aktivnosti na koje smo posebno ponosni se tiču osnaživanja žena, a samim tim i prevencije nasilja i tu prvenstveno mislimo na osnaživanje seoskih žena koje su, kako podaci pokazuju, višestruko ugrožene kao potencijalne žrtve nasilja. Pokrenuti su i inovativni - pilot programi koji služe kao primeri dobre prakse za uspostavljanje sistema zaštite od nasilja - modeli multisektorske saradnje Mreža „Život bez nasilja”, uspostavljanje kriznih centara za žrtve seksualnog nasilja , program ekonomskog osnaživanja žena žrtava rodno zasnovanog nasilja i integrisane usluge u zajednici. Realizacijom navedenih programa podrške ostvareni su značajni rezultati na planu podizanja svesti javnosti i jačanja kapaciteta instituicija kroz kampanje i programe osnovnih i specijalizovanih obuka zaposlenih u relevantnim ustanovama i službama.
Kako ističe naš sagovornik, u sprovođenju sistemskog rešenja za suzbijanje nasilja nad ženama, neophodno je stalno širenje svesti, podrška i angažovanje svih društvenih aktera – kako donosilaca odluka i državnih institucija, tako i civilnog sektora, javnosti, medija i pojedinaca. Vuletić naglašava da je jedan od stalnih izazova, po ovom osetljivom pitanju stvaranje koordiniranog pristupa u cilju prevencije i zaštite žrtava nasilja u porodici, te da je neophodno da strategije, programi, planovi i budžeti na svim nivoima uprave uključe aktivnosti usmerene ka ovom cilju.
Skupština AP Vojvodine je u aprilu mesecu ove godine usvojila novi strateški dokument koji se odnosi na Program za zaštitu žena od nasilja u porodici i partnerskim odnosima i drugih oblika rodno zasnovanog nasilja u APV za period do 2026. godine. Pokrajinski sekretarijata za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova je za izradu Programa delegirao članove Radne grupe, profesionalce sa kojima je imao uspešnu višegodišnju saradnju, od predstavnika organizacija civilnog društva, do predstavnika nadležih pokrajinskih stručnih službi, javnih ustanova i institucija. Izrada Programa podržana je i od ekspertkinja – spoljnih konsultatkinja i Agencije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN Njomen).
A. Brzak