Velike vojvođanske reke miruju, od malih Karaš najveća pretnja
U Vojvodini, velike reke miruju, ali je porast manjih primetan, iako su još uvek daleko od nivoa redovne odbrane od poplava.
Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda, Dunav i Sava su u opadanju, a Tisa u stagnaciji i blagom opadanju. Begej je takođe u opadanju, ali je plovni deo Begeja u porastu kod Srpskog Itebeja.
Zlatica je u stagnaciji, a blago je porasla i Nera kod Kusića. Tamiš je u ozbiljnijem porastu, donoseći vodu iz Rumunije, a najviše je porastao Karaš kod Kuštilja, za 89 centimetara u toku 24 sata.
Načelnik Uprave za upravljanje rizikom Sektora za vanredne situacije MUP Živko Babović izjavio je da je zbog opasnosti od poplava na teritoriji Žitorađe, Doljevca i Prokuplja proglašena vanredna situacija. Danas će biti održana i vanredna sednica Republičkog štaba za vanredne situacije na kojoj će biti razmatrana aktuelna situacija i data zaduženja svim subjektima koji u slučaju većeg izlivanja reka mogu učestvovati u aktivnostima zaštite i spasavanja na prostoru Srbije.
U toku rašnjeg dana došlo je do pojave veće količine vode u opštini Žitorađa usled topljenja snega. U toku noći i dana to stanje se proširilo na Prokuplje i Doljevac, gde je takođe proglašena vanredna situacija, rekao je Babović.
Sektor za vanredne situacije, kako je naveo Babović, uputio je instrukciju svim predsednicima opština, koji su ujedno i komandanti opštinskih štabova za vanredne situacije, da se odmah preduzmu sve preventivne mere kako bi se sprečili eventualni problemi, sazovu sednice štabova i obavi priprema svih javnih komunalnih preduzeća. Sektor za vanredne situacije stavio je u pripravnost sve svoje snage koje će, ukoliko bude bilo potrebno, odmah reagovati, a u Zaječar je upućen tim za spasavanje na vodi koji je stavljen na raspolaganje lokalnom štabu za vanredne situacije.
Aktivisti Crvenog krsta evakuisali su devet osoba iz sela Šainovac i četiri u selu Mekiš, opština Doljevac.
Među evakuisanima u Šainovcu je petoro dece starosti do sedam godina, među kojima je i jedna devetomesečna beba. U Šainovcu se izlio Dulin potok, a u Mekišu Jugbogdanovačka reka.
On je dodao da je načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić održao je i koordinacioni sastanak sa direktorom JP “Srbija vode” i rukovodstvom Republičkog hidrometorološkog zavoda.
I u Zaječaru je proglašena vanredna situacija zbog opasnosti od poplava. Gradonačelnik Zaječara i načelnik Štaba za vanredne situacije u tom gradu Boško Ničić, nakon proglašenja vanredne situacije zbog mogućih poplava Timoka, Belog Timoka i Crnog Timoka, kazao je da je situacija u tom gradu alarmantna zbog naglog topljenja snega. Dodao je da svi u Zaječaru nadaju da će noć biti hladna. Beli Timok izašao je iz korita kod sela Vratarica. Dramatično stanje u vezi sa mogućim poplavama je još u nekoliko mesta na teritoriji Grada Zaječara, a velika opasnost preti naselju Grljan, koje je najviše ugroženo.
- Beli i Svrljiški Timok nailaze u većoj meri nego 2010. godine - kazao je Ničić i napomenuo da je iz Svrljiškog jezera preventivno ispušteno gotovo dva miliona kubnih metara vode pre početka poplava, kao i da se na najkritičnijim tačkama postaju yakovi s peskom. Kod mosta na Belom Timoku između Avramice i Grljana, gde je došlo i do naprsnuća jednog od stubova, gomilanje drveća ugrožava statiku mosta i stvara prirodnu branu.
S obzirom na visoku temperaturu i naglo topljenje snega, očekuje se da nivo Kosanice i Toplice i dalje raste. Pojedini delovi Prokuplja ostali su bez pijaće vode. Kod Kuršumlije se izlila reka Kosanica i poplavila mlin i polje u selu Kastrat.
Vodostaji su porasli na Južnoj Moravi, Bresničkoj reci, Pustoj reci, Jablanici, Veternici, Vlasini s Lužnicom i na reci Vrla, na kojima je, javljaju, i uvedena vanredna odbrana, kako bi se na vreme očistila eventualna zapušenja.
Zbog naglog topljenja snega raste vodostaj na Velikoj Moravi i svim rekama u Pomoravlju, Resavi i Levču. Južna Morava kod Mojsinje prešla je granicu redovne odbrane od poplava. Granicu redovne odbrane od poplava prešla je Veternica kod Leskovca i Jablanica kod Pečenjevca. Morava je mutna, nabujala, nosi velike količine smeća, grana, plastičnih boca.
Nišava i Južna Morava još uvek su pod kontrolom, ali su problem bujični potoci. Na području fabrike “Jura” u Nišu došlo je do problema s podzemnim vodama. Sektor MUP-a za vanredne situacije je na terenu i očekuje se da Štab za vanredne situacije dobije informacije kako bi se preduzele adekvatne mere – kažu u Gradu.
Republički hidrometeorološki zavod upozorava na to da će od danas, usled porasta temperature, pojačanja južnog vetra i kiše, povremeno doći do naglog topljenja snega, što može izazvati nove probleme na bujičnim rekama.
I. Vujanov