Велике војвођанске реке мирују, од малих Караш највећа претња
У Војводини, велике реке мирују, али је пораст мањих приметан, иако су још увек далеко од нивоа редовне одбране од поплава.
Према подацима Републичког хидрометеоролошког завода, Дунав и Сава су у опадању, а Тиса у стагнацији и благом опадању. Бегеј је такође у опадању, али је пловни део Бегеја у порасту код Српског Итебеја.
Златица је у стагнацији, а благо је порасла и Нера код Кусића. Тамиш је у озбиљнијем порасту, доносећи воду из Румуније, а највише је порастао Караш код Куштиља, за 89 центиметара у току 24 сата.
Начелник Управе за управљање ризиком Сектора за ванредне ситуације МУП Живко Бабовић изјавио је да је због опасности од поплава на територији Житорађе, Дољевца и Прокупља проглашена ванредна ситуација. Данас ће бити одржана и ванредна седница Републичког штаба за ванредне ситуације на којој ће бити разматрана актуелна ситуација и дата задужења свим субјектима који у случају већег изливања река могу учествовати у активностима заштите и спасавања на простору Србије.
У току рашњег дана дошло је до појаве веће количине воде у општини Житорађа услед топљења снега. У току ноћи и дана то стање се проширило на Прокупље и Дољевац, где је такође проглашена ванредна ситуација, рекао је Бабовић.
Сектор за ванредне ситуације, како је навео Бабовић, упутио је инструкцију свим председницима општина, који су уједно и команданти општинских штабова за ванредне ситуације, да се одмах предузму све превентивне мере како би се спречили евентуални проблеми, сазову седнице штабова и обави припрема свих јавних комуналних предузећа. Сектор за ванредне ситуације ставио је у приправност све своје снаге које ће, уколико буде било потребно, одмах реаговати, а у Зајечар је упућен тим за спасавање на води који је стављен на располагање локалном штабу за ванредне ситуације.
Активисти Црвеног крста евакуисали су девет особа из села Шаиновац и четири у селу Мекиш, општина Дољевац.
Међу евакуисанима у Шаиновцу је петоро деце старости до седам година, међу којима је и једна деветомесечна беба. У Шаиновцу се излио Дулин поток, а у Мекишу Југбогдановачка река.
Он је додао да је начелник Сектора за ванредне ситуације Предраг Марић одржао је и координациони састанак са директором ЈП “Србија воде” и руководством Републичког хидрометоролошког завода.
И у Зајечару је проглашена ванредна ситуација због опасности од поплава. Градоначелник Зајечара и начелник Штаба за ванредне ситуације у том граду Бошко Ничић, након проглашења ванредне ситуације због могућих поплава Тимока, Белог Тимока и Црног Тимока, казао је да је ситуација у том граду алармантна због наглог топљења снега. Додао је да сви у Зајечару надају да ће ноћ бити хладна. Бели Тимок изашао је из корита код села Вратарица. Драматично стање у вези са могућим поплавама је још у неколико места на територији Града Зајечара, а велика опасност прети насељу Грљан, које је највише угрожено.
- Бели и Сврљишки Тимок наилазе у већој мери него 2010. године - казао је Ничић и напоменуо да је из Сврљишког језера превентивно испуштено готово два милиона кубних метара воде пре почетка поплава, као и да се на најкритичнијим тачкама постају yakovi с песком. Код моста на Белом Тимоку између Аврамице и Грљана, где је дошло и до напрснућа једног од стубова, гомилање дрвећа угрожава статику моста и ствара природну брану.
С обзиром на високу температуру и нагло топљење снега, очекује се да ниво Косанице и Топлице и даље расте. Поједини делови Прокупља остали су без пијаће воде. Код Куршумлије се излила река Косаница и поплавила млин и поље у селу Кастрат.
Водостаји су порасли на Јужној Морави, Бресничкој реци, Пустој реци, Јабланици, Ветерници, Власини с Лужницом и на реци Врла, на којима је, јављају, и уведена ванредна одбрана, како би се на време очистила евентуална запушења.
Због наглог топљења снега расте водостај на Великој Морави и свим рекама у Поморављу, Ресави и Левчу. Јужна Морава код Мојсиње прешла је границу редовне одбране од поплава. Границу редовне одбране од поплава прешла је Ветерница код Лесковца и Јабланица код Печењевца. Морава је мутна, набујала, носи велике количине смећа, грана, пластичних боца.
Нишава и Јужна Морава још увек су под контролом, али су проблем бујични потоци. На подручју фабрике “Јура” у Нишу дошло је до проблема с подземним водама. Сектор МУП-а за ванредне ситуације је на терену и очекује се да Штаб за ванредне ситуације добије информације како би се предузеле адекватне мере – кажу у Граду.
Републички хидрометеоролошки завод упозорава на то да ће од данас, услед пораста температуре, појачања јужног ветра и кише, повремено доћи до наглог топљења снега, што може изазвати нове проблеме на бујичним рекама.
И. Вујанов