Vanredna situacija u Zaječaru, Žitorađi, Doljevcu i Prokuplju
BEOGRAD: Načelnik Uprave za upravljanje rizikom Sektora za vanredne situacije MUP Živko Babović izjavio je da je zbog opasnosti od poplava na teritoriji Žitorađe, Doljevca i Prokuplja proglašena vanredna situacija.
U toku jučerašnjeg dana došlo je do pojave veće količine vode u opštini Žitorađa usled topljenja snega. U toku noći i dana to stanje se proširilo na Prokuplje i Doljevac, gde je takođe proglašena vanredna situacija, rekao je Babović.
Sektor za vanredne situacije, kako je naveo Babović, uputio je instrukciju svim predsednicima opština, koji su ujedno i komandanti opštinskih štabova za vanredne situacije, da se odmah preduzmu sve preventivne mere kako bi se sprečili eventualni problemi, sazovu sednice štabova i obavi priprema svih javnih komunalnih preduzeća. Sektor za vanredne situacije stavio je u pripravnost sve svoje snage koje će, ukoliko bude bilo potrebno, odmah reagovati, a u Zaječar je upućen tim za spasavanje na vodi koji je stavljen na raspolaganje lokalnom štabu za vanredne situacije.
On je dodao da je načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić održao je i koordinacioni sastanak sa direktorom JP “Srbija vode” i rukovodstvom Republičkog hidrometorološkog zavoda.
I u Zaječaru je proglašena vanredna situacija zbog opasnosti od poplava. Gradonačelnik Zaječara i načelnik Štaba za vanredne situacije u tom gradu Boško Ničić, nakon proglašenja vanredne situacije zbog mogućih poplava Timoka, Belog Timoka i Crnog Timoka, kazao je da je situacija u tom gradu alarmantna zbog naglog topljenja snega. Dodao je da svi u Zaječaru nadaju da će noć biti hladna. Beli Timok izašao je iz korita kod sela Vratarica. Dramatično stanje u vezi sa mogućim poplavama je još u nekoliko mesta na teritoriji Grada Zaječara, a velika opasnost preti naselju Grljan, koje je najviše ugroženo.
- Beli i Svrljiški Timok nailaze u većoj meri nego 2010. godine - kazao je Ničić i napomenuo da je iz Svrljiškog jezera preventivno ispušteno gotovo dva miliona kubnih metara vode pre početka poplava, kao i da se na najkritičnijim tačkama postaju yakovi s peskom. Kod mosta na Belom Timoku između Avramice i Grljana, gde je došlo i do naprsnuća jednog od stubova, gomilanje drveća ugrožava statiku mosta i stvara prirodnu branu. Prema Ničićevim rečima, voda sada nadolazi iz pravca Svrljiškog Timoka, iz Knjaževca.
Nakon što se reka Toplica izlila iz korita u delu divljeg naselja Mala Guba, odakle je iz kuća evakuisano 45 osoba, opštinski Štab je proglasio vanrednu situaciju u opštini Prokuplje. I u Žitorađi, gde je voda došla do pojedinih kuća, takođe je proglašena vanredna situacija. S obzirom na visoku temperaturu i naglo topljenje snega, očekuje se da nivo Kosanice i Toplice i dalje raste. Pojedini delovi Prokuplja zbog ostali su bez pijaće vode. Kod Kuršumlije se izlila reka Kosanica i poplavila mlin i polje u selu Kastrat. Zbog novonastale situacije, u stalnom je zasedanju Štab za vanredne situacije opštine Prokuplje, mobilisani su svi kapaciteti javnih preduzeća, a na raspolaganju je i veliki broj volontera, koji su spremni da se uključe u zaštitu od poplava.
Aktivisti Crvenog krsta evakuisali su devet osoba iz sela Šainovac i četiri u selu Mekiš, opština Doljevac. Među evakuisanima u Šainovcu je petoro dece starosti do sedam godina, među kojima je i jedna devetomesečna beba. U Šainovcu se izlio Dulin potok, a u Mekišu Jugbogdanovačka reka.
Vodostaji su porasli na Južnoj Moravi, Bresničkoj reci, Pustoj reci, Jablanici, Veternici, Vlasini s Lužnicom i na reci Vrla, na kojima je, javljaju, i uvedena vanredna odbrana, kako bi se na vreme očistila eventualna zapušenja.
Zbog naglog topljenja snega raste vodostaj na Velikoj Moravi i svim rekama u Pomoravlju, Resavi i Levču. Južna Morava kod Mojsinje prešla je granicu redovne odbrane od poplava. Granicu redovne odbrane od poplava prešla je Veternica kod Leskovca i Jablanica kod Pečenjevca. Morava je mutna, nabujala, nosi velike količine smeća, grana, plastičnih boca.
Velike vojvođanske reke miruju, male ubrzano rastu
U Vojvodini, velike reke miruju, ali je porast manjih primetan, iako su još uvek daleko od nivoa redovne odbrane od poplava. Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda, Dunav i Sava su u opadanju, a Tisa u stagnaciji i blagom opadanju. Begej je takođe u opadanju, ali je plovni deo Begeja u porastu kod Srpskog Itebeja. Zlatica je u stagnaciji, a blago je porasla i Nera kod Kusića. Tamiš je u ozbiljnijem porastu, donoseći vodu iz Rumunije, a najviše je porastao Karaš kod Kuštilja, za 89 centimetara u toku 24 sata.
Nišava i Južna Morava još uvek su pod kontrolom, ali su problem bujični potoci. Na području fabrike “Jura” u Nišu došlo je do problema s podzemnim vodama. Sektor MUP-a za vanredne situacije je na terenu i očekuje se da Štab za vanredne situacije dobije informacije kako bi se preduzele adekvatne mere – kažu u Gradu.
Republički hidrometeorološki zavod upozorava na to da će od danas, usled porasta temperature, pojačanja južnog vetra i kiše, povremeno doći do naglog topljenja snega, što može izazvati nove probleme na bujičnim rekama.
E. D.