Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Šoder: Najveći problem izbeglica uverenje da su u tranzici

15.12.2016. 12:32 21:12
Piše:

Šef predstavništva Visokog komesarijata UN za izbeglice (UNHCR) u Srbiji Hans F. Šoder izjavio je danas da je glavni problem izbeglica u Srbiji

to što ne mogu jos uvek da se oslobode uverenja da su u “tranzitnoj situaciji”.  

 Šoder je za Tanjug rekao da su krijumčari i drugi koji profitiraju i zloupotrebljavaju želju izbeglica da stignu do svojih porodica I prijatelja u Zapadnoj Evropi iskoristili činjenicu što su mnoge države na Balkanskoj ruti ostale neme za problem izbeglica i zatvorile granice krajem prošle i početkom ove godine, uveravajući ih da mogu da im pomognu. 



 “Dok god nema dovoljno zakonskih načina da izbeglice dođu do bezbednosti u blizini svojih zemalja porekla ili dalje, u zavisnosti od njihovih potreba, oni su izloženi riziku od eksploatacije od strane krijumčara i drugih kriminalaca. Krijumčari odvraćaju izbeglice od mogućnosti da traže zaštitu i pomoć od državnih organa”, rekao je Šhoder. 



  Kako je dodao, neizvesnost za njihovu budućnost dodatno pogoršavaju traume i stres koje su mnoge izbeglice doživele usled rata i progona zbog kojih su i bili primorani da beže iz Sirije, Iraka ili Avganistana, ali  i traume koje su doživeli na putu prelazeći granice.  

  “Zajedno sa Vladom Srbije, imamo planove za vanredne situacije, nadamo se da će situacija u Srbiji ove zime ostati pod kontrolom dok nastavljamo da pružamo snažnu podršku vlastima za povećanje i poboljšanje smestajnih kapaciteta i usluga, sada već stabilnijoj izbeglickoj populaciji”, rekao je Šoder. 



  Prema njegovim rečima,  izbeglice koje se još uvek kreću na neregularan način, izložene su većim rizicima.  

  “Užasavamo se mogućnosti da bismo, u postojećoj situaciji zatvorenih granica i kontrole krijumčara, mogli biti svedoci većeg broja pogibija izbeglica nego prošle godine, zbog zime, bolesti ili gladi”, rekao je Šoder. 



  On je precizirao da podaci UNHCR-a i partnerskih organizacija pokazuju da u Srbiji ima oko 6. 600 izbeglica, tražilaca azila i migranata, od kojih je oko 5. 400 (82 odsto) smešteno u centrima kojima upravlja država, dok ostali borave na otvorenom u Beogradu ili na granici sa Mađarskom. 

Od onih koji su u centrima, 60 odsto je smešteno u centru za trazioce azila u Krnjaci, tranzitnom centru Adaševci ili prihvatnom centru u Preševu, a ostalih 40 procenata su u deset manjih objekata.  



  Većinu od ovih 6. 600 izbeglica i migranata čine deca (42 odsto) ili žene (19 procenata), a 85 odsto ih je pobeglo od rata ili progona u Avganistanu, Iraku ili Siriji.  

   UNHCR pomaže vlastima i izbeglicama u Srbiji obezbeđenjem odeće, obuće, higijenskih paketa, ćebadi, kompjuterske i druge opreme i nameštaja, pružanjem pravnih saveta i informacija, uslugama prevođenja, unapređenjem pružanja zdravstvene zaštite i drugim aktivnostima. 



   Šoder je kazao da UNHCR pruža snažnu podršku Vladi Srbije u prijemu i zbrinjavanju izbeglica, a da se ta podrška može dati direktno putem partnerskih sporazuma na projektima sa državnim organima, ili indirektno preko UNHCR-a ili partnera koji vrše nabavku ili usluge centrima kojima upravlja država.  



  “Uskoro cemo, zajedno sa Međunarodnom organizacijom za migracije (IOM), objaviti još jedan međuagencijski apel za situaciju u Evropi 2017. godine, sa posebnim poglavljem u kome se traži značajna pomoć za Srbiju”, rekao je Šoder. 

 Šoder je kazao i da će rešenje za izbeglice u Srbiji u velikoj meri, zavisiti i od razvoja situacije u ostatku Evrope.  



   “Visoki komesar Filipo Grandi je 5. decembra ponovo pozvao zemlje članice EU u Briselu da obezbede više strateške i ciljane pomoći zemljama porekla, azila i tranzita izbeglica, da revidiraju svoje interventne planove da bi mogle odgovoriti na priliv izbeglica i migranata i da uspostave delotvorniji i efikasniji azilni system”, rekao je Šoder. 



   On je dodao I da je Grandi  zattražio od zemalja članica EU i veća ulaganja u integraciju izbeglica što podrazumeva smeštaj, zapošljavanje i kurseve jezika. 

  Najnoviji podaci o broju pridošlica u Evropu 2016. godine govore da je 352.375 izbeglica i migranata došlo preko mora, a da su se 4.742 osobe udavile. 



   Izbeglice i migranti dolaze u Evropu uglavnom preko Italije i Grčke, a mali broj preko Španije.  

   Najčešće zemlje porekla su Sirija, Avganistan, Nigerija, Irak, Eritreja i Pakistan. 

 

Piše:
Pošaljite komentar