Novi Sad pogodilo jako nevreme, pljusak, grad... (Video)
Novi Sad je oko podneva zahvatilo nevreme, sa grmljavinom i obilnom kišom, a kratko vreme padao je i led. Usled jakih padavina, pojedini delovi grada brzo su bili potopljeni, a vozila su ostajala zarobljena skoro pod vodom.
Pešaci su se snalazi, kišobrani nisu puno pomagali, te je većina do kuće ili posla stigla skroz mokra. Dok je oluja trajala saobraćaj je bio značajno usporen, a i autobusi JGSP-a su kasnili, sve dok se situacija nije smirila.
Da bi sagledao stanje prouzrokovano velikom količinom padavina, član Gradskog veća za komunalne poslove Vladimir Stojković obilazio je novosadske ulice. Kako je naglasio, 12 interventnih ekipa JKP „Vodovod i kanalizacija” na terenu je radilo na pročišćavanju „kada” u ulicama Temerinskoj i Kisačkoj i kod „Merkura”. Ekipe tog preduzeća, uz podršku VD „Šajkaš“ radile su i na otpušavanju slivničkih odvoda, kontroli pumpi, ali i na lociranju kritičnih tačaka.
Foto: Filip Bakić
“ Palo je više od 52 litra kiše po kvadratnom metru za dva sata, a gradska mreža može da primi oko 20 litara po kvaratu, pa su zbog toga i nastali problemi .Radi se punim kapacitetom, pomagali smo da u jednoj kući u Ulici Jovana Hranilovića ne dođe do poplave” , rekao je Stojković.
On je sugerisao Novosađanima koji imaju probleme da se jave Gradskoj komunalnoj inspekciji na brojeve 4872-444, 4872-520 i 4872-530 i Upravi za vanredne situacije – operativnom centru Novi Sad na broj 1985.
Stojković je dodao da će nadležne službe činiti sve da što pre dođe do potpune normalizacije stanja.
Po rečima direktora „Vodovoda i kanalizacije” Gvozdena Perkovića, količina padavina koja je zadesila naš grad je neuobičajena i izuzetno velika, i problemi su najveći na pomenutim, već poznatim kriznim tačkama. Saobraćaj se juče nije odvijao u Industrijskoj ulici, a postepeno se normalizovao u drugim ulicama grada.
S obzirom na uslove na terenu i vremenske prilike, nadležne gradske službe biće angažovane koliko god za to bude potrebe, rekli su iz Graske kuće.
Po dobijanju vremenske prognoze Republičkog hidrometeorološkog zavoda i obaveštenja Uprave za vanredne situacije, gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević naložio je svim gradskim preduzećima da budu u stanju pripravnosti da bi u slučaju potrebe adekvatno reagovali.
D. Ristić
Foto: Jelena Ivanović
Kritične tačke Detelinara i Klisa
Po rečima portparolke „Vodovoda i kanalizacije” Borislave Pejanović kritične tačke su bile Detelinara i Klisa, kao i „kada”, Kisačka i Temerinska ulica, ali i deo Bulevara Evrope i Futoška ulica, kod Elektrotehničke škole, koji je takođe bio poplavljen, te je saobraćaj u tim delovima bio vrlo otežan. Kako je rekla, sve ekipe „Vodovoda” su bile na terenu s kompletnom mehanizacijom, intervenišući na saobraćajnicama koje su bile problematične usled preopterećenja odvoda.
“Ne postoji kanalizacioni sistem koji bi tom brzinom kojom se kiša nakupljala na saobraćajnicama mogao usisati toliku količinu vode, tako da Novi Sad po tome nije iza drugih gradova u svetu “, objašnjava portparolka „Vodovoda i kanalizacije” Borislava Pejanović. “Naše ekipe su u konstantnoj pripravnosti i u potpunosti smo spremni, naročito nakon majskih poplava 2014. godine.”
u OŠ „Svetozar Marković Toza” pao deo krova, niko nije povređen
Tokom obilne kiše, u OŠ „Svetozar Marković Toza” na Detelinari deo krovne konstrukcije je propao u dve učionice, a srećom, niko od učenika i zaposlenih nije povređen. Zbog toga je nastava odmah obustavljena, a neće je biti ni u sredu.
“Pod teretom kiše i vlage natopio se izolacioni materijal pa se taj „roštilj”, površine oko četiri kvadratna metra, pod težinom srušio”, kaže direktor OŠ „Svetozar Marković Toza” Petar Narančić.”Građevinska inspekcija je zbog toga zatvorila osam učionica. Gradonačelnik nas je nazvao u roku od nekoliko minuta, raspitao se o slučaju i poslao sve potrebne ekipe u školu.”
Narančić dodaje da je, zavaljujući toj brzoj reakciji, odmah urađen zapisnik i obezbeđen problematični deo zgrade, a već danas stižu građevinci da poprave štetu.
D. R.