Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Proširenje prava vantelesne oplodnje, velika podrška države za sve koji žele bebu

30.01.2023. 11:14 11:19
Piše:
Foto: Bolnica "Genesis"

Re­pu­blič­ki fond za zdrav­stve­no osi­gu­ra­nje (RF­ZO) kra­jem pro­šle go­di­ne uveo je no­vi­ne i znat­no pro­ši­rio pra­va za van­te­le­snu oplod­nju (VTO), a jed­na od naj­ve­ćih je ta što će pa­ro­vi ko­ji­ma je do­na­ci­ja pol­nih će­li­ja je­di­ni na­čin da do­bi­ju po­tom­stvo, sa­da ima­ti pra­vo na pro­ce­du­re o tro­šku dr­ža­ve.

Jaj­ne će­li­je iz ino­stra­nih ban­ki re­pro­duk­tiv­nog ma­te­ri­ja­la su sti­gle u na­šu ze­mlju i pr­vi pa­ro­vi, kao i že­ne bez part­ne­ra, ula­ze u po­stu­pak van­te­le­sne oplod­nje. Me­đu no­vi­na­ma u obla­sti VTO ko­je je uveo RF­ZO je i to da je sta­ro­sna gra­ni­ca za že­ne sa 43 go­di­ne po­me­re­na na 45 go­di­na.

Ta­ko­đe, pa­ro­vi kod ko­jih mu­ški part­ner ne­ma sper­ma­to­zo­i­de zbog ne­kog obo­lje­nja uz pret­hod­no za­mr­znut ma­te­ri­jal sa­da ima­ju pra­vo na VTO o tro­šku RF­ZO. Pa­ro­vi ko­ji su pr­vo de­te pri­rod­nim pu­tem do­bi­li, a iz ne­kog raz­lo­ga ne mo­gu da do­bi­ju dru­go de­te (se­kun­dar­ni ste­ri­li­tet) ima­ju pra­vo na bes­plat­nu van­te­le­snu oplod­nju. Dr­ža­va fi­nan­si­ra i neo­gra­ni­čen broj po­ku­ša­ja za pr­vo de­te iz sti­mu­li­sa­nog i iz za­mr­znu­tog ma­te­ri­ja­la. Omo­gu­će­no je za­mr­za­va­nje em­bri­o­na sa ro­kom ču­va­nja do pet go­di­na, kao i že­na­ma bez part­ne­ra da od­la­ze na van­te­le­snu oplod­nju.

Dr Zo­ri­ca Cr­no­go­rac, struč­njak za van­te­le­snu oplod­nju u či­joj bol­ni­ci se već 14 go­di­na re­a­li­zu­je Na­ci­o­nal­ni pro­gram van­te­le­sne oplod­nje ko­ji fi­nan­si­ra Re­pu­blič­ki fond za zdrav­stve­no osi­gu­ra­nje (RF­ZO), is­ti­če da je ovo ve­o­ma zna­čaj­na po­dr­ška dr­ža­ve te da je na­ša ze­mlja jed­na od ret­kih u sve­tu, osim Izra­e­la ko­ja ima ova­ko ši­rok obim pra­va za VTO na te­ret re­dov­nog zdrav­stve­nog osi­gu­ra­nja

- Za­hva­lju­ju­ći Na­ci­o­nal­nom pro­gra­mu van­te­le­sne oplod­nje ko­ji je do sa­da re­a­li­zo­van, u na­šoj bol­ni­ci sa­mo u po­sled­njih pet go­di­na ro­đe­no je vi­še od 1.000 be­ba. Sa pro­ši­re­njem uslo­va oče­ku­je­mo još trud­no­ća, ro­đe­nih be­ba i no­vih pa­ro­va ko­ji će mo­ći da na put ro­di­telj­stva kre­nu uz fi­nan­sij­sku po­dr­šku dr­ža­ve i na­šu struč­nu po­moć. Me­đu­tim, dr­ža­va mo­ra da pro­na­đe na­čin da pa­ro­vi­ma ko­ji se le­če od ste­ri­li­te­ta bu­du do­stup­ne i sa­vre­me­ne me­to­de i te­ra­pi­je le­če­nja, po­put ge­net­skog te­sti­ra­nja, kao i tret­man kod psi­ho­lo­ga što zna­čaj­no po­ve­ća­va uspe­šnost pro­ce­du­re - na­gla­ša­va dr Cr­no­go­rac.


Pra­vo na do­na­ci­ju

Pra­vo na do­na­ci­ju re­pro­duk­tiv­nog ma­te­ri­ja­la ima­ju sve že­ne do 45 go­di­na ko­je ne mo­gu iz svo­jih jaj­nih će­li­ja da ostva­re trud­no­ću, že­ne ko­je su bez part­ne­ra ili pa­ro­vi gde je­dan od part­ne­ra ne­ma de­te i ko­ji­ma je do­na­ci­ja pol­nih će­li­ja je­di­ni na­čin da do­bi­ju po­tom­stvo mo­gu da se pri­ja­ve za pro­ce­du­re o tro­šku dr­ža­ve.Od 10.de­cem­bra pro­šle go­di­ne po­če­le su pri­ja­ve za pro­cu­du­re, za­ka­zi­va­nje se oba­vlja pre­ko por­ta­la e-Upra­ve i za sve ko­ji se pri­ja­vlju­ju za pro­ce­du­re pu­tem do­na­ci­je.O tro­šku RF­ZO bi­će omo­gu­će­no šest po­stu­pa­ka do­na­ci­je i to tri sti­mu­li­sa­na i tri­kri­o­em­bri­o­tran­sfe­ra.

Pro­ce­du­ra BMPO sa do­ni­ra­nim ma­te­ri­ja­lom mo­ći će da se oba­vi u ne­koj od pri­vat­nih ili dr­žav­nih kli­ni­ka ko­je ima­ju Ugo­vor sa RF­ZO.U kli­ni­ci u ko­joj oba­vlja­ju pro­ce­du­ru pa­ro­vi će po­pu­nja­va­ti po­se­ban obra­zac sa svo­jim ka­rak­te­ri­sti­ka­ma – krv­na gru­pa, vi­si­na, te­ži­na i dr., mo­ći će sa­mi da bi­ra­ju iz­gled do­no­ra, ali ne­će mo­ći da sa­zna­ju nje­gov iden­ti­tet. Mo­ći će da bi­ra­ju iz ko­je ban­ke će da uve­zu re­pro­duk­tiv­ni ma­te­ri­jal.Jed­na oso­ba (mu­ška­rac ili že­na) mo­že da bu­de do­nor sa­mo jed­nom pa­ru. To zna­či da dva pa­ra u Sr­bi­ji ne mo­gu do­bi­ti ma­te­ri­jal istog do­no­ra. Je­di­ni iz­u­ze­tak je da, uko­li­ko maj­ka, ko­ja je uz po­moć do­no­ra do­bi­la de­te, po­že­li još po­to­ma­ka. Pa­ro­vi ko­ji su već za­po­če­li pro­ce­du­ru u ino­stran­stvu mo­ći će taj po­stu­pak da na­sta­ve u Sr­bi­ji, a dr­ža­va će sno­si­ti tro­ško­ve tran­spor­ta će­li­ja.


Na­vo­di i da je omo­gu­ća­va­nje pro­ce­du­ra do­na­ci­jom u na­šoj ze­mlji ve­li­ko olak­ša­nje za pa­ro­ve su­o­če­ne sa tim pro­ble­mom, po­stu­pak je po­jed­no­sta­vljen i sva­ka­ko jef­ti­ni­ji.

- Do sa­da su mo­ra­li da od­la­ze u ino­stra­ne kli­ni­ke gde su za je­dan po­ku­ša­ji mo­ra­li da iz­dva­ja­ju iz­me­đu 6.000 i 8.000 evra, i na taj na­čin su se ve­li­ka ma­te­ri­jal­na sred­stva od­li­va­la iz Sr­bi­je. Pre­ma ne­kim pro­ce­na­ma stru­ke ra­di­lo se o su­mi pre­ko 30 mi­li­o­na evra go­di­šnje.Sa­da će tro­ško­ve kom­plet­ne pro­ce­du­re i uvo­za pol­nih će­li­ja sno­si­ti dr­ža­va - is­ti­če dr Cr­no­go­rac.

Ona na­gla­ša­va i da ni­je do­volj­no da omo­gu­ći­mo spro­vo­đe­nje od­re­đe­nih pro­ce­du­ra. Ka­ko ka­že, mo­ra­mo da in­for­mi­še­mo lju­de o zna­ča­ju do­na­ci­je, da ih bli­že upo­zna­mo sa kri­te­ri­ju­mi­ma i uslo­vi­ma pod ko­ji­ma je ona mo­gu­ća, ka­ko iz­gle­da či­tav po­stu­pak. Ka­ko bi­smo iz­be­gli raz­ne ne­do­u­mi­ce i ne­ja­sno­će ko­je su se mo­gle ču­ti u jav­no­sti u po­sled­nje vre­me.  Dok­tor­ka na­gla­ša­va da je neo­p­hod­na ve­li­ka na­ci­o­nal­na kam­pa­nja na ovu te­mu.

Do­bra vest je i ta da će od fe­bru­a­ra bi­ti omo­gu­će­no o tro­šku RF­ZO i za­mr­za­va­nje pol­nih će­li­ja i em­bri­o­na za obo­le­le o ma­lig­nih bo­le­sti, na­ja­vi­li su iz Fon­da. Pra­vo na za­mr­za­va­nje pre po­čet­ka le­če­nja ima­će že­ne do 40 go­di­na, od­no­sno mu­škar­ci do 50 go­di­na, uko­li­ko ne­ma­ju de­te ili de­te u po­sto­je­ćoj za­jed­ni­ci.

- Po­red bri­ge za svo­je zdra­vlje, mno­gi se bri­nu da li će na­kon ozdra­vlje­nja bi­ti u mo­guć­no­sti za­če­ća. Za­mr­za­va­nje pol­nih će­li­ja, je­di­na im je na­da da će sem na­kon on­ko­lo­ških te­ra­pi­ja ostva­ri­ti kao ro­di­te­lji. U na­šoj bol­ni­ci ima­mo do­sta slu­ča­je­va ko­ji su na­kon ove te­ške bo­le­ti us­pe­li da se ostva­re u ulo­zi ro­di­te­lja. Ko­li­ko je ovo efi­ka­san na­čin go­vo­re nam i re­zul­ta­ti is­tra­ži­va­nja, da je 60 od­sto že­na ko­je su za­mr­zle jaj­ne će­li­je, us­pe­le da se ostva­re kao maj­ke. Ja­ko je va­žno da mla­di lju­di poč­nu na vre­me da raz­mi­šlja­ju o za­mr­zva­nju svog bi­o­lo­škog ma­te­ri­ja­la, te da o to­me vi­še go­vo­ri­mo u na­red­nom pe­ri­o­du i edu­ku­je­mo ih uz po­moć i vas me­di­ja - na­vo­di dr Cr­no­go­rac.

Do­da­je, me­đu­tim, da se i da­lje vi­še od 50 od­sto pa­ro­va sa pro­ble­mom ste­ri­li­te­ta ja­vlja tek po­sle 35. go­di­ne.

- Že­ne na pre­gle­de jaj­ni­ka od­la­ze tek ka­da ima­ju pro­blem ili za­po­či­nju VTO pro­ce­du­ru. Ta­ko­đe, na­ši mu­škar­ci ne­ma­ju na­vi­ku da jed­nom go­di­šnje odu kod uro­lo­ga. Oni se le­ka­ru uglav­nom ja­vlja­ju ka­da do­bi­ju upa­lu pro­sta­te ili ima­ju dru­gi pro­blem. Is­pi­ti­va­nje ne­plod­no­sti po­treb­no je za­po­če­ti kod svih pa­ro­va ko­ji ne ostva­re trud­no­ću za go­di­nu da­na. Va­žno je da vi­še ra­di­mo na pre­ven­ti­vi, a ma­nje na le­če­nju pro­ble­ma. Va­žno je da mla­de lju­de edu­ku­je­mo o re­pro­duk­tiv­nom zdra­vlju i to u vi­du kon­ti­nu­i­ra­nih edu­ka­ci­ja u ško­la­ma, te da ih na vre­me upu­ti­mo ka­ko da pro­ve­re plod­nost i pra­vo­vre­me­no pla­ni­ra­ju po­tom­stvo - za­klju­ču­je dr Zo­ri­ca Cr­no­go­rac.

LJ. Pe­tro­vić

Piše:
Pošaljite komentar