light snow
0°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Проширење права вантелесне оплодње, велика подршка државе за све који желе бебу

30.01.2023. 11:14 11:19
Пише:
Фото: Болница "Генесис"

Ре­пу­блич­ки фонд за здрав­стве­но оси­гу­ра­ње (РФ­ЗО) кра­јем про­шле го­ди­не увео је но­ви­не и знат­но про­ши­рио пра­ва за ван­те­ле­сну оплод­њу (ВТО), а јед­на од нај­ве­ћих је та што ће па­ро­ви ко­ји­ма је до­на­ци­ја пол­них ће­ли­ја је­ди­ни на­чин да до­би­ју по­том­ство, са­да има­ти пра­во на про­це­ду­ре о тро­шку др­жа­ве.

Јај­не ће­ли­је из ино­стра­них бан­ки ре­про­дук­тив­ног ма­те­ри­ја­ла су сти­гле у на­шу зе­мљу и пр­ви па­ро­ви, као и же­не без парт­не­ра, ула­зе у по­сту­пак ван­те­ле­сне оплод­ње. Ме­ђу но­ви­на­ма у обла­сти ВТО ко­је је увео РФ­ЗО је и то да је ста­ро­сна гра­ни­ца за же­не са 43 го­ди­не по­ме­ре­на на 45 го­ди­на.

Та­ко­ђе, па­ро­ви код ко­јих му­шки парт­нер не­ма спер­ма­то­зо­и­де због не­ког обо­ље­ња уз прет­ход­но за­мр­знут ма­те­ри­јал са­да има­ју пра­во на ВТО о тро­шку РФ­ЗО. Па­ро­ви ко­ји су пр­во де­те при­род­ним пу­тем до­би­ли, а из не­ког раз­ло­га не мо­гу да до­би­ју дру­го де­те (се­кун­дар­ни сте­ри­ли­тет) има­ју пра­во на бес­плат­ну ван­те­ле­сну оплод­њу. Др­жа­ва фи­нан­си­ра и нео­гра­ни­чен број по­ку­ша­ја за пр­во де­те из сти­му­ли­са­ног и из за­мр­зну­тог ма­те­ри­ја­ла. Омо­гу­ће­но је за­мр­за­ва­ње ем­бри­о­на са ро­ком чу­ва­ња до пет го­ди­на, као и же­на­ма без парт­не­ра да од­ла­зе на ван­те­ле­сну оплод­њу.

Др Зо­ри­ца Цр­но­го­рац, струч­њак за ван­те­ле­сну оплод­њу у чи­јој бол­ни­ци се већ 14 го­ди­на ре­а­ли­зу­је На­ци­о­нал­ни про­грам ван­те­ле­сне оплод­ње ко­ји фи­нан­си­ра Ре­пу­блич­ки фонд за здрав­стве­но оси­гу­ра­ње (РФ­ЗО), ис­ти­че да је ово ве­о­ма зна­чај­на по­др­шка др­жа­ве те да је на­ша зе­мља јед­на од рет­ких у све­ту, осим Изра­е­ла ко­ја има ова­ко ши­рок обим пра­ва за ВТО на те­рет ре­дов­ног здрав­стве­ног оси­гу­ра­ња

- За­хва­љу­ју­ћи На­ци­о­нал­ном про­гра­му ван­те­ле­сне оплод­ње ко­ји је до са­да ре­а­ли­зо­ван, у на­шој бол­ни­ци са­мо у по­след­њих пет го­ди­на ро­ђе­но је ви­ше од 1.000 бе­ба. Са про­ши­ре­њем усло­ва оче­ку­је­мо још труд­но­ћа, ро­ђе­них бе­ба и но­вих па­ро­ва ко­ји ће мо­ћи да на пут ро­ди­тељ­ства кре­ну уз фи­нан­сиј­ску по­др­шку др­жа­ве и на­шу струч­ну по­моћ. Ме­ђу­тим, др­жа­ва мо­ра да про­на­ђе на­чин да па­ро­ви­ма ко­ји се ле­че од сте­ри­ли­те­та бу­ду до­ступ­не и са­вре­ме­не ме­то­де и те­ра­пи­је ле­че­ња, по­пут ге­нет­ског те­сти­ра­ња, као и трет­ман код пси­хо­ло­га што зна­чај­но по­ве­ћа­ва успе­шност про­це­ду­ре - на­гла­ша­ва др Цр­но­го­рац.


Пра­во на до­на­ци­ју

Пра­во на до­на­ци­ју ре­про­дук­тив­ног ма­те­ри­ја­ла има­ју све же­не до 45 го­ди­на ко­је не мо­гу из сво­јих јај­них ће­ли­ја да оства­ре труд­но­ћу, же­не ко­је су без парт­не­ра или па­ро­ви где је­дан од парт­не­ра не­ма де­те и ко­ји­ма је до­на­ци­ја пол­них ће­ли­ја је­ди­ни на­чин да до­би­ју по­том­ство мо­гу да се при­ја­ве за про­це­ду­ре о тро­шку др­жа­ве.Од 10.де­цем­бра про­шле го­ди­не по­че­ле су при­ја­ве за про­цу­ду­ре, за­ка­зи­ва­ње се оба­вља пре­ко пор­та­ла е-Упра­ве и за све ко­ји се при­ја­вљу­ју за про­це­ду­ре пу­тем до­на­ци­је.О тро­шку РФ­ЗО би­ће омо­гу­ће­но шест по­сту­па­ка до­на­ци­је и то три сти­му­ли­са­на и три­кри­о­ем­бри­о­тран­сфе­ра.

Про­це­ду­ра БМПО са до­ни­ра­ним ма­те­ри­ја­лом мо­ћи ће да се оба­ви у не­кој од при­ват­них или др­жав­них кли­ни­ка ко­је има­ју Уго­вор са РФ­ЗО.У кли­ни­ци у ко­јој оба­вља­ју про­це­ду­ру па­ро­ви ће по­пу­ња­ва­ти по­се­бан обра­зац са сво­јим ка­рак­те­ри­сти­ка­ма – крв­на гру­па, ви­си­на, те­жи­на и др., мо­ћи ће са­ми да би­ра­ју из­глед до­но­ра, али не­ће мо­ћи да са­зна­ју ње­гов иден­ти­тет. Мо­ћи ће да би­ра­ју из ко­је бан­ке ће да уве­зу ре­про­дук­тив­ни ма­те­ри­јал.Јед­на осо­ба (му­шка­рац или же­на) мо­же да бу­де до­нор са­мо јед­ном па­ру. То зна­чи да два па­ра у Ср­би­ји не мо­гу до­би­ти ма­те­ри­јал истог до­но­ра. Је­ди­ни из­у­зе­так је да, уко­ли­ко мај­ка, ко­ја је уз по­моћ до­но­ра до­би­ла де­те, по­же­ли још по­то­ма­ка. Па­ро­ви ко­ји су већ за­по­че­ли про­це­ду­ру у ино­стран­ству мо­ћи ће тај по­сту­пак да на­ста­ве у Ср­би­ји, а др­жа­ва ће сно­си­ти тро­шко­ве тран­спор­та ће­ли­ја.


На­во­ди и да је омо­гу­ћа­ва­ње про­це­ду­ра до­на­ци­јом у на­шој зе­мљи ве­ли­ко олак­ша­ње за па­ро­ве су­о­че­не са тим про­бле­мом, по­сту­пак је по­јед­но­ста­вљен и сва­ка­ко јеф­ти­ни­ји.

- До са­да су мо­ра­ли да од­ла­зе у ино­стра­не кли­ни­ке где су за је­дан по­ку­ша­ји мо­ра­ли да из­два­ја­ју из­ме­ђу 6.000 и 8.000 евра, и на тај на­чин су се ве­ли­ка ма­те­ри­јал­на сред­ства од­ли­ва­ла из Ср­би­је. Пре­ма не­ким про­це­на­ма стру­ке ра­ди­ло се о су­ми пре­ко 30 ми­ли­о­на евра го­ди­шње.Са­да ће тро­шко­ве ком­плет­не про­це­ду­ре и уво­за пол­них ће­ли­ја сно­си­ти др­жа­ва - ис­ти­че др Цр­но­го­рац.

Она на­гла­ша­ва и да ни­је до­вољ­но да омо­гу­ћи­мо спро­во­ђе­ње од­ре­ђе­них про­це­ду­ра. Ка­ко ка­же, мо­ра­мо да ин­фор­ми­ше­мо љу­де о зна­ча­ју до­на­ци­је, да их бли­же упо­зна­мо са кри­те­ри­ју­ми­ма и усло­ви­ма под ко­ји­ма је она мо­гу­ћа, ка­ко из­гле­да чи­тав по­сту­пак. Ка­ко би­смо из­бе­гли раз­не не­до­у­ми­це и не­ја­сно­ће ко­је су се мо­гле чу­ти у јав­но­сти у по­след­ње вре­ме.  Док­тор­ка на­гла­ша­ва да је нео­п­ход­на ве­ли­ка на­ци­о­нал­на кам­па­ња на ову те­му.

До­бра вест је и та да ће од фе­бру­а­ра би­ти омо­гу­ће­но о тро­шку РФ­ЗО и за­мр­за­ва­ње пол­них ће­ли­ја и ем­бри­о­на за обо­ле­ле о ма­лиг­них бо­ле­сти, на­ја­ви­ли су из Фон­да. Пра­во на за­мр­за­ва­ње пре по­чет­ка ле­че­ња има­ће же­не до 40 го­ди­на, од­но­сно му­шкар­ци до 50 го­ди­на, уко­ли­ко не­ма­ју де­те или де­те у по­сто­је­ћој за­јед­ни­ци.

- По­ред бри­ге за сво­је здра­вље, мно­ги се бри­ну да ли ће на­кон оздра­вље­ња би­ти у мо­гућ­но­сти за­че­ћа. За­мр­за­ва­ње пол­них ће­ли­ја, је­ди­на им је на­да да ће сем на­кон он­ко­ло­шких те­ра­пи­ја оства­ри­ти као ро­ди­те­љи. У на­шој бол­ни­ци има­мо до­ста слу­ча­је­ва ко­ји су на­кон ове те­шке бо­ле­ти ус­пе­ли да се оства­ре у уло­зи ро­ди­те­ља. Ко­ли­ко је ово ефи­ка­сан на­чин го­во­ре нам и ре­зул­та­ти ис­тра­жи­ва­ња, да је 60 од­сто же­на ко­је су за­мр­зле јај­не ће­ли­је, ус­пе­ле да се оства­ре као мај­ке. Ја­ко је ва­жно да мла­ди љу­ди поч­ну на вре­ме да раз­ми­шља­ју о за­мр­зва­њу свог би­о­ло­шког ма­те­ри­ја­ла, те да о то­ме ви­ше го­во­ри­мо у на­ред­ном пе­ри­о­ду и еду­ку­је­мо их уз по­моћ и вас ме­ди­ја - на­во­ди др Цр­но­го­рац.

До­да­је, ме­ђу­тим, да се и да­ље ви­ше од 50 од­сто па­ро­ва са про­бле­мом сте­ри­ли­те­та ја­вља тек по­сле 35. го­ди­не.

- Же­не на пре­гле­де јај­ни­ка од­ла­зе тек ка­да има­ју про­блем или за­по­чи­њу ВТО про­це­ду­ру. Та­ко­ђе, на­ши му­шкар­ци не­ма­ју на­ви­ку да јед­ном го­ди­шње оду код уро­ло­га. Они се ле­ка­ру углав­ном ја­вља­ју ка­да до­би­ју упа­лу про­ста­те или има­ју дру­ги про­блем. Ис­пи­ти­ва­ње не­плод­но­сти по­треб­но је за­по­че­ти код свих па­ро­ва ко­ји не оства­ре труд­но­ћу за го­ди­ну да­на. Ва­жно је да ви­ше ра­ди­мо на пре­вен­ти­ви, а ма­ње на ле­че­њу про­бле­ма. Ва­жно је да мла­де љу­де еду­ку­је­мо о ре­про­дук­тив­ном здра­вљу и то у ви­ду кон­ти­ну­и­ра­них еду­ка­ци­ја у шко­ла­ма, те да их на вре­ме упу­ти­мо ка­ко да про­ве­ре плод­ност и пра­во­вре­ме­но пла­ни­ра­ју по­том­ство - за­кљу­чу­је др Зо­ри­ца Цр­но­го­рац.

Љ. Пе­тро­вић

Пише:
Пошаљите коментар