PROLEĆNI UMOR ZAHTEVA PROMENE U ISHRANI Jesti manje mesa i tešku hranu
Proleće je godišnje doba koje nam, pored dužih sunčanih dana, donosi i osećaj umora, nedostatka energije, manjka koncentracije, nedostatka apetita, potrebe za spavanjem tokom dana.
Ovaj osećaj, poznat kao prolećni umor, često nas sprečava da uživamo u svemu onome što proleće sa sobom donosi.
- Našem organizmu je potrebno izvesno vreme da se prilagodi promeni klime do koje dolazi tokom prelaznog perioda, između zime i proleća, i upravo tada se javlja prolećni umor. Osećaj umora i iscrpljenosti, u ovom periodu, možemo umanjiti zdravom dnevnom rutinom – kažu u Institutu za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”.
U ovoj ustanovi napominju kako bi, pre svega, trebalo da se povede računa o načinu ishrane.
- Jaku, masnu, začinjenu hranu, koja je uobičajena u zimskom periodu, moramo zameniti hranom koja je bogata vitaminima i dijetnim vlaknima. U ishrani treba da bude zastupljeno sezonsko i jezgrasto voće, žitarice kao što su ovas, proso, kinoa, zatim povrće, kao što su mahunarke, zelena salata, spanać, zelje, blitva, rukola, brokoli, mlad luk, praziluk i rotkvice. Masne vrste mesa treba zameniti piletinom ili ćuretinom i ribom – savetuju u „Batutu”.
Takođe, navode kako treba unositi što više vode, ograničiti unos kofeina i izbaciti iz ishrane prerađenu hranu.
- Dan možemo započeti sa ovsenim pahuljicama ili ovsenom kašom sa dodatkom čia semenki, orašastih plodova, svežeg voća. Ručak može da se sastoji od čorbice od povrća, dinstanog mesa, barenog ili grilovanog povrća sa dosta raznovrsne sezonske salate koja može da nam bude i deo večere – preporučuju u „Batutu”.
Sa pravilno raspoređenim obrocima i jednom do dve voćne užine u toku dana, dovoljno sna i sa umerenom fizičkom aktivnošću, možemo sebi da pomognemo u savladavanju prolećnog umora.
LJ. P.