ПРОЛЕЋНИ УМОР ЗАХТЕВА ПРОМЕНЕ У ИСХРАНИ Јести мање меса и тешку храну
Пролеће је годишње доба које нам, поред дужих сунчаних дана, доноси и осећај умора, недостатка енергије, мањка концентрације, недостатка апетита, потребе за спавањем током дана.
Овај осећај, познат као пролећни умор, често нас спречава да уживамо у свему ономе што пролеће са собом доноси.
- Нашем организму је потребно извесно време да се прилагоди промени климе до које долази током прелазног периода, између зиме и пролећа, и управо тада се јавља пролећни умор. Осећај умора и исцрпљености, у овом периоду, можемо умањити здравом дневном рутином – кажу у Институту за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”.
У овој установи напомињу како би, пре свега, требало да се поведе рачуна о начину исхране.
- Јаку, масну, зачињену храну, која је уобичајена у зимском периоду, морамо заменити храном која је богата витаминима и дијетним влакнима. У исхрани треба да буде заступљено сезонско и језграсто воће, житарице као што су овас, просо, киноа, затим поврће, као што су махунарке, зелена салата, спанаћ, зеље, блитва, рукола, броколи, млад лук, празилук и ротквице. Масне врсте меса треба заменити пилетином или ћуретином и рибом – саветују у „Батуту”.
Такође, наводе како треба уносити што више воде, ограничити унос кофеина и избацити из исхране прерађену храну.
- Дан можемо започети са овсеним пахуљицама или овсеном кашом са додатком чиа семенки, орашастих плодова, свежег воћа. Ручак може да се састоји од чорбице од поврћа, динстаног меса, бареног или грилованог поврћа са доста разноврсне сезонске салате која може да нам буде и део вечере – препоручују у „Батуту”.
Са правилно распоређеним оброцима и једном до две воћне ужине у току дана, довољно сна и са умереном физичком активношћу, можемо себи да помогнемо у савладавању пролећног умора.
Љ. П.