Počela obnova Klinike za ORL u pokrajinskoj bolnici
NOVI SAD: Klinika za bolesti uva, grla i nosa Kliničkog centra Vojvodine biće kompletno renovirana do kraja oktobra, za šta je Pokrajinska vlada izdvojila 16,3 miliona dinara.
Klinika je u istoj zgradi od 1926. godine, a prema rečima pokrajinskog sekretara zaduženog za zdravstvo docenta dr Zorana Gojkovića, u objekat od tada nije bilo značajnijeg investicionog održavanja. Klinika za ORL je u prethodne dve godine; takođe od Pokrajinske vlade, dobila više od 27 miliona dinara za kupovinu nove opreme.
Pomoćnica direktora Kliničkog centra Vojvodine zadužena za zadrvstvo profesorka dr Edita Stokić, istakla je da bolnica ima veliku, stogodišnju tradiciju.
„Oko 500.000 pacijenata godišnje se leči KCV, od čega je 104 000 vezano za ORL, te se vidi koliki je veliki značaj i udeo ove Klinike u realizaciji brige za zdravlje pacijenata. U specijalističkoj poliklinici prošlog meseca bilo je oko 3.800 pregleda pacijenata koji su dobili zdravstvenu uslugu, a s novom opremom ta usluga će biti kvalitetnija i efikasnija, na zadovoljstvo i pacijenata i zdravstvenog osoblja“, istakla je dr Stokić i zahvalila se Pokrajinskom sekertarijatu za zdravstvo koje je imalo sluh da prepoznaju značaj Kliničkog centra Vojvodine u zajedničkoj brizi za zdravlje i lečenje pacijenata.
Pokrajinski sekretar zadužen za zdasvtvo docent dr Zoran Gojković kazao je kako je zgrada stara 120 godina, a Klinika za ORL je u njoj od 1926. godine, te da se u nju osim sporadičnog krečenja i tehničkog održavanja, nije posebno investiralo.
„Prvi put se radi ozbiljna rekonstrukcija objekta, za šta je Pokrajinska vlada izdvojila 16 miliona dinara. Biće rekonstruisano 1.200 kvadratnih metara, urađene podne i zidne obloge, novi toaleti, rekonstruisane elektroinstalacije, kanalizaciona mreža, urađena toplifikacija objekta. Radovi treba da budu završeni do 23. Oktobra“, kazao je dr Gojković i dodao kako se radovi izvode etapno, jer ne može da se zaustavi rad ustanove, zbog stalnog dnevnog protoka pacijenata. On je napomenuo kako se u ovoj Klinici godišnje pregleda više od 100.000 građana.
Integralna radna mesta za najsavremenije procedure
Uz ranije nabavljenu opremu, značajan iskorak predstavlja i nabavka novih integralnih radnih mesta koja omogućavaju najsavremenije i najnovije dijagnostičke procedure, koje ranije nisu postojale. U toku je i nabavka novih aparata koji omogućavaju bolju dijagnostiku i praćenje poremećaja glasa i govora, kao i ranog otkrivanja tumora.
Dr Gojković je naveo i da je Pokrajinska vlada uložila novac i u nabavku opreme Klinike za ORL, te da je od upravnika Klinike profesora dr Dragana Dankuca dobio podatak da je za nepune dve godine obnovljeno više od 50 odsto dijagnostičkih aparata, kojima se zaposleni svakodnevno služe, a svaki bio star 30 pa i više godina.
„Nabavili tri nova radna mesta u Poliklinici, a planiramo dogodine kompletno da završimo dijagnostičke stanice, kojima se zaposleni svakodnevno služe i faktički ćemo za otpimalni vremenski period od tri do četiri godine imati objekat na čast i ponos“, naveo je dr Gojković.
Sekretar je podsetio i na to da Klinika za ORL nije jedina koja se trenutno renovira u Kliničkom centru Vojvodine, navodeći da je ulaganje u Kliniku za ortopediju još veće, a da radovi idu uobičajenim postupkom.
„Zgrada Klinike za ortopediju takođe je stara više od 100 godina. Skidanjem linoleuma u prizemlju videli smo da nema poda, odnosno da je linoleum postavljen direktno na zemlju, a između spratova nema ploča nego samo grede, daske i trska. Niko se nije do sada time nije bavio i ima puno problema vezanih za celokupan sistem, a mi pokušavamo da napravimo iskorake. Imamo želju, volju i motiv da nešto uradimo i da unapredimo, kakobi bilo bolje i građanima i zaposlenima i nećemo stati na tome“, poručio je dr Gojković.
Prema njegovim rečima, uskoro kreće i rekonstrukcija Klinike za abdominalnu hirurgiju, a u petak se završava tender za Sudsku medicinu.
„Kreće izrada nove prijemne ambulante za pacijente u KCV koja je sada na ulazu iz Hajduk Veljkove ulice. Uporedo s time završavamo i novu zgradu Klinike za infektivne bolesti, koja je između dve zgrade, gde će biti odeljenje poluintenzivne i intenzivne nege, a vidimo da imamo sve veći broj obolelih i to s obiljnim komplikacijama“, kazao je dr Gojković i napomenuo kako se radi i projekat za rekonstrukciju Klinike za interne bolesti, a da će vrhunac ulaganja u KCV biti rekonstrukcija Poliklinike, koja ima 10.000 kvadrata, za šta se radi projekat u saradnji s Kancelarijom za javna ulaganja Republike Srbije, a radovi će početi naredne godine.
LJ. Petrović
Foto: S. Šušnjević