Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Novosadski PMF u prekograničnom projektu “Kultura na dlanu”

28.08.2018. 16:01 16:06
Piše:
Izvor: S. Šušnjević

Kroz projekat “Kultura na dlanu” Novi Sad i Segedin bi u budućnosti trebalo da postanu prepoznatljiviji i uočljiviji na kulturno-turističkoj mapi Evrope.

Oba grada to zaslužuju, zahvaljujući svojoj baštini, kao i aktuelnim kulturnim pejsažima, bogatom umetničkom produkcijom i kulturnim zbivanjima. Prva konferencija ovog projekta prekogranične saradnje održana je danas na Univerzitetu u Novom Sadu, u organizaciji domaćina Prirodno-matematičkog fakulteta i predstavnika nosioca projekta organizacije Eurotender iz Segedina.

Prirodno-matematički fakultet je u aprilu ove godine potpisao donatorski sporazum koji je bio poslednji uslov za početak projekta pod nazivom “Kultura na dlanu” („Culture on the Palm - Palm Culture“). Projekat se realizuje u okviru Interreg IPA CBC Mađarska - Srbija programa prekogranične saradnje između Mađarske i Srbije. Ukupna vrednost projekta je blizu 125.000 evra. Ovaj projekat je usredsređen na istraživanje, promociju i prezentaciju kulturnog nasleđa Novog Sada i Segedina, radi unapređenja saradnje između dva grada u oblasti kulture i održivog kulturnog turizma. Takođe, radiće se na unapređenju promocije Novog Sada, kao evropske prestonice kulture 2021. godine, kroz isticanje saradnje sa drugim gradovima regije, kao i na podsticanju saradnje u oblasti turizma i kulturnog nasleđa.

- Ovaj projkat smo smisili jer smo se suočili s jednim zajedničkim problemom – mi u Segedinu, a i vi ovde u Novom Sadu, imamo ponudu sjanih kulturnih programa i baštine, ali mi jedni o drugima praktično ne znamo ništa. Zadatak projekta je da ljudi iz jednog i drugog grada, i tih regija steknu odrđena saznanja o tome šta se zapravo radi u jednom i drugom gradu- kaže predsdnik društvene organizacije Eurotender Peter Tužor. - Dakle, kulturna i umetnička ponuda jednog i drugog grada su veoma značajne. Nažalost, oni ne dospevaju do građana koji žive na jednoj odnosno na drugoj strani. Na ovaj način želimo da učinimo da te informaciju budu dostupne ne samo žiteljima naših gradova, nego svima u pograničnoj oblasti i celoj regiji. Novac koji smo dobili za tu svrhu zadovoljava početne potrebe, međutim, želeli bismo da u sledećem periodu to bude i mnogo šire, rasprostranjenije i intenzivnije.

Po rečima dr Aleksandre Dragin, koordinatora projekta za Srbiji, vanrednog profesora na Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, vrednost projekta je 125.000 evra. Od toga Evropska unija donira 90 odsto sredstava. Mađarska, naš partner i rukovodilac ovog projekata firma Eurotender i PMF – s naše strane, obezbeđuju preostalih 10 odsto.

Vrednost projekta je 125.000 evra. Od toga Evropska unija donira 90 odsto sredstava. Mađarska, naš partner i rukovodilac ovog projekata firma Eurotender i PMFs naše strane, obezbeđuju preostalih 10 odsto

- Takođe, imamo mogućnost da se javimo na raspisani pokrajinski konkurs za sufinasiranje ovakvih i sličnih prokjekata – kaže Alkesandra Dragin. -- Pošto je 2018. godina evropske kulturne baštine, velika je čast da smo i mi dobili priliku da imamo projekat u duhu te godiene i da predstavimo to što imamo zajedno s pograničnim gradom. Tako podstičemo sinergiju u regionu, razvijemo svest o očuvanju kulturne baštine koju imaju Novi Sad i Segedin. Projekat je usmeren ka više ciljnih grupa i među njima su svakako organizatori kulturnih događaja, umetnici afirmisani i neafirmisani koji će u narednim fazama projekta biti uključeni u ovu priču, kada će se uspostaviti most između novosadskih i umetnika iz Segedina. Posebna ciljna grupa je lokalno stanovništvo i potencijalni turisti iz zemlje i inostranstva – objašnjava Aleksandra Dragin i kaže da je projekat jedna od karika u lancu koji nas vodi do 2021. godine kada će Novi Sad biti Evropska prestonica kulture. Na taj će se način i svim aktivnostima i projektima vezanim za Fondaciju 2021. zapravo omogućiti da se ova priča nastavi i nakon 12 meseci trajanja projekta.

Dr Vladimir Stojanović, redovni profesor PMF UNS, rukovodilac projekta „Kultura na dlanu“ za Srbiju, ističe da projekat za cilj ima da poveže dva grada na prgramima razvoja, kulture turizma, kulturnog turizma i održivog turizma.

- U sklopu našeg dela posla pripremamo vrlo interesantnu studiju o kulturnom nasleđu Novog Sada i Segedina, zatim slede akcije na povezivanju radnika u kulturi , turističkih radnika i umetnika, a pod geslom razvoja održivog kulturnog turizma i povezivanja gradova koji se nalaze tu blizu jedan drugog - kaže Stojanović: - Do sada smo povezivali Segedin i Suboticu, a sada imamo priliku da vidimo da Novi Sad i Segedin imaju puno sličnosti i da treba razvijaju međusobnu saradnju jer tendencije našeg projekta su i podsticanje multikulturalnosti. S novosadske strane u ovoj fazi projekta aktuelno je pisanje studije o kulturnoj baštini Novog Sada koju možemo ponuditi turistima, građanima Segedina kao i svima koji dolaze u Novi Sad. Naš zadatak je i da na zajedničkom sajtu sa Segedinom predstavimo kulturnu baštinu grada, onu koja je zaštićena, kao i sadržaje koji su manje poznati, a mogu biti interesantni i značajni. Želimo da podstičemo i zaštitu spomenika kulture u gradu i očekujemo da će se Novi Sad i Segedin zasluženo naći sa drugim brojnim gradovima Evrope na zajedničkoj turističkoj karti kulturnog turizma.

V. Crnjanski

Autor:
Pošaljite komentar