Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Новосадски ПМФ у прекограничном пројекту “Култура на длану”

28.08.2018. 16:01 16:06
Пише:
Фото: С. Шушњевић

Кроз пројекат “Култура на длану” Нови Сад и Сегедин би у будућности требало да постану препознатљивији и уочљивији на културно-туристичкој мапи Европе.

Оба града то заслужују, захваљујући својој баштини, као и актуелним културним пејсажима, богатом уметничком продукцијом и културним збивањима. Прва конференција овог пројекта прекограничне сарадње одржана је данас на Универзитету у Новом Саду, у организацији домаћина Природно-математичког факултета и представника носиоца пројекта организације Еуротендер из Сегедина.

Природно-математички факултет је у априлу ове године потписао донаторски споразум који је био последњи услов за почетак пројекта под називом “Култура на длану” („Цултуре он the Палм - Палм Цултуре“). Пројекат се реализује у оквиру Intеrrеg ИПА ЦБЦ Мађарска - Србија програма прекограничне сарадње између Мађарске и Србије. Укупна вредност пројекта је близу 125.000 евра. Овај пројекат је усредсређен на истраживање, промоцију и презентацију културног наслеђа Новог Сада и Сегедина, ради унапређења сарадње између два града у области културе и одрживог културног туризма. Такође, радиће се на унапређењу промоције Новог Сада, као европске престонице културе 2021. године, кроз истицање сарадње са другим градовима регије, као и на подстицању сарадње у области туризма и културног наслеђа.

- Овај пројкат смо смисили јер смо се суочили с једним заједничким проблемом – ми у Сегедину, а и ви овде у Новом Саду, имамо понуду сјаних културних програма и баштине, али ми једни о другима практично не знамо ништа. Задатак пројекта је да људи из једног и другог града, и тих регија стекну одрђена сазнања о томе шта се заправо ради у једном и другом граду- каже предсдник друштвене организације Еуротендер Петер Тужор. - Дакле, културна и уметничка понуда једног и другог града су веома значајне. Нажалост, они не доспевају до грађана који живе на једној односно на другој страни. На овај начин желимо да учинимо да те информацију буду доступне не само житељима наших градова, него свима у пограничној области и целој регији. Новац који смо добили за ту сврху задовољава почетне потребе, међутим, желели бисмо да у следећем периоду то буде и много шире, распрострањеније и интензивније.

По речима др Александре Драгин, координатора пројекта за Србији, ванредног професора на Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду, вредност пројекта је 125.000 евра. Од тога Европска унија донира 90 одсто средстава. Мађарска, наш партнер и руководилац овог пројеката фирма Еуротендер и ПМФ – с наше стране, обезбеђују преосталих 10 одсто.

Вредност пројекта је 125.000 евра. Од тога Европска унија донира 90 одсто средстава. Мађарска, наш партнер и руководилац овог пројеката фирма Еуротендер и ПМФс наше стране, обезбеђују преосталих 10 одсто

- Такође, имамо могућност да се јавимо на расписани покрајински конкурс за суфинасирање оваквих и сличних прокјеката – каже Алкесандра Драгин. -- Пошто је 2018. година европске културне баштине, велика је част да смо и ми добили прилику да имамо пројекат у духу те годиене и да представимо то што имамо заједно с пограничним градом. Тако подстичемо синергију у региону, развијемо свест о очувању културне баштине коју имају Нови Сад и Сегедин. Пројекат је усмерен ка више циљних група и међу њима су свакако организатори културних догађаја, уметници афирмисани и неафирмисани који ће у наредним фазама пројекта бити укључени у ову причу, када ће се успоставити мост између новосадских и уметника из Сегедина. Посебна циљна група је локално становништво и потенцијални туристи из земље и иностранства – објашњава Александра Драгин и каже да је пројекат једна од карика у ланцу који нас води до 2021. године када ће Нови Сад бити Европска престоница културе. На тај ће се начин и свим активностима и пројектима везаним за Фондацију 2021. заправо омогућити да се ова прича настави и након 12 месеци трајања пројекта.

Др Владимир Стојановић, редовни професор ПМФ УНС, руководилац пројекта „Култура на длану“ за Србију, истиче да пројекат за циљ има да повеже два града на прграмима развоја, културе туризма, културног туризма и одрживог туризма.

- У склопу нашег дела посла припремамо врло интересантну студију о културном наслеђу Новог Сада и Сегедина, затим следе акције на повезивању радника у култури , туристичких радника и уметника, а под геслом развоја одрживог културног туризма и повезивања градова који се налазе ту близу један другог - каже Стојановић: - До сада смо повезивали Сегедин и Суботицу, а сада имамо прилику да видимо да Нови Сад и Сегедин имају пуно сличности и да треба развијају међусобну сарадњу јер тенденције нашег пројекта су и подстицање мултикултуралности. С новосадске стране у овој фази пројекта актуелно је писање студије о културној баштини Новог Сада коју можемо понудити туристима, грађанима Сегедина као и свима који долазе у Нови Сад. Наш задатак је и да на заједничком сајту са Сегедином представимо културну баштину града, ону која је заштићена, као и садржаје који су мање познати, а могу бити интересантни и значајни. Желимо да подстичемо и заштиту споменика културе у граду и очекујемо да ће се Нови Сад и Сегедин заслужено наћи са другим бројним градовима Европе на заједничкој туристичкој карти културног туризма.

В. Црњански

Пише:
Пошаљите коментар