Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Novi zakon o nauci i istraživanjima naišao na prve prepreke

12.02.2020. 13:33 13:34
Piše:
Foto: Dnevnik/Radivoj Hadžić

Početak primene novog Zakona o nauci i istraživanju počeo je da nailazi na prve prepreke i izaziva nesuglasice.

Tako se povodom inicijative Mreže akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA), na temu „Ukidanje autonomije naučnih instituta - hitno prekinuti autokratiju u skladu sa Zakonom“ oglasilo Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

Reagujući na zakazivanje konferencije za novinare MASA, Ministarstvo je saopštilo da je reforma finansiranja i organizacije nauke u Srbiji donela novi zakonski okvir posle punih 15 godina, uz nepodeljenu podršku naučne zajednice. Osnovan je Fond za nauku nakon dugogodišnjih zahteva akademske zajednice, te uvedeno institucionalno finansiranje na koje se čekalo više decenija.

Ministarstvo je podsetilo javnost na to da su u poslednjih pet godina povećana  buyetska izdvajanja za 46,3 posto, a plate istraživača od 2016. povećane su za 32,2 posto. Obezbeđena su i dodatna ulaganja iz drugih izvora za narednih nekoliko godina u iznosu od 74,5 miliona evra.

Prema podacima Ministarstva, u prethodne dve godine, primljeno je 1.350 istraživača, studenata doktorskih studija sa prosekom preko devet i mlađih od 30 godina, a akademska zajednica ostvaruje do sada najbolje rezultate na polju međunarodne saradnje, što dokazuje i preko 100 miliona evra, povučenih preko projekata kroz program Horizont 2020.

U strateškom, upravljačkom i nadzornom smislu, zadržana su prethodna dobra rešenja i usvojena nova, piše u saopštenju. Doneta je strategija veštačke inteligencije, dok je strategija pametne specijalizacije, koja identifikuje prioritetne pravce razvoja, u finalnoj fazi usvajanja U izradi je i nova nacionalna strategija naučnog i tehnološkog razvoja, koja bi trebalo da se primenjuje od sledeće godine.


Problem novi direktori

Inicijativu za ocenu ustavnosti Zakona o nauci i istraživanjima MASA je pokrenula s obrazloženjem da se primenom ovog zakona krši član 72 Ustava Republike Srbije, kojim se jemči autonomija univerziteta i naučnih ustanova. Kršenje Ustava vide u postavljanju novih direktora naučnih instituta protiv volje zaposlenih, a odgovornim za to smatraju Ministarstvo prosvete , nauke i tehnološkog razvoja, koje po novom zakonu o nauci, postavlja direktore. Zbog toga MASA zahteva hitno pokretanje procedure za promenu člana 60 Zakona o nauci i istraživanju, a do usvajanja predloženih izmena zahteva da se obustavi imenovanje direktora koji nemaju podršku zaposlenih, a da u institutima u kojima je već došlo do kršenja volje zaposlenih Ministarstvo kao v.d. direktore imenuje kandidate koji su na naučnim većima dobili većinsku podršku svojih kolega.


Osvrćući se na konkretne primedbe MASA, Ministarstvo je saopštilo da odredbe koje su vezane za izbor direktora i upravnih odbora instituta u novom Zakonu o nauci i istraživanjima nisu menjane u odnosu na Zakon o naučnoistraživačkoj delatnosti iz 2005. godine.

“Za vreme mandata ove vlade, u mreži od 59 instituta, imenovani su predsednici i članovi upravnih odbora 40 instituta čiji je osnivač Republika, i izabrano, odnosno, imenovano više od 50 direktora instituta, od kojih su samo tri direktora u statusu vršioca dužnosti, čime je mreža instituta suštinski ojačana, a institucionalni kapaciteti i autonomija dodatno osnaženi. U potpunosti je u svim prethodnim situacijama, a preko upravnih odbora, poštovana zakonska procedura izbora direktora, koja uključuje javne konkurse” - piše u saopštenju.

Uspostavljanjem Fonda za nauku odvojeno je kreiranje naučnih politika od selekcije i dodeljivanja kompetetivnih naučno istraživačkih projekata i praćenja njihove realizacije. Na ovaj način, tvrde iz Ministarstva, zagarantovana je suštinska autonomija naučno-istraživačkog rada institucija, ali i pojedinaca. Programi Fonda predviđaju i podršku inicijativama koje dolaze iz same akademske zajednice. S druge strane, kroz Zakon o nauci i istraživanjima, uvođenjem institucionalnog finansiranja, eliminisana je neizvesnost u radu i omogućeno višegodišnje planiranje aktivnosti. Sigurno finansiranje, uz kvalitetan zakonodavni okvir, je garant stručnog, nezavisnog i nepristrasnog rada naših naučnoistraživačkih institucija, zaključuju u saopštenju iz Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA) formirana je s ciljem da pod okriljem otvorene mrežne organizacije okupi sve pripadnike akademske zajednice koji su spremni da se angažuju na jačanju glasa struke, kroz zalaganje za konzistentnu primenu osnovnih principa akademskog rada i njihovu odbranu kad su ugroženi. MASA se zalaže za poštovanje principa autonomije univerziteta, čestitosti, solidarnosti, slobode kritičkog mišljenja, javnosti i transparentnosti i društvene odgovornosti u akademskoj zajednici.

D. D.

Piše:
Pošaljite komentar