Nedelja medijske i informacione pismenosti i u Srbiji
BEOGRAD: Obeležavanje Nedelje medijske i informacione pismenosti u Srbiji počinje danas i trajaće do 31. oktobra, a u tom periodu biće održano šest panela, na kojima će se okupiti influenseri, medijski, obrazovni stručnjaci i novinari.
Panelisti će putem onlajn konferencije gledaocima približiti istraživanja na temu medijske pismenosti, odgovornosti jutjubera i tiktokera, školskog sistema i poslovanja u digitalnoj eri, kao i politiku medijske i informacione pismenosti, navodi se u saopštenju.
Goran Zarić u ime programa Nova pismenost kaže da je onlajn konferencija prilika da se istakne značaj medija i sadržaja koji oni plasiraju, ali i da je na svima nama odgovornost kako ćemo te informacije primiti, obraditi, proveriti ili usvojiti.
Naglasio je i da je velika odgovornost na onima koji imaju veliki broj pratilaca na društvenim mrežama.
Klinički psiholog Goran Tomin ističe da konstantan priliv informacija uglavnom negativno utiče na ljude koji su izgubili poverenje i koji počinju da se ponašaju neodgovorno.
Najveća zamka digitalnog doba je ta što danas svako ima mogućnost i slobodu da kaže šta hoće, a na nama je da proveravamo informacije koje dolaze. Potrebno je dozirati priliv informacija, pustiti da odleži i napraviti svoj neki zaključak, napominje Tomin.
Prema najnovijem istraživanju koje je realizovao CeSID u okviru programa Nova pismenost, tri četvrtine ispitanih građana informiše se putem društvenih mreža, a ta brojka u populaciji do 24 godine iznosi čak 88 odsto.
Nedelja medijske i informacione pismenosti obeležava se širom sveta pod okriljem Uneska, organizovanjem panel-diskusija, predavanja, događaja na kojima se promoviše kultura medijske, informacione i digitalne pismenosti.
Onlajn konferencija u Srbiji održaće se pod nazivom "Ovako stoje stvari: Opiranje dezinfodemiji".
Domaćini su Propulsion i Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), u okviru zajedničkog programa Nova pismenost.