Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Najskuplji udžbenici za sedmi razred

22.08.2022. 14:31 14:35
Piše:
Foto: S. Milačić

Sudeći po broju kupaca u novosadskoj knjižari Zavoda za udžbenike u Matici srpskoj 1, jagma za nastavnim štivom još nije počela, ali jeste interesovanje za dostupnost istih, što se može zaključiti na osnovu učestalih telefonskih poziva.

Veće gužve, kažu, tradicionalno nastupe prvih deset dana septembra, kada srednjoškolci tačno znaju šta im treba, dok je sa mlađim učenicima planiranje znatno lakše jer već krajem drugog polugodišta odlazeće školske godine dobiju spiskove potrebnih udžbenika i propratnog materijala.

Ukupno gledano, budući da se na Zavodovim policama mogu pazariti i uybenici drugih izdavača: Klet, Logos, Freska, Venclović, Matematiskop, Pčelica, Kreativni centar, BIGZ, Vulkan..., za komplet knjiga u nižim razredima osnovne školi valja izdvojiti 7.000-8.000 dinara, a u višim od 13.000 do čak 19.000 dinara, s tim da je sedmi razred „najpapreniji”. Cenu posebno dižu kompleti za strane jezike, koji staju oko 2.000 dinara.

– Zavod za udžbenike četiri-pet godina nije menjao svoje cene, pa ne planira ni ove, čak smo lane imali akcijsku prodaju radnih listova kako bismo bar donekle rasteretili porodične buyete – kaže Dobrila Jovičić iz Sektora za marketing i prodaju, napominjući koliki je to finansijski izazov za preduzeće s obzirom na poskupljenje i nestašicu papira. – Budući da je reforma okončana, ove godine je bio aktuelan reizbor udžbenika za četvrti i osmi razred, te su nastavnici imali mogućnost da promene izdavača ako nisu bili zadovoljni njime. Svi naši naslovi spremni su još od lane, osim nekoliko na jezicima nacionalnih zajednica koji su čekali odobrenje, ali bi svaki dan trebalo da se pojave u prodaji. Čeka se, recimo, doštampavanje čitanki na mađarskom, dok je komplet za rusinski u trećem razredu upravo izašao. Najprodavaniji su udžbenici za maternji jezik i muzičku kulturu, a na rumunskom se traže i prevodi sa srpskog za ostale predmete.

Za komplet knjiga u nižim razredima osnovne školi valja izdvojiti 7.000-8.000 dinara, a u višim od 13.000 do čak 19.000 dinara

Kako dodaje, cene srednjoškolskih kompleta su nešto niže jer obuhvataju manje naslova i retko se nađu skupa u potršačkoj korpi, s obzirom na to da đaci ne koriste uybenike za svaki predmet.

– Računovodstvo za treći razred ekonomske škole, po novom nastavnom planu i programu, izašlo je proletos, pa je spremno za novu generaciju, dok će računovodstvo za četvrti razred biti na policama, u najboljem slučaju, do kraja prvog polugodišta. Novih naslova ima i za gimnazije. Gledamo da svaki srednjoškolski udžbenik, barem za opšte predmete, prati digitalno izdanje – napominje sagovornica.

Kako se Zavodov sajt redovno ažurira, na njemu je najlakše proveriti čega ima na stanju i po kojoj ceni, a u kupovinu, podseća ona, treba obavezno doći sa detaljnim spiskom na papiru, jer se drugačije i ne može, budući da svaka škola ima svoj odabir i da se u sve široj paleti izdavačkih kuća poprilično teško snalaze i prodavci, a kamoli roditelji.


Ove godine bez nacionalnih kompleta

Udžbenici od posebnog nacionalnog interesa, i to za istoriju, srpski jezik i geografiju, koji bi obezbedili Zavodu kakav-takav opstanak na izuzetno konkurentnom tržištu, ove školske godine neće ugledati svetlost dana, kako je pompezno najavljivano.

– Pre godinu i po, ta ideja je bila vrlo aktuelna, čak je i predsednik Republike Srbije obećao njenu realizaciju. Ministarstvo prosvete je organizovalo radnu grupu koja je trebalo da pregleda materijale, ali se tu stalo. Nadamo se da će, nakon formiranja Vlade, usvajanje Zakona o uybenicima ući u skupštinsku proceduru – kaže Jovičićeva.


– Još uvek se sećam anegdote iz Sremske 7, gde smo do pre dve godine imali knjižaru: kupac je, čitajući s telefona, tražio udžbenik stranog jezika, autorke Ljubice Aste. Iako sam bila sigurna da takav ne postoji, potražila sam ga, da bi mi na kraju rekao: „Izvinite, ipak piše ljubičasta” – priča uz osmeh.

Prema rečima saradnice u internet prodaji Branke Drobac, blagodeti „kupovine iz fotelje”, iznenađujuće, više koriste Novosađani nego ostali žitelji vojvođanske ravnice, iako im je knjižara na izvol’te, dok je „digitalnim pridošlicama” među starijima, nevičnim savremenim vidovima trgovine, neretko potrebna internet podrška, kakvu redovno pružaju putem telefona. Važno je, dodaje, napomenuti da porudžbine preko telefona ne primaju jer ne mogu garantovati njihovu ispravnost, ali i da pošiljka stiže običnom poštom, a ne Postekspresom, te je treba dočekati kod kuće kako se posle nedelju dana ne bi vratila na adresu pošiljaoca. Onlajn se najviše poručuju Zavodovi gimnazijski uybenici i Veneove zbirke zadataka, osnovno štivo prilikom pripreme za upis na fakultete, zatim knjige iz oblasti elektrotehnike i medicine, a potom naslovi na jezicima manjina: mađarskom, slovačkom, rumunskom i rusinskom.

S. Milačić

Piše:
Pošaljite komentar