overcast clouds
0°C
21.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0918
usd
113.6593
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Најскупљи уџбеници за седми разред

22.08.2022. 14:31 14:35
Пише:
Фото: С. Милачић

Судећи по броју купаца у новосадској књижари Завода за уџбенике у Матици српској 1, јагма за наставним штивом још није почела, али јесте интересовање за доступност истих, што се може закључити на основу учесталих телефонских позива.

Веће гужве, кажу, традиционално наступе првих десет дана септембра, када средњошколци тачно знају шта им треба, док је са млађим ученицима планирање знатно лакше јер већ крајем другог полугодишта одлазеће школске године добију спискове потребних уџбеника и пропратног материјала.

Укупно гледано, будући да се на Заводовим полицама могу пазарити и uybеnici других издавача: Клет, Логос, Фреска, Венцловић, Математископ, Пчелица, Креативни центар, БИГЗ, Вулкан..., за комплет књига у нижим разредима основне школи ваља издвојити 7.000-8.000 динара, а у вишим од 13.000 до чак 19.000 динара, с тим да је седми разред „најпапренији”. Цену посебно дижу комплети за стране језике, који стају око 2.000 динара.

– Завод за уџбенике четири-пет година није мењао своје цене, па не планира ни ове, чак смо лане имали акцијску продају радних листова како бисмо бар донекле растеретили породичне buyеtе – каже Добрила Јовичић из Сектора за маркетинг и продају, напомињући колики је то финансијски изазов за предузеће с обзиром на поскупљење и несташицу папира. – Будући да је реформа окончана, ове године је био актуелан реизбор уџбеника за четврти и осми разред, те су наставници имали могућност да промене издавача ако нису били задовољни њиме. Сви наши наслови спремни су још од лане, осим неколико на језицима националних заједница који су чекали одобрење, али би сваки дан требало да се појаве у продаји. Чека се, рецимо, доштампавање читанки на мађарском, док је комплет за русински у трећем разреду управо изашао. Најпродаванији су уџбеници за матерњи језик и музичку културу, а на румунском се траже и преводи са српског за остале предмете.

За комплет књига у нижим разредима основне школи ваља издвојити 7.000-8.000 динара, а у вишим од 13.000 до чак 19.000 динара

Како додаје, цене средњошколских комплета су нешто ниже јер обухватају мање наслова и ретко се нађу скупа у потршачкој корпи, с обзиром на то да ђаци не користе uybеnikе за сваки предмет.

– Рачуноводство за трећи разред економске школе, по новом наставном плану и програму, изашло је пролетос, па је спремно за нову генерацију, док ће рачуноводство за четврти разред бити на полицама, у најбољем случају, до краја првог полугодишта. Нових наслова има и за гимназије. Гледамо да сваки средњошколски уџбеник, барем за опште предмете, прати дигитално издање – напомиње саговорница.

Како се Заводов сајт редовно ажурира, на њему је најлакше проверити чега има на стању и по којој цени, а у куповину, подсећа она, треба обавезно доћи са детаљним списком на папиру, јер се другачије и не може, будући да свака школа има свој одабир и да се у све широј палети издавачких кућа поприлично тешко сналазе и продавци, а камоли родитељи.


Ове године без националних комплета

Уџбеници од посебног националног интереса, и то за историју, српски језик и географију, који би обезбедили Заводу какав-такав опстанак на изузетно конкурентном тржишту, ове школске године неће угледати светлост дана, како је помпезно најављивано.

– Пре годину и по, та идеја је била врло актуелна, чак је и председник Републике Србије обећао њену реализацију. Министарство просвете је организовало радну групу која је требало да прегледа материјале, али се ту стало. Надамо се да ће, након формирања Владе, усвајање Закона о uybеnicima ући у скупштинску процедуру – каже Јовичићева.


– Још увек се сећам анегдоте из Сремске 7, где смо до пре две године имали књижару: купац је, читајући с телефона, тражио уџбеник страног језика, ауторке Љубице Асте. Иако сам била сигурна да такав не постоји, потражила сам га, да би ми на крају рекао: „Извините, ипак пише љубичаста” – прича уз осмех.

Према речима сараднице у интернет продаји Бранке Дробац, благодети „куповине из фотеље”, изненађујуће, више користе Новосађани него остали житељи војвођанске равнице, иако им је књижара на извол’те, док је „дигиталним придошлицама” међу старијима, невичним савременим видовима трговине, неретко потребна интернет подршка, какву редовно пружају путем телефона. Важно је, додаје, напоменути да поруџбине преко телефона не примају јер не могу гарантовати њихову исправност, али и да пошиљка стиже обичном поштом, а не Постекспресом, те је треба дочекати код куће како се после недељу дана не би вратила на адресу пошиљаоца. Онлајн се највише поручују Заводови гимназијски uybеnici и Венеове збирке задатака, основно штиво приликом припреме за упис на факултете, затим књиге из области електротехнике и медицине, а потом наслови на језицима мањина: мађарском, словачком, румунском и русинском.

С. Милачић

Пише:
Пошаљите коментар