Konferencija u Somboru: Migrantska kriza – odgovor institucija
SOMBOR: Međunarodna konferencija „Migrantska kriza – odgovor institucija“, koja se održava u Somboru, okupila je učesnike iz Srbije, iz Mađarske, Bosne i Hercegovine, Nemačke i Makedonije.
Na skupu su - na pitanje kako su lokalne, pokrajinske i republičke institucije odgovarale na izazove migrantske krize - odgovore ponudili predstavnici policije, pravosuđa, vojske, Komesarijata za izbeglice i migracije, lokalnih samouprava, centara za socijalni rad, osnovnih škola, kao i predstavnici akademske zajednice i domaćih i međunarodnih nevladinih organizacija.
Konferencija u Somboru je druga konferencija koju Pokrajinski ombudsman, uz poršku Kancelarije „Hanns Seidel“ fondacije za Srbiju i Crnu Goru, organizuje na temu migranata i migrantske krize. Iz institucije ombudsmana iznose da “posvećenost s kojom pokrajinski ombudsman pristupa ovoj komplesnoj problematici i populaciji, čija se prava često i na veoma drastičan način krše, proizilazi iz misije ove institucije, a to je zaštita i unapređenje ljudskih prava“.
Na skupu se između ostalog, govorilo i o: Ekstradiciji i azilu u svetlu zaštite ljudskih prava migranata (prof. dr Dragan Jovašević, Pravni fakultet Niš); Viznoj politici RS u kontekstu migrantske krize i pristupanja EU (Prof. dr Vladimir Medović, Pravni fakultet za privredu i pravosuđe, Novi Sad); Pravu na azil i readmisija u pravu EU (dr Ana Batrićević, Institut za kriminološka i sociološka istraživanja, Beograd); Zaštiti prava migranata u Srbiji - od humanitarnog zbrinjavanja ka integraciji i socijalnoj inkluziji (dr Sanja Ćopić, Viktimološko društvo Srbije, Institut za kriminološka i sociološka istraživanja dr Slobodan Ćopić, glavni policijski savetnik, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Uprava granične)...
O “Pojedinim problemima u radu policije i pravosuđa Srbije u borbi protiv migranata u sukobu sa zakonom“ govorio je prof. dr Aleksandar Bošković, Viši sud Valjevo; O “Iregularnim migracijama u Republici Srbiji sa posebnim osvrtom na krijumčarenje ljudi od strane organizovanih kriminalnih grupa” referisali su prof. dr Aleksandar Bošković, Kriminalističko-policijska akademija i Ilija Racić iz Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Ljuba Slijepčević sa Pravosudne akademija izneo je viđenje položaja azilanata kroz domaće i međunarodno pravu s osvrtom na pravo na spajanje porodice, koje štiti Zakon o azilu i privremenoj zaštiti. On je govorio i o Zakonu o strancima i odredbama člana 8. Evropske konvencije o ljudskim pravima.
Preko video linka učesnicima konferencije uživo se obratila Mendi Mening, nastavnica engleskog jezika iz SAD specijalizovana za rad s decom migrantima.
Prof. dr Zoran Pavlović, Pokrajinski zaštitnik građana – ombudsman govorio je o Percepciji i odgovoru obrazovnih institucija u Vojvodini na migrantsku krizu.
Direktorka Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja dr Ivana Stevanović, promovisala je tematski broj Zbornika Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja posvećen temi „Migrantska kriza – odgovor institucija”
B. Opranović