Конференција у Сомбору: Мигрантска криза – одговор институција
СОМБОР: Међународна конференција „Мигрантска криза – одговор институција“, која се одржава у Сомбору, окупила је учеснике из Србије, из Мађарске, Босне и Херцеговине, Немачке и Македоније.
На скупу су - на питање како су локалне, покрајинске и републичке институције одговарале на изазове мигрантске кризе - одговоре понудили представници полиције, правосуђа, војске, Комесаријата за избеглице и миграције, локалних самоуправа, центара за социјални рад, основних школа, као и представници академске заједнице и домаћих и међународних невладиних организација.
Конференција у Сомбору је друга конференција коју Покрајински омбудсман, уз поршку Канцеларије „Hanns Сеидел“ фондације за Србију и Црну Гору, организује на тему миграната и мигрантске кризе. Из институције омбудсмана износе да “посвећеност с којом покрајински омбудсман приступа овој комплесној проблематици и популацији, чија се права често и на веома драстичан начин крше, произилази из мисије ове институције, а то је заштита и унапређење људских права“.
На скупу се између осталог, говорило и о: Екстрадицији и азилу у светлу заштите људских права миграната (проф. др Драган Јовашевић, Правни факултет Ниш); Визној политици РС у контексту мигрантске кризе и приступања ЕУ (Проф. др Владимир Медовић, Правни факултет за привреду и правосуђе, Нови Сад); Праву на азил и реадмисија у праву ЕУ (др Ана Батрићевић, Институт за криминолошка и социолошка истраживања, Београд); Заштити права миграната у Србији - од хуманитарног збрињавања ка интеграцији и социјалној инклузији (др Сања Ћопић, Виктимолошко друштво Србије, Институт за криминолошка и социолошка истраживања др Слободан Ћопић, главни полицијски саветник, Министарство унутрашњих послова, Управа граничне)...
О “Појединим проблемима у раду полиције и правосуђа Србије у борби против миграната у сукобу са законом“ говорио је проф. др Александар Бошковић, Виши суд Ваљево; О “Ирегуларним миграцијама у Републици Србији са посебним освртом на кријумчарење људи од стране организованих криминалних група” реферисали су проф. др Александар Бошковић, Криминалистичко-полицијска академија и Илија Рацић из Министарство унутрашњих послова.
Љуба Слијепчевић са Правосудне академија изнео је виђење положаја азиланата кроз домаће и међународно праву с освртом на право на спајање породице, које штити Закон о азилу и привременој заштити. Он је говорио и о Закону о странцима и одредбама члана 8. Европске конвенције о људским правима.
Преко видео линка учесницима конференције уживо се обратила Менди Менинг, наставница енглеског језика из САД специјализована за рад с децом мигрантима.
Проф. др Зоран Павловић, Покрајински заштитник грађана – омбудсман говорио је о Перцепцији и одговору образовних институција у Војводини на мигрантску кризу.
Директорка Института за криминолошка и социолошка истраживања др Ивана Стевановић, промовисала је тематски број Зборника Института за криминолошка и социолошка истраживања посвећен теми „Мигрантска криза – одговор институција”
Б. Опрановић