ISTEKLA VAM LIČNA KARTA? Ne odlažite promenu DA VAS NE KAZNE OVOM SUMOM
Lične karte u Srbiji važe deset godina. Kada istekne, u obavezi ste da u roku od 15 dana od datuma isteka podnesete zahtev za izdavanje nove.
Često se dešava da na ovaj detalj zaboravimo, pa tek kada nam ovaj dokument zatreba u banci ili u nekoj državnoj ustanovi shvatimo da više ne važi.
Zbog dugog roka važenja, često zaboravimo kako je izgledao proces kada smo je prethodni put produžili. Ovo su koraci i svi važni detalji koje bi trebalo da znate oko obnavljanja lične karte.
Petnaest dana od isteka lične karte dužni ste da podnesete zahtev za izdavanje nove. Niko vas neće kazniti, niti će vam biti potrebni svedoci, ukoliko i posle zakonom propisanog roka podnesete zahtev.
U policijskoj stanici se najčešće u proseku čeka oko sedam dana na izdavanje nove lične karte nakon podnošenja zahteva. Međutim, dešava se da se na termin za podnošenje zahteva čeka i po nekoliko nedelja, a to znači da za to vreme postoji mogućnost da nećete moći da obavite bilo kakve poslove za koje vam je lična karta potrebna.
Evo šta vam sve treba
Kada je u pitanju obnavljanje istekle lične karte, ono što je potrebno je da uplatite takse za novi dokument. Dokaz o uplati ćete predati na šalteru MUP-a ili ćete otići u zakazani termin koji ste dobili preko portala e-Uprave.
Budite spremni na malo veći iznos jer se na ovu cenu dodaje i provizija banke ili pošte tako da je konačna cena oko 1.200 dinara.
Onog trenutka kada predate dokaze o uplati i izjavu, dobićete Potvrdu o predaji dokumenata. Nju ćete koristiti do izdavanja novog dokumenta, u ovom slučaju, lične karte.
Jedna od novina u zakonu o ličnim kartama jeste proglašavanje ličnih karata nevažećim ukoliko su nestale, odnosno, ukoliko su izgubljene. Do sada se proglašavanje nevažećih ličnih karata objavljivalo u Službenom glasniku, dok će se, prema novim pravilima, to raditi na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova.
Naime, stranke će i dalje biti u obavezi da prijave nestanak, promena će biti takva što će biti manji iznos prilikom prijave nestanka. Stranka će morati da plati taksu za donošenje rešenja ali neće snositi trošak za oglašavanje u Službenom glasniku, što je do pre dve godine koštalo 800 dinara.
Produženje lične karte onlajn – procedura preko eUprave
Portal eUprava dozvoljava termine zakazivanja do 30 dana unapred.
Ukoliko želite da sebi olakšate proceduru, prvo što morate da uradite je da posedujete registrovani nalog na eUprava portalu, a ukoliko ga nemate, registracija je jednostavna i odgovor dobijete uglavnom u roku od 24 sata.
Sam proces zakazivanja termina je krajnje jednostavan. Nakon što se ulogujete na portal eUprava, potrebno je da odaberete meni u gornjem levom uglu u delu Usluge, odaberete Lična dokumenta i onda opciju Lična karta/pasoš. Odaberite neku od ponuđenih policijskih stanica u kojima je moguće zameniti isteklu ličnu kartu. Obavezno proverite da li ste uneli tačne podatke, a nakon toga idite idite na sledeći korak – zakazivanje termina. Uz svoj termin možete dodati još i za članove svoje porodice, uključujući i maloletnu decu.
Koliko ranije može da se produži lična karta?
Ličnu kartu možete produžiti i mesec dana pre isteka, a možete i dan pre isteka važeće. Bitno je da vam važeća lična karta ne istekne, jer se u tom slučaju može desiti da platite kaznu, ukoliko vas uniformisano lice legitimiše u trenutku kada je vaša lična karta već istekla.
Poštujte zakon
Prema Zakonu o ličnoj karti predviđene su drastične kazne za svakog ko nema važeću ličnu kartu, iako je na to dužan. Sankcija u tom slučaju iznosi 50.000 dinara ili do 30 dana zatvora.
Takođe, prema tom zakonu zaprećena je novčana kazna od 5.000 dinara za svakoga ko u propisanom roku ne vrati ličnu kartu nadležnom organu radi poništenja ili ne prijavi nestanak odnosno pronalazak lične karte. Ali i…
Novčanom kaznom do 50.000 dinara ili kaznom zatvora do 30 dana kazniće se za prekršaj lice:
- Koje suprotno utvrđenoj dužnosti nema ličnu kartu;
- koje u određenom roku ne podnese zahtev za izdavanje lične karte;
- koje u zahtevu za izdavanje lične karte navede neistinite podatke;
- koje koristi ličnu kartu koju ne sme da koristi;
- koje upotrebi ličnu kartu suprotno zabrani korišćenja lične karte kao putne isprave;
- koje odbije da pokaže ličnu kartu službenom licu ovlašćenom za legitimisanje i,
- koje ličnu kartu da drugom licu da se njome služi kao svojom, odnosno služi se tuđom ličnom kartom kao svojom ili je na drugi način zloupotrebljava.
Novčanom kaznom do 5.000 dinara kazniće se za prekršaj lice:
- Koje u propisanom roku ne vrati ličnu kartu nadležnom organu radi poništenja;
- koje ne nosi ličnu kartu a dužno je da je ima i,
- koje bez odlaganja ne prijavi nestanak ili pronalazak lične karte.
Dnevnik, Alo