ИСТЕКЛА ВАМ ЛИЧНА КАРТА? Не одлажите промену ДА ВАС НЕ КАЗНЕ ОВОМ СУМОМ
Личне карте у Србији важе десет година. Када истекне, у обавези сте да у року од 15 дана од датума истека поднесете захтев за издавање нове.
Често се дешава да на овај детаљ заборавимо, па тек када нам овај документ затреба у банци или у некој државној установи схватимо да више не важи.
Због дугог рока важења, често заборавимо како је изгледао процес када смо је prеthodni пут продужили. Ово су кораци и сви важни детаљи које би требало да знате око обнављања личне карте.
Петнаест дана од истека личне карте дужни сте да поднесете захтев за издавање нове. Нико вас неће казнити, нити ће вам бити потребни сведоци, уколико и после законом прописаног рока поднесете захтев.
У полицијској станици се најчешће у просеку чека око седам дана на издавање нове личне карте након подношења захтева. Међутим, дешава се да се на термин за подношење захтева чека и по неколико недеља, а то значи да за то време постоји могућност да нећете моћи да обавите било какве послове за које вам је лична карта потребна.
Ево шта вам све треба
Када је у питању обнављање истекле личне карте, оно што је потребно је да уплатите таксе за нови документ. Доказ о уплати ћете предати на шалтеру МУП-а или ћете отићи у заказани термин који сте добили преко портала е-Управе.
Будите спремни на мало већи износ јер се на ову цену додаје и провизија банке или поште тако да је коначна цена око 1.200 динара.
Оног тренутка када предате доказе о уплати и изјаву, добићете Потврду о предаји докумената. Њу ћете користити до издавања новог документа, у овом случају, личне карте.
Једна од новина у закону о личним картама јесте проглашавање личних карата неважећим уколико су нестале, односно, уколико су изгубљене. До сада се проглашавање неважећих личних карата објављивало у Службеном гласнику, док ће се, према новим правилима, то радити на сајту Министарства унутрашњих послова.
Наиме, странке ће и даље бити у обавези да пријаве нестанак, промена ће бити таква што ће бити мањи износ приликом пријаве нестанка. Странка ће морати да плати таксу за доношење решења али неће сносити трошак за оглашавање у Службеном гласнику, што је до пре две године коштало 800 динара.
Продужење личне карте онлајн – процедура преко еУправе
Портал еУправа дозвољава термине заказивања до 30 дана унапред.
Уколико желите да себи олакшате процедуру, прво што морате да урадите је да поседујете регистровани налог на еУправа порталу, а уколико га немате, регистрација је једноставна и одговор добијете углавном у року од 24 сата.
Сам процес заказивања термина је крајње једноставан. Након што се улогујете на портал еУправа, потребно је да одаберете мени у горњем левом углу у делу Услуге, одаберете Лична документа и онда опцију Лична карта/пасош. Одаберите неку од понуђених полицијских станица у којима је могуће заменити истеклу личну карту. Обавезно проверите да ли сте унели тачне податке, а након тога идите идите на следећи корак – заказивање термина. Уз свој термин можете додати још и за чланове своје породице, укључујући и малолетну децу.
Колико раније може да се продужи лична карта?
Личну карту можете продужити и месец дана пре истека, а можете и дан пре истека важеће. Битно је да вам важећа лична карта не истекне, јер се у том случају може десити да платите казну, уколико вас униформисано лице легитимише у тренутку када је ваша лична карта већ истекла.
Поштујте закон
Према Закону о личној карти предвиђене су драстичне казне за сваког ко нема важећу личну карту, иако је на то дужан. Санкција у том случају износи 50.000 динара или до 30 дана затвора.
Такође, према том закону запрећена је новчана казна од 5.000 динара за свакога ко у прописаном року не врати личну карту надлежном органу ради поништења или не пријави нестанак односно проналазак личне карте. Али и…
Новчаном казном до 50.000 динара или казном затвора до 30 дана казниће се за прекршај лице:
- Које супротно утврђеној дужности нема личну карту;
- које у одређеном року не поднесе захтев за издавање личне карте;
- које у захтеву за издавање личне карте наведе неистините податке;
- које користи личну карту коју не сме да користи;
- које употреби личну карту супротно забрани коришћења личне карте као путне исправе;
- које одбије да покаже личну карту службеном лицу овлашћеном за легитимисање и,
- које личну карту да другом лицу да се њоме служи као својом, односно служи се туђом личном картом као својом или је на други начин злоупотребљава.
Новчаном казном до 5.000 динара казниће се за прекршај лице:
- Које у прописаном року не врати личну карту надлежном органу ради поништења;
- које не носи личну карту а дужно је да је има и,
- које без одлагања не пријави нестанак или проналазак личне карте.
Дневник, Ало