Hrvatska i Srbija u projektu zajedničkog upravljanja nepogodama
U Velikoj sali Osječko-baranjske županije održana je otvarajuća konferencija projekta „Zajedno smo jači (Together We Stand)“.
Na konferenciji su predstavljeni projekat i projektne aktivnosti, a predavanja su održali predavači iz Hrvatske i Srbije. U sklopu konferencije održane su i dve panel diskusije: “Trendovi i standardi u upravljanju nepogodama” i “Prekogranična saradnja i koordinacija kao put prevencije”.
Početkom oktobra započela je realizacija ovog projekta pod nazivom “Multisektorski pristup nepogodama u Osječko-baranjskoj županiji i Autonomnoj pokrajini Vojvodini - Zajedno smo jači (Together We Stand)”. Nosilac projekta je Unikom d.o.o, a partneri su Osječko-baranjska županija, Udruženje za kreativni razvoj Slap, Autonomna pokrajina Vojvodina - Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo kao i Regionalna razvojna agencija Bačka d.o.o. Novi Sad.
Projekat “Multisektorski pristup nepogodama u Osječko-baranjskoj županiji i Autonomnoj Pokrajini Vojvodini - Zajedno smo jači“ sprovodi se u okviru Interreg IPA Programa prekogranične saradnje Hrvatska - Srbija 2014 - 2020. Evropske unije, ukupne vrednosti 1.797.180 evra od čega EU sufinansira 85 odsto projekta (1.527.603 evra). Reč je o finansijski najvećem projektu odobrenom u okviru drugog poziva za dostavljanje projektnih predloga prekogranične saradnje Hrvatska – Srbija. Trajanje projekta je 30 meseci. Projektno partnerstvo u kojem učesvuju predstavnici regionalne vlasti, komunalnog preduzeća, razvojne agencije i udruženja, kako navode njegovi učesnici potvrđuje uverenje partnera da u kriznim situacijam, zaštite i spasavanja treba umrežiti i uključiti sve slojeve društva kako bi reakcija bila pravovremena, a šteta što manja.
Projektom je predviđena izrada studija i ostale stručne dokumentacije kojima će se obraditi i obuhvatiti celokupni sistem upravljanja rizicima od poplava i tehnološko-tehničkih katastrofa Studija će se bavti i ublažavanjem njihovih štetnih posledica, kao i poboljšavanje sistema zbrinjavanja otpada u slučaju velikih nesreća i katastrofa u pograničnom području. Planirano je i održavanje edukativnih radionica kao i promocije projektnih aktivnosti s ciljem podizanje nivoa opšte spremnosti u slučaju prirodnih, ekoloških i tehničkotehnoloških katastrofa kao i ekološke osvešćenosti o pravilnom zbrinjavanju otpada nakon katastrofa s obe strane granice.
Ceo projekat je podstaknut iskustvom velike poplave u Srbiji 2014, koje govori o tome da prirodne nepogode ne poznaju granice, pa je nužno hitnim službama s obe strane granice omogućiti da po potrebi pomognu susedima s druge strane.
V. C.