„Dnevnik“ nagradama novinarima obeležio 75 godina postojanja
Dodelom novinarskih i jubilarnih nagrada zaposlenimae u "Dnevniku" je obeleženo 75 godina od osnivanja "Slobodne Vojvodine", koja od 1953. godine izlazi pod imenom "Dnevnik".
Prva nagrada za najboljeg novinara pripala je Maši Stakić, druga Igoru Buriću, treća Marku Ristiću, dok je nagradu za najboljeg honorarnog saradnika dobila Iva Uzelac, a 16 kolega dobilo je jubilarne nagrade za 10, 20, 25, 30 i 35 godina radnog staža.
U obrazloženju žirija kojeg su činili prošlogodišnji dobitnici Svetlana Stanković, Ljubica Petrović i Aleksandar Predojević, stoji da su u godini jubileja nagrade otišle u ruke mladih novinara, koji su "Dnevnikovo" mlado lice i pored 75 godina trajanja. Tako je i poručeno da se, posle godina zastoja, ulaganje u mlade u slučaju novinarke vojvođanske, unutrašnjopolitičke i veb redakcije Maše Stakić pokazalo kao pun pogodak.
Nagrađeni sa menadžmentom "Dnevnik Vojvodina presa", foto: Dnevnik
Svojom energijom, šarmom i ambicijom osvežila je novinarski izraz „ Dnevnika“, prelistava iz dana u dan vojvođanske gradove i opštine, upliće ljude i događaje. Čas je u Bačkoj, Sremu, čas u Banatu, prodorna, odgovorna, puna ideja. Jednom rečju, Maša pokazuje svoj neiscrpan novinarski talenat, ali i novu energiju „ Dnevnika“. Ovo je nagrada baš za to, ali i za budućnost „Dnevnika “.
„Brzo je prošla put od vesti do reportaža na stranama Vojvodine, pokazujući sposobnost da odgovori, na prvi pogled preteške, redakcijske zahteve i da se jednako dobro snalazi u različitim temama“, obrazložila je članica žirija Svetlana Stanković.
Druga nagrada novinaru redakcije za kulturu Igoru Buriću pripala je jer je "prilježno i veoma obavešteno pratio zbivanja na teatarskoj sceni". U obrazloženju žirija navodi se da su Burićeve pozorišne kritike beskompromisne, a ujedno i vid korekture za autore i vodiča za publiku. Sem pozorišta, teme Burićevih tekstova su i savremena umetnost, film, džez...
I Marko Ristić, novinar sportske rubrike istakao se tekstovima o odbojci, a ove godine, "profesionalno, lepo i zanimljivo ispratio je domaća odbojkaška takmičenja, a zatim je briljirao izveštavajući o evropskim šampionatima. Pored odbojke, navodi se u obrazloženju, Ristić valjano prati fudbal, ženski rukomet, borilačke sportove, a piše i za druge "Dnevnikove" rubrike.
Priznanje Udruženja novinara Srbije
Predsednik UNS Vladimir Radomirović uručuje povelju glavnoj i odgovornoj urednici lista Nadi Vujović, foto: Dnevnik
Na svečanosti organizovanoj u zgradi "Dnevnika" gost je bio i predsednik Udruženja novinara Srbije Vladimir Radomirović, koji je tom prilikom povelju UNS-a uručio glavnoj i odgovornoj urednici našeg lista Nadi Vujović.
„Čestitam vam svima ovaj značajan jubilej. Verujem da će "Dnevnik" trajati bar još ovoliko godina i da više neće biti "cunamija" u njegovom radu“, izjavio je Radomirović.
Za ponovno pokretanje čuvene "Dnevnikove" šahovske rubrike, nagrada za honorarnog saradnika pripala je Ivi Uzelac, koja dve godine priprema ovu specijalizovanu stranu koja izlazi četvrtkom.
„Nagrada od kolega najlepša je nagrada, a zaslužni što sam ja ovde jesu Nada, Branka, Ljubica i Đorđe, koji me hvali kao najbolja učiteljica“, izjavila je Maša Stakić u ime nagrađenih.
Generalni direktor "Dnevnika" Dušan Vlaović, foto: Dnevnik
Generalni direktor „Dnevnik Vojvodina Presa“ Dušan Vlaović, čestitao je nagrađenima i kolegama koji su dobili jubilarne nagrade i izložio je kraću retrospektivu poslovanja "Dnevnika" u prethodnoj godini, istakavši da, nakon što su 2016. godine isplaćene zaostale zarade, koje su kasnile zbog "šabačkog cunamija", one u prethodnoj godini redovno isplaćivane.
„Potpuno dotrajali vozni park smo zamenili novim, istovremeno stari internet sajt zamenili smo najsavremenijim portalom, a počeli smo i potpunu rekonstrukciju IT-ija i instalirani su do sada najmoćniji serveri. Instaliran je i antivirus program najnovije generacije“, kazao je Vlaović.
Za narednu godinu direktor Dušan Vlaović najavio je nastavak obnove IT-ja, zamenom računara zaposlenih, adaptaciju poslovnog prostora...
Sećanje na prvog glavnog urednika
Na spomen groblju u Novom Sadu generalni direktor „Dnevnik Vojvodina presa“ Dušan Vlaović i glavna urednica „Dnevnika“ Nada Vujović su položili venac i odali počast kraj spomen obeležja prvom glavnom uredniku „Slobodne Vojvodine“ narodnom heroju Svetozaru Markoviću Tozi. Markovića su fašisti osudili na smrt i pogubili 9. februara 1943. godine u Novom Sadu.
„Naš cilj je paralelan put dva izdanja: elektronsko izdanje, koja je naša budućnost i štampano izdanje koje je naš glavni oslonac. Dakle, jačamo redakciju elektronskog izdanja, a pokušaćemo i da uradimo nešto na redizajnu štampanog izdanja“, rekao je Vlaović.
„Svi mi trebamo da budemo ponosni na ovaj jubilej i da budemo zahvalni onim generacijama koje su pre nas stvarale list "Dnevnik"“, poručio je Vlaović.
Što se tiče politike zarada, Vlaović je izrazio očekivanje da će sledeće godine, posle dužeg vremena, glavni posao biti korekcija plata svih zaposlenih.
„Do kraja januara, kada vidimo kojim ćemo prihodima raspolagati, detaljno ću predstaviti novi način obračuna zarada: najverovatnije će to biti putem isplate tromesečnog bonusa svim zaposlenima“, naveo je Dušan Vlaović i najavio mogućnost da će, posle nekoliko godina, zaposleni u "Dnevniku" ponovo dobiti deo 13. plate pred Novu godinu.
S. Krstić
Torta u čast jubileja, foto: Dnevnik
Sedam i po decenija od prvog broja
Prvi broj "Slobodne Vojvodine", današnjeg "Dnevnika" izašao je 15. novembra 1942. godine u okuširanom Novom Sadu. Prvog urednika i narodnog heroja Svetozara Markovića - Tozu mađarski fašisti su nedugo zatim uhapsili, a potom i obesili. I pored zabrane štampanja tokom rata, nestašica papira u poratnom periodu (kada je "Slobodna Vojvodina" izlazio jednom nedeljno na četiri strane), naš list nije prestao da izlazi. Čitaoci su mu i odabrali sadašnje ime pod kojim je prvi put štampan 1. januara 1953. godine, pod kojim je prošle godine izdat i dvadesetpethiljaditi broj.