Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Dačić: Nasilje nad ženama u svetu se uvećalo tokom korone

25.11.2020. 13:13 13:16
Piše:
Foto: Tanjug (video)

BEOGRAD: Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić izjavio je danas, povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, da najnoviji podaci pokazuju da se nasilje nad ženama uvećalo tokom pandemije korona virusa.

Dačić je kazao da je u svetu čak 15 miliona žena bilo izloženo različitim vrstama nasilja u svojim domovima tokom karantina.

Predsednik Skupštine Srbije je na konferenciji, koju je u parlamentu organizovala Ženska parlamentarna mreža, podsetio da se danas obeležava 20 godina od kako su UN proglasile 25. novembar za Mejdunarodni dan eliminacije nasilja nad ženama i ukazao da su nažalost žene i dalje okružene raznim vidovima nasilja uključujcuhi i ona koja za posledicu imaju gubitak života.

On je istakao da je Srbija društvo koje vodi računa o jednakosti polova, a naročito o zaštiti žena od nasilja o čemu svedoči i učešće u globalnoj akciji tim povodom.

“Skupština Srbije ima već lepu tradiciju od osam godina od kako u njoj deluje Ženska parlamentarna mreža, čiji rad nastavljamo i u novom skupštinskom sazivu. U tom cilju sam pozvao sve poslaničke grupe da delegiraju svoje predstavnice za rad Ženske parlamentarne mreže”, rekao je Dačić.

On je podsetio da u sadašnjem sazivu parlamenta ima više od 40 odstožena poslanica koje će, kako očekuje, dati jedan potpuno novi kvalitet.

“Kao predsednik skupštine pružiću podršku radu Ženske parlamentrne mreze i biti njen snažan advokat. Ubeđen sam da ovako organizovane žene u parlamentu mogu da budu najbolji zaštinik svojih prava i uticajni faktor za pobolljšanje položaja žene”, naveo je predsednik parlamenta.

Kaže da je veliki pomak napravljen od 1992.godine kada je reč o zastupljenosti žena u skupštini.

“Ja se nadam da će uskoro doći vreme da ću moći isto ovako da pozdravim mušku parlamentarnu mrežu kao manje zastupljenog pola”, našalio se Dačić.

Poslanica SNS Sandra Božić zahvalila je Dačiću zato što pruža podršku u borbi Ženske parlamentarne mreže.

“Ovo nije samo borba “žene za žene” već celokupne populacije u borbi protiv jednog ozbiljnog problema koji muči čovečanstvo, a to je femicid”, rekla je Božić.

Ona je dodala da je Srbija država koja se snažno bori protiv nasilja nad ženama i izrazila stav da ne sme postojati tolerancija na bilo koju vrstu nasilja.

Poručila je da je važno da se žene ekonomski osnaže kako bi mogle da se udalje od nasilnika.

Poslanica SPS Snežana Paunović je zahvalila koleginicama koje su formirale Žensku parlamentarnu mrežu, među kojima su Dubravska Filipovski, Marija Obradović, Stefana Miladinović, Aleksandra Jerkov i druge…

Paunović je ukazala na važnost donošenja zakona o rodnoj ravnopravnosti.

Za tri i po godine 166.000 slučajeva porodičnog nasilja

Za gotovo tri i po godine primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici razmatrano je više od 166.000 slučajeva nasilja u porodici, saopšteno je danas iz Ministarstva pravde povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i početka svetske kampanje "16 dana aktivizma".

Od 1. juna 2017. godine, kada je počela primena tog zakona, pa do kraja oktobra ove godine, grupe za koordinaciju i saradnju, koje su obrazovane na području svakog osnovnog javnog tužilaštva, izradile su 51.823 individualna plana zaštite i podrške žrtvama.

Javni tužioci su u tom periodu podneli 61.249 predloga za produženje hitnih mera zaštite, dok su sudovi usvojili 60.055 tih predloga.

Pre gotovo tri i po godine značajno je unapređena krivično pravna zaštita žena i uvođenjem četiri nova krivična dela u kazneni sistem Srbije - proganjanje, polno uznemiravanje, sakaćenje polnog organa i zabrana prinudnog braka.

Od juna 2017. do kraja oktobra 2020. godine za krivično delo proganjanje doneto je 130 osuđujućih presuda, dok je za polno uznemiravanje doneto 84 osuđujuće presude.

Ministarstvo pravde podseća da je u aprilu ove godine dalo preporuku da se rad grupa za koordinaciju i saradnju odvija onlajn i da je, uz podršku Ujedinjenih nacija - Programa za razvoj (UNDP), pokrenut pilot program u osam osnovnih javnih tužilaštva da se sastanci tih grupa održavaju preko aplikacije ZOOM.

Cilj je da se žrtvama nasilja u porodici pruži sveobuhvatna i celovita zaštita i tokom epidemiološke krize izazvane virusom korona, a da sa druge strane budu ispoštovane i sve preporuke za sprečavanje širenja virusa.

Ministarstvo pravde je pozvalo nadležne državne organe da se još intezivnije uključe u borbu protiv porodičnog nasilja, sa ciljem da se spreči njegova eskalacija i slučajevi u kojima dolazi do smrtnih ishoda.

Autor:
Pošaljite komentar
Niste same, prijavite nasilje odmah - ne čekajte kraj pandemije

Niste same, prijavite nasilje odmah - ne čekajte kraj pandemije

25.11.2020. 11:16 11:19
Gojković: Nasilje nad ženama u fokusu svih naših institucija

Gojković: Nasilje nad ženama u fokusu svih naših institucija

25.11.2020. 10:26 10:33