light snow
0°C
21.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0918
usd
113.6593
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Дачић: Насиље над женама у свету се увећало током короне

25.11.2020. 13:13 13:16
Пише:
Фото: Танјуг (видео)

БЕОГРАД: Председник Скупштине Србије Ивица Дачић изјавио је данас, поводом Међународног дана борбе против насиља над женама, да најновији подаци показују да се насиље над женама увећало током пандемије корона вируса.

Дачић је казао да је у свету чак 15 милиона жена било изложено различитим врстама насиља у својим домовима током карантина.

Председник Скупштине Србије је на конференцији, коју је у парламенту организовала Женска парламентарна мрежа, подсетио да се данас обележава 20 година од како су УН прогласиле 25. новембар за Мејдународни дан елиминације насиља над женама и указао да су нажалост жене и даље окружене разним видовима насиља укључујцухи и она која за последицу имају губитак живота.

Он је истакао да је Србија друштво које води рачуна о једнакости полова, а нарочито о заштити жена од насиља о чему сведочи и учешће у глобалној акцији тим поводом.

“Скупштина Србије има већ лепу традицију од осам година од како у њој делује Женска парламентарна мрежа, чији рад настављамо и у новом скупштинском сазиву. У том циљу сам позвао све посланичке групе да делегирају своје представнице за рад Женске парламентарне мреже”, рекао је Дачић.

Он је подсетио да у садашњем сазиву парламента има више од 40 одстожена посланица које ће, како очекује, дати један потпуно нови квалитет.

“Као председник скупштине пружићу подршку раду Женске парламентрне мрезе и бити њен снажан адвокат. Убеђен сам да овако организоване жене у парламенту могу да буду најбољи заштиник својих права и утицајни фактор за pobolljšanjе положаја жене”, навео је председник парламента.

Каже да је велики помак направљен од 1992.године када је реч о заступљености жена у скупштини.

“Ја се надам да ће ускоро доћи време да ћу моћи исто овако да поздравим мушку парламентарну мрежу као мање заступљеног пола”, нашалио се Дачић.

Посланица СНС Сандра Божић захвалила је Дачићу зато што пружа подршку у борби Женске парламентарне мреже.

“Ово није само борба “жене за жене” већ целокупне популације у борби против једног озбиљног проблема који мучи човечанство, а то је фемицид”, рекла је Божић.

Она је додала да је Србија држава која се снажно бори против насиља над женама и изразила став да не сме постојати толеранција на било коју врсту насиља.

Поручила је да је важно да се жене економски оснаже како би могле да се удаље од насилника.

Посланица СПС Снежана Пауновић је захвалила колегиницама које су формирале Женску парламентарну мрежу, међу којима су Дубравска Филиповски, Марија Обрадовић, Стефана Миладиновић, Александра Јерков и друге…

Пауновић је указала на важност доношења закона о родној равноправности.

За три и по године 166.000 случајева породичног насиља

За готово три и по године примене Закона о спречавању насиља у породици разматрано је више од 166.000 случајева насиља у породици, саопштено је данас из Министарства правде поводом Међународног дана борбе против насиља над женама и почетка светске кампање "16 дана активизма".

Од 1. јуна 2017. године, када је почела примена тог закона, па до краја октобра ове године, групе за координацију и сарадњу, које су образоване на подручју сваког основног јавног тужилаштва, израдиле су 51.823 индивидуална плана заштите и подршке жртвама.

Јавни тужиоци су у том периоду поднели 61.249 предлога за продужење хитних мера заштите, док су судови усвојили 60.055 тих предлога.

Пре готово три и по године значајно је унапређена кривично правна заштита жена и увођењем четири нова кривична дела у казнени систем Србије - прогањање, полно узнемиравање, сакаћење полног органа и забрана принудног брака.

Од јуна 2017. до краја октобра 2020. године за кривично дело прогањање донето је 130 осуђујућих пресуда, док је за полно узнемиравање донето 84 осуђујуће пресуде.

Министарство правде подсећа да је у априлу ове године дало препоруку да се рад група за координацију и сарадњу одвија онлајн и да је, уз подршку Уједињених нација - Програма за развој (УНДП), покренут пилот програм у осам основних јавних тужилаштва да се састанци тих група одржавају преко апликације ЗООМ.

Циљ је да се жртвама насиља у породици пружи свеобухватна и целовита заштита и током епидемиолошке кризе изазване вирусом корона, а да са друге стране буду испоштоване и све препоруке за спречавање ширења вируса.

Министарство правде је позвало надлежне државне органе да се још интезивније укључе у борбу против породичног насиља, са циљем да се спречи његова ескалација и случајеви у којима долази до смртних исхода.

Пише:
Пошаљите коментар
Нисте саме, пријавите насиље одмах - не чекајте крај пандемије

Нисте саме, пријавите насиље одмах - не чекајте крај пандемије

25.11.2020. 11:16 11:19
Гојковић: Насиље над женама у фокусу свих наших институција

Гојковић: Насиље над женама у фокусу свих наших институција

25.11.2020. 10:26 10:33